Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mielőtt írok a pszichiáternek...

Mielőtt írok a pszichiáternek megkérdezlek titeket is, hogy szerintetek jól gondolom-e?

Figyelt kérdés

Tegnap voltam egy maszek pszichiáternél, akivel durván 1 órát beszélgettünk és felírt egy gyógyszert, aminek Olwexya (hatóanyag: venlafaxin; SNRI gyógyszer) a neve.


Ma reggel bevettem és olyan rosszul voltam tőle körülbelül délig, délután egyig (nagyjából pont a felezési ideig), hogy alig bírtam ki.


Szédültem, izzadtam, alig bírtam nyelni és melegem, hasmenésem és olyan hányingerem volt, mint még soha. Valószínűnek tartom, hogy nagyon felnyomta az amúgy is magas vérnyomásomat (140/80-90 körül szokott lenni), mert a tünetek arra emlékeztettek.


Szerintetek jól gondolom, hogy én ezt nem akarom szedni? Nem szeretnék infarktust kapni, vagy agyvérzést... Ráadásul mivel dolgozom, nem engedhetem meg magamnak, hogy ott bent rosszul legyek. Alig bírtam ma is dolgozni, nem is haladtam a munkámmal. Mit csináljak? Attól félek, hogy elbagatellizálja az egészet és nem fog segíteni, mert jellemzően 7-14 nap kell, hogy beálljon a dolog.


Csak én még egyszer nem bírnám azt végigcsinálni, ami ma történt.


2015. júl. 28. 17:00
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Mindenképp hívd fel a pszichiátert és mondd el neki ezt az egészet, azt is hogy te ezt a szert nem szívesen szednéd ha ilyen rosszul vagy tőle, aztán hallgasd meg mit felel. utána meg tegyél belátásod szerint... a doki elvileg az érdekeidet akarja, gyakorlatilag viszont vannak rossz orvosok, nem tudhatjuk a tied milyen. Az enyém például kiváló. Nyilván ha nem érdekli amit mondasz és azt mondja hogy szedd tovább, akkor érvénybe lép hogy te is egy gondolkodó lény vagy önálló döntésekkel és igazából nem nagyon mondatjuk meg mit tegyél, legfeljebb azt mondhatjuk, hogy szerintünk mi a jó. De jobb esetben azt mondja hogy menj vissza, ír egy másik gyógyszert, vagy ad valami hasznos tanácsot. Annak a gyógyszernek azt kéne szolgálnia, hogy te jobban legyél, szóval nyilván nem állapot, hogy ennyire rosszul vagy. De az ilyesmi előfordul. Remélem jó dokid van és érdemben reagál... Még ha x nap is kell a gyógyszer beállásához, addig is adhat valamit, vagy megbeszélhetitek hogy inkább kórházi körülmények között kezded el a szer szedését. Vannak alternatívák.
2015. júl. 28. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Bizonyára alaposan elolvastad a használati útmutatót és ezt is: [link]


ezek leírt és ismert mellékhatások, nyilván nem kell szedni, csak az a baj, hogy dobhatod ki a maradékot. Az orvosra nem kell haragudnod, előre nem tudhatja, hogy egyedileg milyen mellékhatások jelentkeznek, bár tagadhatatlan, hogy előzetes belgyógyászati kivizsgálás ajánott lett volna.

2015. júl. 28. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

1: Köszi a választ, én is ebben reménykedem.


2: Már jártam korábban orvosnál (többnél is), szedtem korábban több féle SSRI-t és MAOI-t is és egyiknél sem volt ilyen brutálisan durva és hirtelen érkező mellékhatás.


A belgyógyászati vizsgálat hiányát egyébként már korábban sem értettem. Ilyen durva szerek, durva mellékhatásokkal és mégsem előzi meg az egészet semmi. Még egy vérvétel sem... Egyébként ő azt állította, hogy nem jellemző a komolyabb mellékhatás, max fájni fog a fejem egy kicsit de az elmúlik.


Na a fejem pont nem fájt de azt hittem, hogy meghalok. A tájékoztatót pedig elolvastam, de mivel az a jogászoknak szól, ezért olyan dolgokat is beleírnak ami nem valószínű, hogy előjön. Meg aztán mit csináljak? Nem tetszenek a mellékhatások és nem szedem be? Akkor a büdös életben nem fogok meggyógyulni.

