Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ha nem szakemberre bízzuk...

Ha nem szakemberre bízzuk magunkat, hanem hobbipszichológsra, aki "szakértőzik", az árthat?

Figyelt kérdés

Például ha van valamilyen mentális baja valakinek, és nem megy el pszichológushoz, hanem olyanra bízza magát, aki jártas a témában, az segíteni fog, vagy ha rosszul csinálja többet árt mint használ? lehet egyáltalán rosszul foglalkozni lelkibetegekkel?

A kérdés azért merült fel bennem, mert a pszichológus drága, és sokan mondják hogy bízzam csak rájuk, majd ők kihúznak belőle.



2015. szept. 13. 21:44
 1/5 anonim ***** válasza:
Az attól függ, hogy mi bajunk van. Szorongáson segíthet, szerintem fel is oldhat kisebb komplexusokat, súlyosabb rögeszmékkel és tévképzetekkel nem biztos, hogy tud mit kezdeni.
2015. szept. 13. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Kik azok a hobbipszichológusok? Soma mamagésa? Ezo-anyukák? Kineziológusok? Amúgy ártani nem hiszem, hogy árthat, csak kidobsz egy csomó pénzt a semmire. Én is jártam így. Szerintem az is elég rossz, ha elpazarlod a pénzed és az időd.
2015. szept. 13. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Hobbipszichológus lehet egy barát, aki azt mondja majd segíteni fog, csak hallgassak rá.
2015. szept. 13. 22:21
 4/5 anonim ***** válasza:
66%

Na ilyet egy terapeuta soha nem mondana, hogy segíteni fog, csak hallgass rá! A terápia ugyanis nem úgy működik, hogy "megjavít", hanem inkább kézen fogva elvezet önmagadhoz, és segít felismerni a hibás működéseidet, új viselkedésmódokat kialakítani. Egy jó terapeuta nem erőlteti rád a saját megoldásait, hanem épp azzal segít, hogy elvárások nélkül támogat, és magad találod meg a megoldásaidat.

Ebben az értelemben tehát a "barát" még árthat is, mert neki elvárásai vannak veled szemben, a saját megoldását kínálja, és ha kudarcot vallasz, akkor azt fogja éreztetni, hogy TE nem vagy elég jó. Pedig lehet, hogy egyszerűen csak másképp működsz.

A terápia inkább egy JÓ szülő-gyermek kapcsolatra hasonlít, amiben a páciens megtapasztalhatja a feltétel nélküli elfogadást és szeretetet, és önmagában fejlesztő hatású. A baráti kapcsolatokban ez elég ritka, hiszen mindenkinek vannak elvárásai embertársaival szemben, az emberi kapcsolatok kölcsönösségre épülnek, mindenki valamilyen előnyt vár el benne.

A terápiában gyakorlatilag azt fizetjük meg, hogy a terapeuta az idejét, figyelmét, szaktudását adja, további elvárások nélkül.

2015. szept. 13. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Mentális baja mármint, pszichiáter kategória?

Csak saját magadon tudsz segíteni, de sokat használ, ha valaki rávezet, támogat.

Szerintem ha csak nehéz az élet, de vannak megbízható barátaid, meg lehet úszni pszichológus nélkül.

Már említettem valakinek az ötletem, hogy nem pszichológus emberek meghallgatják egymást, véleményt mondanak. Ingyen, online. Valakit érdekel?

2015. okt. 2. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!