Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy küzdhetném le a szociális...

Hogy küzdhetném le a szociális fóbiát?

Figyelt kérdés

Pár hete döbbentem rá, hogy szociális fóbiában szenvedek. Visszatekintve az elmúlt 10-15 évet, egyre inkább a zárkózottság uralta az életem. Mára már ott tartok, hogy nincs egyetlen "kézzel fogható" barátom sem és a párkapcsolatom is a múlté. Nemrég találtam rá egy cikkre, amiben teljes mértékben magamra ismertem, hogy ez az én "bajom". A létező tünetek is meg vannak sajnos: gyomortáji fájdalmak, szájszárazság, hideg vagy meleg hullámok. A munkahelyemen is frászt kapok a személyes kommunikációtól és gyűlölök telefonon is beszélni. Részemre az írásos üzenetek(e-mail, sms,chat...) a megfelelőek csak és iszonyat kellemetlenül érzem magam, ha valaki ezt nem fogadja el. Egyedül szeretnék megbirkózni a leküzdéssel, mert szakemberre nincs pénzem. (egyedül élek minimál béres fizetésből, főleg a téli időszakban épp hogy a rezsi kifutja)

Mit kellene tennem? Hová kellene mennem? Esetleg hol találhatok hasonló problémával küzdő embereket?



#szociális #fóbia #antiszociális #leküzdés #társaságellenes #szociális-fóbia
2015. okt. 2. 09:33
 1/10 acelsziv ***** válasza:
0%
Mondok neked valamit: Szánj rá napi min egy órát és sétálj egyet. Keress egy jó forgalmas helyet pl pályaudvar, pláza, vasútállomás ahol sok ember van és sétálj. Közben figyeld meg az embereket. Lehet, hogy kell pár nap akár két hét is, de ahogy ezt csinálod rá fogsz jönni, hogy az emberek nem is olyan szörnyűek. És sok minden elő fog jönni belőled de utána sokkal könnyebb lesz szóba állni velük.
2015. okt. 2. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
0%
ha nincs pénzed szakemberre, irány az orvos, és gyógyszer!!
2015. okt. 2. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Naponta megfordulok forgalmas helyeken a munkahelyemre menet (pályaudvar, metro)Az emberek sokasága/közelsége annyira nem is zavar, de amint megszólít idegen, attól idegbajt kapok (kéregető, hitvadász, közvéleményes...)Ettől függetlenül nem szeretek az utcán lenni, de muszáj.

Az szakorvosi rendelőben- ami tb támogatott- csak gyógyszert írnak/írnának fel, már leinformáltam őket. Nem akarok gyógyszereket szedni, nem hiszek bennük. Ha náthás vagyok vagy megfázok sem szedek semmit.Kamilla tea mézzel és jó sok citrom rendbe szokott hozni.

Csoport terápiáról olvastam, de jelenleg csak fizetősről tudok speciális intézményben(magán)vagy lehet van más kerületben, amiről nem tudok. Úgy gondolom, ott találkozhatnék hasonló emberekkel. Ha tud valaki ilyenről, ami tb támogatott, nagyon szívesen fogadnék róla információkat.

2015. okt. 3. 00:43
 4/10 acelsziv ***** válasza:

Olvasd el még egysze amit írtam. Nem elég hogy ott vagy. Figyeld is meg őket.

A másik dolog. Vegyél erőt magadon és kezd el kommunikálni akármilyen nehéz is. Csak egy- egy hellő vagy hogy vagy is elég elsőre.

Marha nehéz lesz, de egyszer csak azon kapod magad, hogy belejöttél és frankón kommunikálsz minden nehézség nélkül.

2015. okt. 3. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:

-Igen az egyik fajta terápia a szembesítés.

-A másik az elzárás.

Amikor elmész egyedül egy olyan helyre ahol senki nincs pl: erdő! Azért oda mert ott vannak állatok és az ember nagy érdeklődéssel figyeli vagy félelemmel és ilyenkor döbben rá hogy milyen jó lenne megosztani valakivel, és ha nem döbben rá akkor kicsit egyedül lehet és jobban neki tud vágni a tömegnek.

-Van még a beszélgetős ráébresztős terápia amikor a szociofóbiás önmagától ébred rá hibás neurológiai rendellenességére s kontrollálni tudja.

-Még hatásos az idő! Amikor az ember egy ideig együtt él önmagával és kinövi vagy alkalmazkodik a problémával.

-Van még néhány de az már mellékes.

2015. okt. 3. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


Mintha én írtam volna. Én jártam/járok is szakemberhez még sem jobb. Nekem a munkahely is egy nagy "szembesítés", próbálom megszokni, mégse sikerül, pedig már jó ideje ott dolgozok. Jó lenne ha megoldódna, sikerülne megszabadulni ettől a tehertől, mert nagyon megnehezíti a mindennapokat.

2015. okt. 4. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 acelsziv ***** válasza:
6. Próbáld ki amiket leírtam. Mit veszíthetsz vele? A félelem kezelésének egyetlen módja, ha belemégy és keresztülmégy rajta.
2015. okt. 5. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:

Lehet tobben vagyunk ezzel a gondal, mint hinnetek. En le se mertem irni, h ugyan ez a problemam, mert szegyelltem. Engem is erdekelnek a lehetosegek!

