Nárcisztikus személyiségzavar, vagy csak a „kamaszkor“?
Az egyik közeli (17 éves) barátomról lenne szó. Mostanában sokat olvadtam a betegségrõl és a legtöbb tünetet nagyon találónak éreztem. Nagyon sok elismerésre van szüksége mindenkitõl, még ha kapcsolatban van is azt akarja, hogy más is akarja õt, csak a biztonság kedvéért, de ha a partnerét azon kapja, hogy egy másik fiúval (megjegyzem nem romantikus módon) ír, teljesen kiakad és nagyon féltékeny lesz. Nekem bevallotta, hogy nem akar újra összejönni a volt barátnõjével, de biztos akar lenni abban, hogy nem talál nála jobb kinézetū illetõt. Amikor egyszer azt hitte, hogy ez megtörtént, teljesen letört és szinte depresszív állapotba került.
Nagyon sokat szeret amúgy hencegni is akár a kinézetével, emberi kapcsolataival, hogy mennyi pénze van és ha valaki felhívja a figyelmét egy hibájára, vagy ha rosszul viselkedett, akkor sokszor próbálja meggyõzni az embert, hogy õ azt nem is úgy értette, a másik az egészet csak félreértette.
Ezek a szimptómák nekem nagyon nem utalnak teljesen normális „szimplán kamasz“ viselkedésre, viszont vannak dolgok, amiket diagnosztizált nárcisztikus emberek nem csinálnak, de õ igen, ami miatt kételkedem. Pl. volt, hogy belátta, hogy nem az igazat mondta, csak el akart velem hitetni valamit, szeret másokról is beszélni és nem csak önmagáról és úgy érzem, azért legtöbbször érdeklik õt más emberek érzései is. Néha akár még azt is érzem, hogy megbánja, ha rosszul viselkedett vagy megbántott valakit és mintha nem a kontrollja alatt lett volna a viselkedése ilyen esetekben.
Eléggé aggódom, nem tudom, hogy reagálna, ha felvetném, hogy keressen szakembert, de azt sem tudom, hogy ilyen korban lehet-e valakit nárcisztikus személyiségzavarral diagnosztizálni, hisz az agyunk kb. 25 éves korunkig még sokat fejlõdhet. Lehet ez egyáltalán az? Hogyan tudnék neki (és a környezetének, akit ez a viselkedés megvisel) a leghatékonyabban segíteni?
(Azt még érdemes szerintem megjegyezni, hogy nagyon jómódú családból származik, és nagyon sok figyelmet és anyagi támogást kapott már kiskora óta)
Ennél a személynél sokkal összetettebb a probléma mint egy mezei nárcisztikus lény.
100% pszichólógusra/szakemberre volna szüksége, és a családi helyzete, élete sem egyszerű, meg van néhány személyiségi nehézsége is+ nem nevelték, csak nőtt mint a gaz.
Szia! :) Pszichológia szakos hallgató vagyok, és azt tudom mondani,hogy fiatal felnőtt korban alakul ki a tényleges nárcisztikus személyiségzavar, és az esetek jelentős részében az elégtelen szülői bánásmód következményeként alakul ki, ami úgy tűnik, hogy a barátod esetében nem áll fenn. A másik dolog, hogy a nárcisztikus tendenciák és a nárcisztikus személyiségzavar között is különbség van. A személyiségzavar gyakran olyan súlyos állapot, hogy normál életvitelre képtelen a beteg, például mert túlhajszolja magát a munkahelyén a hőn áhított elismerésért. Azontúl a nárcizmusnak rejtett formája is létezik, a kapcsolatok terén ugyanúgy problémáik vannak, viszont a nyílt nárcizmussal ellentétben alacsony az önértékelésük, sértődékenyek, de a nagyzolási és magamutogatási kényszer elmarad. Diagnosztizálni is nehezebb, viszont közelebb áll a Borderline-személyiségzavarhoz a tüneteit illetően. Ebben a korban még nehéz messzemenő következtetést levonni, 25 éves kor utánra viszont rendszerint stabillá válik a nárcisztikus személyiségzavar.
Talán extrémnek tűnhet számodra a barátod viselkedése, de kamaszkorban igen gyakoriak lehetnek ezek a megnyilvánulások, azért is várnak sokan külső megerősítést, dicséretet, csodálatot, mert fejletlen még az énképük, és mások visszajelzései alapján ítélik meg magukat. Alapesetben nagyjából 25 éves korra rendeződik ez is, azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ebben a mai individualista társadalomban egyre többen mutatnak nárcisztikus tendenciákat, ami nagyon elgondolkodtató.
Az viszont mindenféleképpen segítene, ha beszélgetnél erről a barátoddal, hogy szerinted jót tenne, ha másképp kezelné az általad említett helyzeteket, hogy rossz érzés számodra, ha olykor hazudik és manipulál másokat. A másik dolog pedig az, hogy ha ki is alakulna nála a nárcisztikus személyiségzavar, az ilyen betegek nem látják be a problémát általában, és kérésre sem szívesen keresnek fel szakembert.
Remélem tudtam segíteni. :)
tiniként még nem lehet személyiségzavarról beszélni, vagy diagnosztizálni, mert sokat változhat még.
Klinikai szakpszichológus diagnosztizálhat, más nem, még akkor se ha "elolvasott egy könyvet és kiképezte magát" - laikusként.
Jól tudod és bölcsen amit írtál.
Ettől függetlenül érdemes lehet szakembert felkeresnie, jót, akit sokan ajánlanak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!