Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A szociális fóbia milyen...

A szociális fóbia milyen formában jelenik meg gyerekeknél?

Figyelt kérdés

Eszembe jutott, hogy amikor óvodás voltam, minden reggel sírtam, miután anyuék ott hagytak a többi gyerekkel. Teljes megsemmisülésként éltem meg, remegtem, féltem, stb. Mindig elvoltam magamban, rajzoltam, és nem igazán akartam a csoporttársakkal barátkozni sem. Csak akkor beszéltem velük, ha nagyon muszáj volt, de az is mintha halál helyett lett volna.


(Általános iskolában is sírhatnékom volt eleinte, csak akkor már kínosnak éreztem és visszatartottam, de amúgy azt akartam hogy megnyíljon alattam a föld.)


Ez lehet valami korai megnyilvánulása a szorongásnak, vagy csak ilyen átlagos gyerekkori dolog, amit a legtöbben kinőlnek? Azért kérdezem, mert egy pár éve tökéletesen produkálom a szociális szorongás összes tünetét, de egyébként is mindig befelé fordulás, nem barátkozós, introvertált típus voltam. :/



2016. máj. 30. 23:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Valószínű, hogy egészen a gyerekkorodik nyúlik vissza a mostani szociális fóbiád, de a gyökere még úgy látom, indokolatlan. A szüleiddel milyen kapcsolatod volt? Voltak elhalálozások a családban? A szülők milyen viszonyban vannak egymással? Könnyen lehet, hogy gyerekkorodban sok veszekedéssel néztél szembe (néha 1-2 is elég) és a társaságot, az embereket rossznak rögzítetted be már anno. Ezt kellene tisztáznod magadban. Senki sem akar bántani, altruizmus van (kivéve a szociopatákat és pszichopatákat), kö csög fsz fejek mindig voltak, de te ennél erősebb vagy. Próbálj rájönni az okra.
2016. máj. 31. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Én egész életemben az vagyok, csak pár éve tudom, hogy ez nem "normális" és, hogy orvosi neve is van, a szociális fóbia. Nekem egy határozott emlékem van: Pár hétig nem voltam óvodában, majd mikor újra mentem, mindenki megörült nekem és körbeálltak, kérdezgettek. Én pedig teljesen leblokkoltam és egy szót se tudtam szólni. Ez határozottan már annak a jele volt, ha így utólag visszagondolok.
2016. máj. 31. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Épp ez az, hogy látszólag semmi okom (hogy így mondjam) nem lenne rá, mivel a szüleim kapcsolata egymással és a velem is mindig nagyon jó volt, halálozások szerencsére nem voltak, meg úgy általában is nyugodt környezetben nőttem fel. Nem is értem emiatt magamat, mert nem tudom visszavezetni egy meghatározott pontra, eseményre, de nagyim mondta, hogy óvoda előtt is eléggé magamnak való voltam.
2016. máj. 31. 09:13
 4/11 A kérdező kommentje:
Én is csak nem rég tudtam meg a nevét, és hogy ez nem túl normális. Sokszor hiányoztam emiatt az óvodából és az iskolából is (sőt még most a középsuliból is), mert egyszerűen képtelen voltam összeszedni magam.
2016. máj. 31. 09:16
 5/11 anonim ***** válasza:
Nekem is mindig ugyanilyen tüneteim voltak,és nem nőttem ki,pedig már 28 vagyok. Aki felnőtt korában pszichés beteg,szerintem már gyermekkorban sem "átlagos". Én is mindig túlérzékeny,szorongó voltam,amióta csak az eszemet tudom. Felnőtt korban nyilván már másképp mutatkoznak meg a tünetek. Vicces is lenne,ha egy felnőttet úgy kellene beráncigálni a családtagjainak a munkahelyére,miközben krokodil könnyeket hullat,és azt kiabálja,neeem akarok dolgozni menni,félek,fáj a hasam,egyedül érzem magam! Pedig a felnőtt is ezt érzi. Szerintem is a befelé forduló,félénk,érzékeny emberekre jellemző ez,a többieknél az egész enyhébb lefolyású,vagy nincs is probléma. De ezen nem lehet változtatni. Mármint az alapszemélyiségen. Vannak nyitottabb,könnyen barátkozó,talpraesettebb emberek,és vannak zárkózottabb,érzékenyebb emberek. Egyik sem jobb,vagy rosszabb a másiknál. Jobb elfogadni,amilyenek vagyunk. Az azért nagyon jó,ha egy érzékeny embernek van lelki támasza,gyerekkorban elsősorban a szülők. Ha ők sincsenek a szorongó gyerek mellett,vagy éppen maguk a szülők is fokozzák a gyerek szorongását,mert a gyerek úgy érzi,senki sincs mellette,nagyon jó táptalaj ez a későbbi,felnőttkori pszichés betegségek megjelenésének. Az érzékeny gyerekek szüleinek fel kellene ismerniük,hogy az ő gyereküknek több odafigyelésre,támogatásra,önbizalom erősítésre van szükségük,ezek a gyerekek valószínű több ölelést,szeretgetést,beszélgetést igényelnének a szülőktől. Ha ez nincs kielégítve,gond lehet később sajnos.
2016. máj. 31. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
A szociális szorongásos zavarnak, vagy szociális fóbiának egy központi része az, hogy félsz attól, hogyan ítélnek meg a többiek, mit gondolnak rólad, leégsz-e előttük stb. Nem összekeverendő az introvertáltsággal, a szülők felé való szeparációs szorongással, és az antiszociális zavarral sem.
2016. máj. 31. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Persze, hogy nem, de a "mit gondolnak rólam?" jellegű gondolat, hogy egyáltalán felmerül, lehet, hogy már ovis korban elkezdődik.