De viszont ez a tomeg bamulos ez nem jo,en probaltam. Az ilyen ember meg idegesebb lesz es csak az idiotak talaljak be. az meg tobbet art mint hasznal-szerintem-

2015. okt. 5. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nekem is volt szociális fóbiám régen, kamasz koromban kezdődött, de akkor még fogalmam sem volt róla, hogy mi ez, nem tudtam a neten tájékozódni, és csak kínlódtam. Pszichológushoz hiába jártam, csak teszteket készített velem, beszélgettünk, néha együtt sírt velem (már ez is intő jel volt, hogy nem vagyok jó kezekben), aztán az IQ-tesztnél után megállapította, hogy borzasztó magas, és lehet, hogy ez a bajom – na ekkor hagytam ott (TB alapon jártam hozzá, így csak az időm bánta.)


Sok évig szenvedtem, mert a fentiekből azt vontam le, hogy nincs segítség.

Az utcán állandóan rohantam, mert nehezen viseltem, ha valaki szembejött velem, és netán rám nézett, a buszozás, metrózás kész rémálom volt, ilyenkor kivert a víz, és már amiatt is kínosan éreztem magam, hogy az izzadság átüt a ruhámon. Az emberek furcsállkodva méregettek, mire én még jobban szorongtam. Ilyenkor olyan érzésem volt, mintha egy merev maszk tapadt volna az arcomra, amit nem tudok megmozdítani az arcizmaimmal. Furcsa módon nálam akkor oldódott a dolog, ha volt kihez szólnom (ez persze ismerősökkel könnyebben ment), mert rövid időre kirángatott a maszk mögül, bár akkor sem voltam önmagam. Se enni, se írni nem tudtam mások jelenlétében, sokszor csuklott el a hangom az izgatottságtól, úgyhogy ismerkedni sem nagyon mertem, hisz ha valaki megtetszett, annak közelében hatványozottan jelentkeztek a tünetek, vagy ha engem talált valaki vonzónak, és közeledni próbált, hamar elment a kedve a dologtól - szerencsére azért volt, aki nem adta fel, és kivárta, amíg lassan feloldódtam.


Sok év múlva, mikor már depresszióba fordult át a fóbiám, és az állandó hasmenés miatt már muszáj volt lépnem, elmentem egy pszichiáterhez (szintén TB alapon), aki a terápiát és a gyógyszeres kezelést együttesen alkalmazta (az emésztési gondjaim a gyógyszerek hatására két napon belül rendeződtek), bár a teljes gyógyulás 8 évig tartott. Ennyi idő kellett ahhoz, hogy az agyból kiürüljenek azok a kémiai anyagok, amik a gyerekkori, fel nem dolgozott konfliktusok miatt sok év alatt felhalmozódtak. Ha hamarabb találtam volna rá erre a dokinőre, és még nem alakult volna ki depresszió is, lehet, hogy nem kellett volna gyógyszer, és ennyi idő.


A terápia abból állt, hogy össze kellett írnom "félelmetességi" sorrendben, hogy mi az, amitől szorongok, és hétről hétre a legkevésbé zavaróval kezdve folyamatosan szoktatnom kellett magam hozzájuk – ez az én esetemben gyógyszerek nélkül elképzelhetetlen lett volna, vagyis nem haladtam volna ebben a folyamatban, és nem tudtam volna sorra leküzdeni az „akadályokat”.


Sok emberben vagy idegenkedés a gyógyszerekkel szemben, amit megértek, de én úgy voltam vele, hogy minden milyen úton, de valahogy ki akarok mászni a dologból, különben úgy múlik el az életem, hogy nem érzem, hogy élek.

2015. okt. 6. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Itt folytatom.


Később egyébként kezembe akadt egy könyv, de nem olvastam el, és nem „csináltam végig”, mert már nem volt rá szükségem, de szerintem nagyon hasznos:


Reneau Z. Peurifoy:

Szorongás, fóbiák, pánik - Hogyan legyünk úrrá félelmünkön?


Az alábbi linknél olvashatsz is róla, de az oldalon is érdemes szétnézni.


[link]


Bemásolom a tartalomjegyzéket (az oldalt, ahol találtam nem, mert reklámnak minősülne):


Fülszöveg:


Reneau Z. Peurifoy önsegítő programja a napjainkban oly gyakori szorongásos zavarok, agorafóbia, pánikzavar gyógyítását tűzte ki célul: feltárja a betegség okait, és új készségeket, információkat tanít, melyek a gyakorlás során rögzülnek, és a betegek magatartásának természetes, önműködő részévé válnak.

A szerző hosszú évekig gyűjtött tanári tapasztalatait, terapeutatudását, valamint a pszichológia számos különböző elméletének és módszertanának elemeit ötvözte ebben a könyvében. Abból indult ki, hogy önmagában kevés az eszmék és áramlatok, ideák általános szintű megértése: ahhoz, hogy viselkedésünket, rossz reakcióinkat, negatív gondolatainkat megváltoztassuk, új készségekre lesz szükségünk. A kötet „leckéiben" minden olvasó megtalálja azokat a gyakorlatokat, ajánlott tevékenységeket, melyek segítenek a régi, rossz mechanizmus legyőzésében.


