Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Poszttraumás stressz?

Poszttraumás stressz?

Figyelt kérdés
Úgy tudom csak azoknak lehet,akiket pl.megtámadtak,vmi baj érte,stb, de pl aki látta és esetleg ő is veszélyeztetett lehetett,annál is lehet poszttraumás stressz? Milyen tünetei vannak?Mit tehet,akinek ilyene van?
2011. dec. 29. 22:50
1 2
 1/16 dftgsgvghgev ***** válasza:
79%

Igen, náluk is lehet. Tünetei:


[link]


Melegen ajánlom, hogy keress fel vele egy pszichiátert. A háziorvos ad beutalót, de néhány kórházban nincs rá szükség, csak jelentkezni kell a regisztratúrán. Mondjuk, ilyenből kevés van.

Azért van szükség szakemberre, mert differenciáldiagnosztikára is szükség van. Hiába tudod a tüneteket, ezek más zavaroknál is előfordulhatnak. Sőt, az is lehet, hogy nincs elég tüneted egy PTSD diagnózishoz.

A zavarok egyik jellegzetessége, hogy az átlagos mentális működés túllihegett változatai. Vagyis, aki nem jártas a diagnosztikában, az simán diagnosztizálhatja magát, holott nem lenne rá szükség. PTSD gyanús eset sima megrázkódtatásnál is előfordulhat. Pl. háborúban, ami egy normális ember normális reakciója abnormális körülményekre.

Ha biztosra akarsz menni, keress fel egy szakembert. Ugyanők tudják kezelni, elég eredményesen.

2011. dec. 31. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Bizony, lehet és a tünetek rendkívül változatosak lehetnek, testi-, szervi megbetegedésektől kezdve, rosszullét, ájulás, a lelki betegségekig, minden.
2012. jan. 11. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Csak orvos segíthet?
2012. jan. 24. 12:18
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ mennyire súlyos de egy pszichológus vagy valami simán elfér. Meg kell próbálni beszélni vele de nem egyből azt hogy mi a baja. Ha meg nem akar beszélni sehogy akkor szakember kell. Éreztetni vele hogy rád számíthat.

Egyszer volt egy katonatársam aki volt Irakban és mikor hazajött sokáig azt hitte hogy valaki követi és meg akarják támadni és állandóan menekülni akart a semmi elől és folyton azt álmodta amit átélt. Csak azért mert olyan dolog történt vele aminek nem kellett volna. A családja nehezen de kiállt mellette. Évekbe telt mire helyrejött de nem gyógyult meg teljesen és soha nem is fog, már csak néha vannak álmai.

2012. jan. 24. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Igen, valóban létezik és nagyon komoly problémákat tud okozni.


Legjobb azonnal kezelni, amikor a támadás vagy a trauma történt, és ehhez klinikai szakpszichológus a jó, aki kapott ilyen képzést is, vagy pszichiáter szakorvos.


Az lehet is mély trauma, aki látta, és nem tudott segíteni. Embere válogtaja, hogy kit mi üt meg és milyen mélyen sebez.


A legjellemzőbb tünet a trauma betörése a tudatba, azaz folyton ezzel foglalkozik az ember, ha akar, ha nem, sokszor látja maga előtt mintegy villanófényszerűen, rémálmok, nyugtalanság, alvásproblémák (ezek egészen komoly szintig is elmenethek, azaz napokig nem tud az ember aludni semmit). Paranoid tünetek, fél kimenni az emeberek közé, egyre jobban beszűkül. Alkohol vagy drogfüggőség is megjelenhet (vagy gyógyszerfüggés). stb.


Pszichiáterhez kell menni, ha magánhoz mégy, akkor semmi más teeendő nincsen, mint bejelentkezni, ha államihoz, akkor a háziorvos ad beutalót.

2012. febr. 2. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

A poszttraumás stressz szindróma beszédes elnevezés. Kialakulására azokban az esetekben lehet számítani, amikor az ember valamilyen komoly megrázkódtatáson, stresszhatáson esik át. Korábban elsősorban a háborúkat megjárt katonáknál diagnosztizálták.