2015. júl. 28. 17:21
 4/16 anonim ***** válasza:
Sajnos a gyógyszerek nem fogják megoldani a problémádat, max. az egészségedet rongálod tovább. Ha mindenképpen muszáj, inkább pszichológushoz menj, az legalább töm tele szerekkel. Nagyon nehéz leszokni az ilyen szerekről, végigjártam az utat. Nekem sikerült gyógyszermentessé válni saját erőből, kívánom sikerüljön neked is :)
2015. júl. 28. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
szerintem azért írta föl a szert, hogy lásd, ilyen lenne, ha tényleg rosszul lennél. tehát örülj neki, hogy valójában jól vagy! nem kell rászokni a gyógyszerekre, nem kell beleélni magad a betegségtudatba. kezdd el megoldani a problémáidat felnőtt módjára.
2015. júl. 28. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Azért érdekes, hogy a kérdező le se írta mi a baja, de ti máris tudjátok, hogy a pszichiátria neki csak egy átverés. Van akinek az, ezt aláírom, de rengeteg ember életét menti meg. A gyógyszer valóban nem gyógyítja meg, de javíthat az életminőségen, ami abban az esetben ha gyógyítható, elősegítheti és gyorsíthatja a gyógyulást, abban az esetben ha nem gyógyítható, egy normális tünetmentes életet biztosíthat. Anélkül, hogy bármit tudnánk erről az emberről, én kicsit erősnek érzem, hogy rögtön azt mondjuk neki ez nem segíthet, csak tönkreteheti. A pszichiáter legalább járt az orvosira és beszélgetett vele 1 órát, ti még ennyit se szenteltek a dolognak, csak lehurrogjátok. Én se komálom ezeket a szereket, de azért ez így durva. Még ha ez a szer ilyen komoly mellékhatásokat generált is, akkor sem érzem ekkora információ hiányban igazoltnak hogy így lehurrogjátok a kérdezőt, hogy nem kéne semmit se szednie. Az mindig benne van a pakliban, hogy egy személynek az adott gyógyszer nagyon rossz, de az ellenkezője is. És nyilván nem ok nélkül keresett fel orvost.
2015. júl. 28. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Előzőt kiegészíteném annyival, hogy azok szajkózzák leghangosabban a gyógyszerellenességüket, akik amúgy nem szenvednek ilyen betegségben és soha nem is szedtek ilyen szereket, de azért ők mindenkinél jobban tudják.
2015. júl. 28. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

6: Köszönöm. Valóban nem véletlenül. Már elég régóta szenvedek szociális fóbiától és generalizált szorongástól (úgy 15-16 éve legalább) és ehhez társult az utóbbi durván 10 évben egy egyre súlyosbodó depresszió.


Az orvos tegnap súlyos depressziót állapított meg nálam és korábban már volt öngyilkossági kísérletem is. Hülye nem vagyok és tudom, hogy szükséges a pszichoterápia... Viszont most ahhoz, hogy viszonylag normális emberként tudjak funkcionálni kell a gyógyszer.


És persze az sem lenne egy utolsó dolog, ha nem gondolnék legalább fél óránként az öngyilkosságra. Meg persze vannak a fizikai tünetek is, amit szintén nem komálok igazán.

2015. júl. 28. 21:30
 9/16 anonim ***** válasza:

Azért védtelek, mert jól tudom, hogy van olyan helyzet amikor a "szörnyű" gyógyszerek valós opciók. Például ha a másik opció a halál és nem azért mert belehalsz annyira szarul vagy, hanem mert legyűrnek a démonaid és öngyilkos leszel. Aki azt hirdeti a pszichiátriai szerek milyen rosszak mert x vagy y vagy akár ő maga mennyire megbánta, azok többnyire nem voltak elég mélyen. Lehet hogy mélyen voltak, de ha a gyógyszer nekik még tudta érdemben fokozni akkor halottnak kéne lenniük. Csak ugyebár egyrészt mindenkinek a saját baja a legnagyobb, másrészt az enyhébb dolgokra is gyógyszert ad sok pszichiáter, ami nem túl helyes vagy okos lépés a részükről. De én is a pszichiáteremnek és a pszichológusomnak köszönhetem az életemet. Meg még néhány embernek akik rávezettek hogy segítség kell és megmutatták az utat, támogattak.

Kívánom hogy légy jobban és találjatok olyan szert ami tényleg beválik! Ne ad fel, légy erős! De azért nyugodtan ellenkezz a dokival, ha valami nem okés, beszéljétek meg.

2015. júl. 28. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

A venlafaxin egy bevált, jó hatóanyag, de ettől még lehet ilyen hatása rád. 75 mg-al kezdtétek? Retart v tabletta? Mielőtt kidobnád a maradékot, próbáljátok meg kisebb adaggal kezdeni, de ezt nyilván csak úgy, ha a dokival megbeszéled.

Ui.: én sem vagyok gyógyszerpárti, de ha másképp nem megy...

2015. júl. 28. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!