Ha egy pszichoterápiára járó ember öngyilkos lesz, akkor felelősségre vonják a pszichológusát? És mi a helyzet akkor, ha előre bejelenti a szándékát neki? A pszichológus ilyenkor felelős érte?
Elöször is a pszichológus NEM orvos!
Ezen kivül ugyan folytat az illetövel terépiás beszélgetéseket, de ahhoz, hogy bármi eredménye is legyen, az illetönek is együtt kell müködnie.
A pszichológus NEM felelös a lelki egészségéért, azért kizárólag a beteg lehetne felelös.
Ha a páciens öngyilkossági szándékot emleget, akkor a pszichológus javasolni tudja neki, hogy forduljon pszichiáterhez (azaz orvoshoz), de hogy ezt megfogadja-e, az a kezelt személy döntése, erre kényszeríteni nek lehet.
A kérdésed még akkor sem lenne igaz, ha nem pszichológusról, hanem pszichiáterröl lenne benne szó.
Ellenvéleményem van, szerintem a
legjobb terapeutáknak olyan sok páciensük van, hogy a "nagy számok törvénye" miatt előfordul, akit nem tud megmenteni.
Persze mindenkinek a számára legmegfelelőbb "összeillő" az igazi, akivel jól együtt tud működni.
Krízishelyzetekkel, valósan öngyilkossággal fenyegetőzőkkel
külön
szakosodott pszichiáter foglalkozik.
Nem vonják felelősségre őket, de a szakmai etika azt diktálja, ha észreveszi, hogy más kolléga többet tudna segíteni, akkor hozzá irányítsa.
(Magánpraxisban is érvényes az átirányítás illendősége, szabálya, akár "lemondva egy kis bevételéről".)
Nem vonják felelősségre, az öngyilkosságodért egyedül te leszel felelős.
Ha elmondod neki a szándékod, és ott helyben nem tudjátok ezt megoldani, fel fogja ajánlani, hogy feküdj be osztályra.
#10:48-as válaszoló
Egyébként miért ne lehetnének egy jó terapeuta mellett suicid gondolatai, késztetései? Én konkrétan emiatt kerestem fel pszichiátert, persze, hogy vannak ilyen jellegű gondjaim, hisz a terápiás cél többek között ezeknek a megszüntetése. Nyilván gyógyszeresen már kezelve van, de az nem tudja teljesen kiirtani a gondolatot a fejemből. A terapeután pedig látom, hogy jó terapeuta.
A terapeuta csak a terápiáért felel, vagyis azért, hogy jól végezze a dolgát. Azért lehet felelős, hogy az öngyilkossági gondolatokra utaló jeleket észrevegye (persze, csak ha láthatóak valahogy), és ilyenkor megfelelően járjon el. De magáért a tettért a paciens felelős, mint ahogyan az egészségéért is.
Öö, hasznos volna említeni a terapeutádnak, szerintem, hogy ilyen kérdéseken jár az eszed.
Nem, mert ez azt feltételezné, hogy a terapeuta képes "irányítani", holott erről nincs szó. Éppen ezért megakadályozni sem tudja az öngyilkossági szándékot. Egy terápia hatása eleve hosszú idő után érzékelhető, tehát ha valaki épp csak elkezd járni, akkor még nem lehet érdemi hatás. Akkor sem lehet, ha a páciens nem működik együtt (a siker ugyanis ezen múlik).
Az én terapom mesélte, hogy ugyanazzal a módszerrel dolgozik minden páciensével, de van, aki fél év alatt, van, aki meg két év alatt ér el ugyanarra a szintre. Tehát a páciensen is rengeteg múlik! Ezért terapeutát nem vonnak, nem is vonhatnak felelősségre. Ha így lenne, senki nem menne terapeutának, hiszen eleve tudható, hogy problémás emberekkel dolgoznak, akiknél fennáll az öngyilkosság esélye. És mégis hogy akadályozná meg?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!