Ma már tudjuk, hogy egy közeli barát vagy családtag halála, vagy súlyos betegsége, válás, szexuális zaklatás vagy erőszak is kiválthat hasonlót. Sőt a terrorcselekmények szemtanúi, természeti katasztrófák túlélői is a poszttraumás stressz tüneteit mutathatják.

2012. febr. 16. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Ha a fenti eseményeket követő egy hónapon belül jelentkeznek az érintettnél pszichés tünetek, akkor akut stresszhatásról beszélünk, ha azonban ennél később jelentkezik vagy tovább tart, akkor már az ún. poszttraumás stressz szindrómával állunk szemben.


A poszttraumás stressz tünetei


A fenti eseményeket átélt embereknél 3 nagy tünetcsoport kialakulása jellemző. Ezek egyike az állandósult szorongás és félelemérzés, ami akár a napi tevékenységet is akadályozhatja.


A másik jellemző tünet, hogy a beteg újra meg újra akaratlanul is végigéli a történteket, mintegy filmszerűen leperegnek előtte az átélt események. Ezek a szakirodalomban flashbacknek vagy emlékbetörésnek hívott epizódok váratlanul jelentkeznek. A történtek gyakran álmaikban is visszatérnek, alvászavarok is kialakulhatnak.


Mindemellett jellemző, hogy a beteg elvonul a külvilágtól, bezárkózik, "beszűkül". Szélsőséges esetben kapcsolataik megszakadnak, munkaképtelenné válnak. Egyfajta "transzállapot" is létrejöhet, melynek segítségével a beteg elmenekül a valós világtól. Nem ritkán depresszióssá vagy alkoholistává válnak, súlyos esetben öngyilkosságot követhetnek el.

2012. febr. 16. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Hallgatásba burkolóznak


Ha a trauma gyermekkorban következik be, az gyakran vezet személyiségtorzuláshoz, viselkedés zavarhoz. A gyerek agresszívvé, ingerlékennyé válhat, fél minden, a traumára emlékeztető élethelyzettől. Koncentrációs zavarok és a teljesítmény hanyatlása lehet még szembetűnő tünet.



Stressz teszt

Tesztelje magát, mennyire stresszes Ön! Stressz teszt>>

A betegek az átélt eseményeket hosszú időn keresztül magukba folytják, sem családtagjaiknak, sem orvosnak nem beszélnek a történtekről.


Egyáltalán nem, vagy csak nagyon későn kérnek segítséget.


Ez az oka annak is, hogy pl. a nemi erőszakra is sokkal később derül fény, mert az áldozat nem tud beszélni a történtekről. De a koncentrációs táborból szabadult emberek többsége is csak évtizedek múlva beszélt az ott történtekről.

2012. febr. 16. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Diagnosztika és terápia


A diagnosztikában és a terápiában a legnagyobb kihívást éppen a betegek hallgatása okozza. Gyakran egészen más problémák kapcsán kerülnek orvoshoz, ekkor derül fény a múltban történtekre és annak következményeire.


Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt!

A depresszió kialakulásának okai

Tanuljuk meg kezelni a stresszt!

Túl sokat stresszelünk

A stressz a hirtelen szívhalál fő oka

A kiégés- (burnout) szindróma

A pánikbetegség és tünetei

Irritábilis bélszindróma: lelki baj testi tünetekkel

Ilyenkor a legfontosabb cél, és a gyógyulás elengedhetetlen lépcsőfoka, hogy a beteg beszélni tudjon orvosának és közvetlen környezetének is a történtekről.


Sokszor maga a pszichoterápia is hatásos, de előfordul, hogy gyógyszeres kezelésre is sor kerül. Ilyenkor hangulatjavítót (esetleg szorongásoldót, altatót) kap a beteg, melyek idővel, a tünetek oldódása függvényében elhagyhatóak.


Minél korábban jön a segítség, annál biztosabb a gyógyulás, ezért fontos, hogy minden megrázó életesemény, trauma után figyeljünk az azt átélt családtagra, hozzánk közel álló emberekre, és szükség esetén kérjünk orvosi segítséget!

2012. febr. 16. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
De ha nem tudok róla beszélni? Nem megy... :/
2012. febr. 16. 21:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!