Aszperger szindromával lenne kérdésem! Mégpedig azért mert mikor utánna olvastam sok vonásában, tünetében magamra ismertem. Asperger szindromás lehetek?
1. A LEGTÖBB aspergeres NEM hülye, söt!!!!!
2. Amiket írtál, annak alapján nem valószínü, hogy aspergeres vagy, csak egyszerüen visszahúzódó tipus.
3. Ha netán az lennél, az sem jelent semmit, az aspergeresek jó része úgy éli le az életét, hogy nem diagnosztizálják, viszont sikeres ember a szakterületén.
4. Ha komolyan zavar a dolog, akkor keress meg egy szakintézetet, ott elvégzik a szükséges teszteket, de készülj fel rá, ogy ez több napos vizsgálatsor.
Kedves kérdező, a legmeghatározóbb tényezők nem lettek megemlítve, a kor és a családi háttér a down-kóros testvér kívül. Hiszen a leírt tünetek foghatóak mind a serdülő korra, és mind egy szellemileg letört, vagy megbántott személyiség jellemző magatartására.
Látatlanban nem feltételezem az asperger-szindrómát. Egyik kiemelkedően jellegzetes vonásuk az átlagon felüli intellegencia, ami alapvetően nem gyakori, de nagyobb számban fordul elő a nem aspergeres egyéneknél.
Fiatal korban még nem kristálytiszta az énkép, mivel az a fejlődés során folyamatosan alakul, fiúknál valamivel később éri el a stabil állapotát.
Talán ez a tipp segíthet:
Ha nem tudod miről beszélj, kérdezz. Figyelj oda, hogy mások mit mondanak, és ha be akarsz csatlakozni a beszélgetésbe reflektálj az elmondottakra. Ezzel mutatod, hogy figyelsz a másikra, ami jóleső érzés a másik félnek.
Pl. Beszélgetsz lánnyal, aki mesél valamit a macskájáról.
Reflektálj arra, amit mondott.
Kérdezz rá, hogy macskás-kutyás típus-e inkább, mióta van meg a macskájuk, hogy hívják stb.
Ne hozd be hogy nektek is volt macskátok, vagy hogy láttál egy macskát egy előző nap, vagy néztél egy vicces macskás videót. Ha látja, hogy figyelsz rá, felkelted az érdeklődését, és ő is kérdezni fog rólad.
A kellemes beszélgetések azok, ahol mindkét él úgy érzi figyelnek rá, és nem csak elbeszélnek egymás mellett. Nem kell folyamatosan beszélni, néha egy figyelmes hallgatással többet érsz el. Ne gondolkodj azon, hogy mit mondj, ne zárd le az utat ahhoz, hogy mások megismerjenek. Ha én beszélgetnék veled, és látnám, hogy gondolkozol valamin és csak hallgatsz azt hinném, hogy 1) nem érdekel, amit mondok neked 2) rosszul esne, hogy nem figyelsz 3) nem tudnám, hogy mire gondolsz és ez zavarna illetve emiatt nehezen megközelíthetőnek tűnnél.
A pattanások sok lányt nem zavarnak, egyébként egy kis életmód változtatással sokat tudsz rajta segíteni.
Szebb bőröd lesz, ha hanyagolod a zsíros ételeket (pl chips, popcorn), magvakat és más olajos dolgokat, csokit, cukrot, cigarettát. Ha eleget alszol és legalább 2,5 litert iszol naponta. Nyár van, napoztasd nyugodtan az arcod, az is sokat segít.
Érdeklődj bőrgyógyásznál, hogy milyen krémet ajánlana.
A testvéreddel kapcsolatban: Látom van valami nehézséged, amit nem dolgoztál fel vele kapcsolatban.
Ha van iskolapszichológusotok, érdemes lenne beszélgetni, de pl. felhívhatod őket vagy írhatsz nekik ebben a témában:
Na akkor.
- Szerintem ott elástad magad minden érintett szemében, amikor azt írtad, hogy te, az Asperger-szindrómásokkal ellentétben nem vagy hülye. Őszintén nem értem ezt a mondatot, mert a többi szavad alapján szimpatikus lennél.
