Miért divat ma depressziósnak lenni és pszichiáterhez/pszichológushoz járni?
Kényelmes világ? :/ Nem egészen értek ezzel így egyet,bár persze,most "csak" munkanélküliség és hasonlók a problémák..
Az igaz,hogy sokan kb csak divatból depisek,de az orvoshoz fordulók minimum fele tényleg gondokkal küzd + van akiket sajnos visszariaszt ez a de ciki, "csak divatból vagy sz*rul" duma...:(
A túlzott kényelem is okozhat amúgy bajt. pl kényelmében szociopata lesz valaki és kész,depis lesz egy rokona,mivel kicsinálja idegileg (true story).
Elmagyarázom a kérdést.
Ma minden második embernek van orvosa, ha valaki rosszat álmodik rögtön pszichiáter után kiált. Vagy ha szakít a partnerével vagy elveszti a munkáját. Ezek nem betegségek! Régen ezt megoldották az emberek orvos nélkül. Mondjuk kimentek kapálni vagy sírtak egy nagyot és ment tovább az élet. Igenis sokkal kényelmesebb világ van, mert régen az asszonyok teknőben mostak és gyertyafénynél varrtak és mégsem volt ennyi pszichésen sérült ember mint most a 21.században. Minden téren fejlettebb a világ mégis egyre betegebb a társadalom.
A rendszerváltás előtt igaz hogy sokat dolgoztak a szüleim a TSZ-ben állatgondozóként, de a fizetésük annyit ért mint ha ma 1-1,5 milliót keresnének havonta. Következésképpen azt sem tudtam mi az hogy depresszió.
De ma a rossz fizetéseket megfűszerezik alacsony fűtőértékű gázzal, ami csak a gázórát pörgeti, tejnek nevezett mosogatólével, amiből minimum 15 litert kell meginni hogy úgy érezzem hogy 1 liter rendszerváltás előtti tejet ittam... Soroljam még az emberek csalódottságának okait?
Nem depressziósnak lenni divat. Régen sem volt több gond a világban, mint ma, és ma sem küzdenek többen gondokkal, mint régen. A mai formájában ismert pszichológia 100 éve jelent meg Freud és utódai nyomán. hogy miért nem volt több agybaj 100 évvel ezelőtt? Mert az "agybaj" fogalma nem létezett, vagy nagyon kidolgozatlan volt még ( a mai szinthez képest).
50 éve meg tombolt a szocializmus, és a dinamikus terápiák tiltottak voltak az összes szovjet csatlósállamban. Akkor többek közt azért dívott a pszichológia, mert egyszerűen nem terjedhetett el.
És sok paciens hordozza a szülei "pszichés" hagyatékát abból a korszakból. Szenvednek tőle is rendesen. Az elődeiknek nem volt lehetősége mondjuk terápiába járni. Mondjuk, mert első körben életben kellett maradniuk (az utóbbi 100 év magyar emberére, különösen azokra, akik nem városokban éltek vagy nőttek fel, ez különösen igaz). A mostani nemzedéknek van. És tekintve, milyen szépen képesek "öröklődni" a pszichés problémák, az, hogy a mai, "kényelmes" világban elterjedtebb dolog lelki gondokkal foglalkozni, szerintem egy igazán jó hír.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!