Nem tudom, hogy szocfóbos lesz-e, nagyon remélem, hogy nem,de a gyerekem is mondja, hogy "fél" barátkozni a játszótéren. 5 éves, arra gondolok, hogy mitől fél? Miért pont a félelem szót használja? Aztán szerencsére leküzdi ezt a dolgot, de meglepődök, hogy honnan jön, hogy alakul ez ki?

2016. máj. 31. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Gyerekkoromban én is így fejeztem ki magam, hogy "félek barátkozni, meg odamenni hozzájuk." Jelenleg, 22 évesen, erősen intorvertált személyiség vagyok, bár nem hiszem, hogy szociális fóbiám lenne, mert pl megfelelési kényszerem nincs, éppen csak mindenkit leszarok és többnyire magammal foglalkozom. :D Jobban belegondolva, a legtöbb ember ijesztően idióta, szóval nem is csodálkozom ezen a "fél" kifejezés használatán, talán a te gyereked jóval okosabb mint a többi és már most látja, milyen társadalomba született... :D

Viccet félretéve, szerintem ez idővel változni fog, ha nagyon radikális megnyilvánulások vannak szociális közegben, akkor már lehet gyanakodni... De nálatok pl, amint írtad is, egy idő után leküzdi ezt, csak eleinte van egy kis "szorongás"...

2016. máj. 31. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
:) hát nagyon remélem. Nem szeretném, ha cipelné ezt a terhet amit én is. Én pl. extrovertáltnak gondolom magam, a szociális fóbia börtönében. Ami nagyon sz@r. Volt már,hogy pl. nem tudtam elmenni egy találkozóra, ahol sokan voltak, (durván 10 fő), mert egyszerűen nem sikerült leküzdenem a szorongásom és utólag megbántam, mert amúgy érdekeltek volna a többiek, ott szerettem volna lenni. Majd a következőre összeszedtem magam, elmentem és a többiek azt jelezték vissza, hogy milyen jó, hogy ott vagyok. Nagyon jól esett, közben pedig úgy sajnáltam a korábbi elszalasztott alkalmakat. Amúgy amióta tudom, hogy ez a bajom, azóta jobban észreveszem másokon is és elég sokszor találkozom hasonló emberekkel. Gyakoribb lehet ez a dolog, mint hinnénk.
2016. máj. 31. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Akinek szociális fóbiája van, az munkát is nehezen kap, úgyhogy emiatt a fiatal kénytelen lesz orvoshoz fordulni.
2016. máj. 31. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!