- Megkérem a kedves harmadik válaszolót, hogy ne beszéljen olyan dolgokat, amikhez nem ért! A budapesti Autizmus Alapítvány korhatár nélkül mindenkit - azaz felnőtteket is diagnosztizál. Bárki jelentkezhet hozzájuk, amennyiben gyanút érez magában, és mindenkit ki fognak vizsgálni.
- Eddig mindenki ellentmondott a feltevésednek, én viszont azt kell mondjam, látok összefüggést. A tudományok közül a földrajz (a matematikával karöltve) magasan vezet az Asperger-szindrómások körében. Neurotipikus (= átlagos) emberek nem néznek órákig térképeket. Sőt, az órán való odafigyeléssel kapcsolatos nehézség is jellemző, és ők is az egész életüket egy másik világban élik. Az, hogy csak ismerősökkel tudsz beszélni, szintén egy jele lehet az Aspergernek. A testbeszéd értelmezésében tanúsított nehézségek, valamint a szemkontaktus kerülése is mind-mind föllelhető egy Aspergeres személyben. És persze az is, hogy órákig tud valamiről beszélni, ami mást nem érdekel.
Nyilván én most nem mondom azt, hogy márpedig te az vagy. Hisz a fent említett dolgok nem elegendőek ahhoz, hogy megkapd a diagnózist, ahhoz ennél több kell. Hogy mi?
a) egy Speciális Érdeklődési Kör, amiről mindent tudsz, és amelybe menekülni tudsz (pl. egy jármű, egy műszaki eszköz, egy bolygó, egy samponmárka, egy menetrend)
b) bizonyos dolgok kényszerű kategorizálása, feljegyzése, tervezése, rendszerezése - s az ezen sablontól való eltérés nyomán kialakuló ijedtség, frusztráció
c) társas kapcsolatok kialakításában és fenntartásában való teljes káosz - rengeteg csúfolódás, megbámulás - barátok/szerelem hiánya
d) mozgással kapcsolatos problémák: súlyos/hangos lépések, tornaórán való esetlenség
e) az "értelmetlen" beszélgetések (Hogy vagy?/ Szép időnk van..) kerülése
f) a szólások szó szerint értése (- Tudjad, hogy hol a határ! - Hegyeshalomnál, aztán a szlovák oldalon...)
g) átlagon felüli szókincs
h) a kortársak által preferált tevékenységek (bulizás, divat követése, nem-tanulás) teljes körű elutasítása
i) valószerűtlen dolgok miatti irreális mértékű szorongás
j) a jókedv, öröm szinte teljes körű hiánya
Azok alapján, amiket leírtál, lehet, hogy csak egy visszahúzódó, értelmes srác vagy (ha elfelejtjük az első mondatodat) - de ha a fent összegzett pontokból még továbbiakat is magadra tudsz vonatkoztatni, akkor érdemes lenne fölkeresni a fent említett alapítványt. A diagnózis összesen 4 vizsgálatból áll, amelyek során beszélgetések, és tesztkitöltések történnek. Az ára 37.000 forint, de választhatod, hogy a TB. fizesse.
Ha további kérdéseid vannak, írj nyugodtan!
Még annyit, hogy az Aspergert nem lehet az IQ-alapján meghatározni. A hivatalos IQ-teszt ugyanis négy, teljesen különböző összetevőből áll, és ezen pontszámok átlagolásából nyerhetjük az IQ-kvócienst. Ez a szám, ami a te esetedben 139, megmutatja, hogy az adott ember hol tart úgy intelligenciailag; viszont arra nem enged következtetni, hogy Aspergeres-e az illető, vagy sem. Ennek oka pedig az, hogy az Aspergeres személyek agya sok mindenben teljesen másképp funkcionál, mint a neurotipikus agy - azaz a négy teszt egyikén magasan az átlag fölött teljesít, még a másikon mélyen az átlag alatt, ugyanakkor a legtöbb ember esetében nincsen nagy szórás az egyes részeredmények közt.
A 139 az egy
(ááá)
a 139 az egy szép eredmény, de tudni kellene, hogy melyik teszten mennyit értél el. És persze azt is, hogy egy bóvli netes programon csináltad a tesztet, vagy pedig szakemberrel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!