Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hol kérhetnék segítséget,...

Hol kérhetnék segítséget, merre induljak el? Azt hiszem lassan megőrülök!

Figyelt kérdés

Egyetemista vagyok, jelenleg nem tudom hová fordulhatnék, főként, hogy anyagi helyzetem miatt korlátolva vagyok.

Az elmúlt durván 10 hónapban nagyon kiéleződött a helyzet a családomban. Édesapám évek óta alkoholproblémákkal küzd, amely erősen befolyásolja az otthoni körülményeket. Rendszeresen konfliktushelyzeteket teremt, évek óta félek tőle. Fizikai bántalmazás nem történt, de szóban nagyon tud bántani. Emellett két éve 200 km-re költöztem az otthonomtól továbbtanulás céljából, ekkor kezdtek a panaszaim jelentkezni. Folyton azon aggódom, mi lesz otthon a családommal, milyen konfliktusok érik őket édesapám viselkedése miatt. Ez jelentősen kihat a tanulmányi eredményemre, folyton stresszes vagyok, nem tudok tanulni. Az előző félévben majdnem megszüntették a hallgatói jogviszonyomat, ekkor kezdtem nagyon rosszul érezni magam. Tartva a család véleményétől, de főként édesapámtól, egyszerűen nem tudom, hogy kezeljem a kudarchelyzeteket. Fenyeget, ha nem teljesítem a tanulmányaim ez és ez lesz, gondot okoz, hogy a nagyszüleim segítenek anyagilag. Zavar, hogy minden tőlük telhetőt megtesznek, mégsem tudok teljesíteni. Az előző félévben kezdtem nagyon rágni magam a dolgon, ekkor kezdődtek a fizikai tüneteim is. Először csak zavart az emberek közelsége, nem kaptam levegőt, izzadt a tenyerem, ha nagyobb tömegbe kerültem. Aztán, ha a párom megölelt is előjöttek a tüneteim. Általános, hogy ha "bepánikolok" valamin, mostmár főként a tanulmányaim-család összefüggéssel kapcsolatban, először ráz a hideg, izzad a tenyerem, nem kapok levegőt, nagyon szúr a mellkasom, elkezdek sírni, esetenként összeesek, és nem emlékszem semmire, máskor tépem a hajam, és teljes önkívületbe esek. Nagyon aggódom az egészségemért, sajnos újabb félév végéhez értünk, és az általános tüneteim nagyon súlyosbodtak. Már akkor is észlelem a tüneteim, ha nem vagyok stresszes. Egyre többször kering a halál gondolata a fejemben, többször arra eszmélek, azon rágódom, vajon miként vethetnék véget úgy az életemnek, hogy a körülöttem lévőket nem fogom nagyon megbántani. A halál gondolatával fekszem-kelek. A panaszaimról nem találtam semmi elfogadható magyarázatot, ezért gondolkodom a szakember segítségén.

De nem tudom mihez kezdjek? Mi bajom lehet? Elég, ha elmegyek pszichológushoz, vagy kérjek időpontot a pszichiátrián? Kérlek titeket, segítsetek!

21/L


2010. máj. 20. 11:08
 1/6 anonim ***** válasza:
Véleményem szerint pánikbeteg lettél. Kérjél beutalót pszichiáterhez. Első az egészséged, az otthoni gondokat meg tedd félre. Gyógyulj az a lényeg. Kívánom neked, másszál ki ebből a stresszes körforgásból. Nagyon fiatal vagy, ne rágd magad állandóan. Ezt az állapotot az örökös stressz okozza nálad. Ne halogass orvosi segítséget kérni,meglásd a kezelés által rendeződni fog az idegrendszered és könnyebben veszed az akadályokat. Amit ma sötétnek látsz, később kivilágosodik.
2010. máj. 20. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm. A legnagyobb baj most az, hogy év végén nem lesz meg a 60 kreditem. Ez két lehetőséget von maga után. Vagy átvesznek költségtérítésesre(amit nem tudom, hogy fogok fizetni), vagy befejezem a sulit. Esetleg folytatom levelezőn, de azért is fizetni kell... Szóval, ezt még elő kéne adnom otthon, de egyszerűen képtelen vagyok rá. Hazudni nem akarok... Csak épp semmi erőm. Tehát, akkor, ha elmegyek a háziorvosomhoz, és kérek beutalót, akkor simán kapok? Vagy ott is le kell futnom egy kört, és elmondani, mi baj?
2010. máj. 20. 11:24
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy látom, hogy itt egyetlen nagy probléma az, hogy nem tanulsz rendesen. Rá fogod, hogy azért nem megy, mert idegesít a család. Jó, ez így egyszerű és durva, de azt gondolom, ha erőt vennél magadon és igenis a tanulásra koncentrálnál folyamatosan, akkor a többi gond megoldódna, itt nem hiszem, hogy egy pszichológus megoldaná azt, hogy ne aggódj apukád miatt és jobban menjen a tanulás. Vegyél erőt magadon, írj naponta napirendet, reggel fél óra sport, este fél óra sport (ez sokat segít, hogy jó kedved legyen és ne pánikolj) és amikor leülsz tanulni, csak azzal foglalkozz, semmi mással. Ha sikerélmények érnek, onnantól nem leszel olyan stresszes. A mai fiatalok annyira gyengék, hogy borzasztó. Most még csak a tanulással kell törődnöd, mi lesz akkor, ha majd a gyerekeid tanulásával is, a saját munkáddal, a háztartással, + a férjed bajaival is kell? Végy erőt magadon, az élet küzdés és sikerélmények sorozata (vagy lustaság és kudarcok sorozata=halál).
2010. máj. 20. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A háziorvosnál mindenképpen el kell mondani, mi a baj, ezért ezt nem tudod nagyon kikerülni. Azt vedd figyelembe, hogy a háziorvos tud segíteni annak eldöntésében, hogy pszichológushoz vagy pszichiáterhez kell fordulnod. Ugyanis nem mindegy. Az előbbi olyan szakember, aki valamilyen terápiás módszerrel fog segíteni, ez általában egy több hónapos folyamat, mely során közösen feltárjátok a problémád okait, valamint azt is, hogyan tudsz továbblépni, azaz nem csak a szűken vett tünetekkel foglalkozik. A pszichiáter elsősorban szakorvos, félek, hogy a te esetedben a kezelés kimerül valamilyen nyugtató felírásában.


Mindkét esetben, sajnos, az államilag támogatott ellátás nagyon szűk kereteket enged a munkának, ezért feltétlenül javaslom, hogy keress lehetőséget arra, hogy költségtérítéses szolgáltatást is igénybe tudjál venni.


Keress meg alapítványokat, fiatalokat segítő szolgálatokat, mentálhigiénés központokat. Nézz körül az interneten, a fórumokon, keress olyan embereket, akik hasonló gondokkal küzdenek és már találtak valamilyen megoldást.


Fontold meg azt is, hogy esetleg kiveszel egy fél- vagy egy év tanulmányi szabadságot, hogy össze tudd szedni magad mind lelkileg, mind anyagilag. Szánd ezt az időt arra, hogy csak a lelkiállapotoddal foglalkozol, semmi mással, se a családdal, se a sulival.


Helyesen teszed, hogy segítséget kérsz, vannak olyan helyzetek az életben, amikor rá vagyunk utalva mások segítségére, de ez nem baj, sőt, ebből rengeteget fogsz tanulni magadról.

2010. máj. 20. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Elmentem időközben orvoshoz, azért köszönöm a segítséget.
2010. máj. 20. 18:44
 6/6 anonim ***** válasza:
És mit mondott?
2010. máj. 22. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!