Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit csináljak a pszichológusom...

Mit csináljak a pszichológusommal?

Figyelt kérdés
Van egy nagyon jó barátom, immáron 3 éve kitart mellettem. Sokat beszélgettünk, mindig szükségességtől függően, és akkor amikor ráért. Nagyon közel kerültem hozzá, Ő nagyon fontos nekem. