A szociális fóbia diagnosztizálható elkerülő ( avoidant ) személyiségzavarral együtt?
Figyelt kérdés
Lehet, hogy a kérdésem nincs egészen jól megfogalmazva... De kíváncsi lennék arra, hogy az egyik kizárja-e a másik problémát vagy nem?#egészség #diagnózis #fóbia #személyiségzavar #pszichológia #mentális egészség #mentális betegség #szociális fóbia #elkerülő személyiségzavar
2018. aug. 13. 19:36
1/3 anonim válasza:
Érdekes a kérdés. Nálam mindkettő fennáll, de csak az elkerülőt diagnosztizálták. A különbség tulajdonképpen annyi, hogy míg a szociális fóbiás csak a társasági helyzetekben visszahúzódó, szégyellős, addig az elkerülő személyiségzavarosnál már gyerekkorban is fennállnak ezek a tünetek, és sokkal markánsabbak is a fóbiánál. Továbbá -mivel a személyiségzavar az egész személyiséget érinti- jelen van kisebbségi érzés, érzékenység (pl. enyhe kritikára), sértődékenység, sírósság. A szociális fóbia jelenléte tehát inkább szituációktól függ. A kérdésre válaszolva: Diagnosztizálhatók együtt, bár maga az elkerülő személyiségzavar természeténél fogva magában hordozza a szociális fóbiát, így különösebb értelme nincs mindkettő diagnózist felállítani. De elviekben lehetséges.
2/3 anonim válasza:
Első válaszoló, akartad írni, hogy az elkerülőre jellemző, hogy mindent kerül, nemcsak a társas helyzeteket? Mert én azt olvastam, hogy ez gyakorlatilag az élet kerülése is (pl. kerül egy rá bízott munka elvégzését az alkalmatlanság érzete miatt). Tehát a szociális fóbiás csak a társas helyzetet kerüli, míg az elkerülő számtalan élethelyzetet. A szociális fóbia is kora gyerekkortól alakul ki általában, úgyszintén nemritkán fejlődési zavarok miatt, tehát azt nem hinném, hogy a kettő között a kialakulás ideje valami meghatározó jelleggel bírjon.
3/3 anonim válasza:
Bocsánat első, még annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy nemcsak az elkerülő személyiségzavar "természete" (megnyilvánulása) olyan, hogy alkalmas a szoc. fóbia megjelenésére, hanem más személyiségzavarok természete is (merthogy sokan kérdezik, hogy mi a különbség a kettő között). Pl. a rögeszmés-kényszeres (OCPD) is alkalmas, mert erre a fokozott ellenőrzés és rendezettség jellemző, az ilyen egyének előre szeretik tudni, hogy mi hogyan fog "elsülni", nem-e történik majd valami váratlan dolog stb. Egy gyűlés, összejövetel, vagy bármilyen találkozások előtt pedig lehetetlen mindent megjósolni, kiszámítani, felhőtlen állapotot teremteni stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!