Édesanyám szimulál, vagy valami hasonló. Mit tegyek?
Édesanyám több hónapig depresszióban szenvedett.. amiből orvosok szerint és szerintünk is kigyógyult..
viszont msot bármit mondunk mindig az ellenkezője van... van olyan nap, h táncol, jólérzi magát, rendesen beszél mint átlagba, viszont ha megdicsérjük és mondjuk h kigyógyult, és h pl h tök jó h már nincs ryjta a sirás több hete erre egyből rákezd... vagy hogy jó h már nem fekszik az ágyban hanem mozog.. aztán másnap már az ágyta nyomja h kába nincs ereje felkelni...
mit tegyek?
Amíg beteg volt, minden körülötte forgott. Figyeltetek rá, sajnáltátok, most meg hirtelen újra egészséges, nem ő a világ közepe.
Nem véletlen, hogy az idős nénik, akikkel már nem törődnek annyit, mindig panaszkodnak valami nyavalyára. Persze, az idős kor bizonyos fizikai leépüléssel jár, de ha elkezdesz egy ilyen emberrel beszélgetni, mást sem hallasz, csak hogy itt fáj, ott fáj, megrepedt a csuklóm, reumás a lábam... És imádnak orvoshoz járni, mert ott végre csak velük foglalkozik a doki.
Szóval: figyelemfelhívás, és ez nemcsak az idősökre igaz; sok olyan kamaszt ismertem, akik azért estek bele különböző krónikus betegségekbe (pl. anorexia), mert nem kaptak elég figyelmet. A 40-es, 50-es éveikben lévő nőknél pedig, akiket épp kezd megunni a férjük, a gyerekeik pedig repülnek kifelé, nem csoda, hogy nagyon gyakori ez a fajta depresszió. Ez nem feltétlenül szándékos reakció, szerintem inkább tudat alatti, szóval emiatt nem kell őket lenézni, vagy azt mondani, hogy tettetnek.
Gondolom, hogyha "visszaesik" anyukád, rögtön elhalmozzátok a törődésetekkel. Ezen kellene változtatni; akkor legyetek vele nagyon kedvesek, figyelmesek, amikor "normális", és kevesebbet törődjetek vele, ha újra depresszióba esik. (gondolom, eleinte ilyenkor még jobban belehúz, még rosszabbul lesz, hogy kikövetelje a figyelemadagját, de egy idő után csak-csak kiheveri) Az is hasznos lenne, amit az előző válaszoló írt, hogy ne emlegessétek a betegségét.
Ha pedig a dolog tényleg eldurvulna, vagy abszolút nem javul, érdemes pszichológust ajánlani neki. Az szinte mindig segít.
Eszembe jutott, még az előzőekhez hozzáfűzve, hogy mi történik, amikor egy kisgyerek kigyógyul a betegségből.
"Jajj, látom, Sanyikám, már nem is köhögsz!" - mire a gyerek a legtöbb esetben köhögni kezd. Eszébe jut, meg fél, hogy kiesik a beteg pozícióból. Valami ilyesmi történhet az anyukáddal is, csak komolyabb változatban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!