Tartalomjegyzék:


Első lecke

Mit, miért és hogyan

Szorongás és félelem

Pánikrohamok

A szorongás 'orvosi' okai

A szorongásjellegű problémák hét típusa

Az 'erősen szorongásos személyiség'

Az erősen szorongásos személyiség 'gyökerei'

Az 'üss-vagy-fuss'reflex

Hogyan fejlődik ki a pánikzavar

Ajánlott tevékenységek az 1.leckéhez

Előértékelés


Második lecke

A szorongástünetek csökkentése

Négy gyakori akadály

Négy alapvető készség a szorongástünetek csökkentésére

A szorongási problémák néhány típusának okai

Ajánlott tevékenységek a 2.leckéhez


Harmadik lecke

A stressz megértése és csökkentése

Mi a stressz?

A stresszmenedzselés alapelvei

Három jó tanács az erős stressz időszakaira

Alakítson ki a stresszkezelés alapelveire épülő életstílust

Ajánlott tevékenységek a 3.leckéhez


Negyedik lecke

A szorongás forrásainak azonosítása és csökkentése

Szükségleteink és hiedelmek

Hogyan jönnek létre az érzelmek?

Miért vannak érzelmeink?

Gondolkodási szokássablonok

A kognitív szemlélet

A 'kell-muszáj' gondolkodás

Ajánlott tevékenységek a 4. leckéhez


Ötödik lecke

A torzult gondolkodás nyolc általános formája

A torzult gondolkodás nyolc általános formája

Gondolkodásmódunk megváltoztatása

Ajánlott tevékenységek az 5. leckéhez


Hatodik lecke

Tanuljunk meg örülni annak, hogy emberek vagyunk

A perfekcionizmus jellemzői

Szálljon szembe a perfekcionizmusát erősítő nézeteivel

A perfekcionista magatartás felváltása

Ajánlott tevékenységek a 6. leckéhez


Hetedik lecke

Hogyan legyünk pozitív realisták

Negatív anticipáció

Az élet áldozataként való gondolkodás és viselkedés

Hibáztatás és bűnbakkeresés

Ajánlott tevékenységek a 7. leckéhez


Nyolcadik lecke

A túlzott tetszésigény

Hogyan nyilvánul meg a túlzott tetszésigény?

A túlságos tetszésigény felszámolása

Ajánlott tevékenységek a 8. leckéhez


Kilencedik lecke

A szorongással többnyire együtt járó önromboló magatartásmódok felszámolása

Magatartásterápia

Lépcsőzetes 'in vivo' szoktatás

A gyakorlás fő irányelvei

A szoktatás egyéb formái

Ajánlott tevékenységek a 9. leckéhez


Tizedik lecke

A változtatás folyamata

Tanult tehetetlenség, önbizalom

Mentségkeresés és tagadás

A változtatás hat akadálya

Ajánlott tevékenységek a 10. leckéhez


Tizenegyedik lecke

Becsüljük meg magunkat

Önbecsülés és önelfogadás

Az alacsony önbecsülés és önelfogadás kialakulása

Az inkompetetciától való félelem

Az önbecsülés és önelfogadás erősítésének nyolc módszere

Ajánlott tevékenységek a 11. leckéhez


Tizenkettedik lecke

Barátunk és szövetségesünk, az indulat

Mi az indulat?

Az indulatot és félelmet gerjesztő fenyegetések

Indulat szülte cselekvések

Helyénvaló és helytelen indulat

A helytelen indulat minimálisra csökkentése

Az indulat kezelésének négylépcsős módszere

Javaslatok azok számára, akik indulataikat előszeretettel visszafojtják

Javaslatok azok számára, akik könnyen indulatban jönnek

A kontrollvesztéstől való félelem

Ajánlott tevékenységek a 12. leckéhez


Tizenharmadik lecke

Álljon ki önmagáért

Három alapvető magatartástípus

A magabiztossággal kapcsolatos gyakori tévhitek

Mihez van jogunk és mivel tartozunk?

A DERN-eljárás: a konfliktusok megoldásának hatékony és asszertív módszere

Az 'énnyelv'

Ajánlott tevékenységek a 13. leckéhez


Tizennegyedik lecke

Megmaradni az úton

Önmegvalósító cselekvéseink akadályozásának hét általános módszere

A problémák és konfliktusok megoldásának öt általános módszere

Mikor a leghatékonyabb az asszertív módszer?

Mit tegyünk, ha az emberek megszegik a megállapodásokat?

Üzletekkel és eladószemélyzettel kapcsolatos konfliktusok megoldása

Ajánlott tevékenységek a 14. leckéhez


Tizenötödik lecke

A további fejlődés útja

Értékelje ki haladását

A továbbhaladás háromféle terve

Utóértékelés

Függelékek

2015. okt. 6. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!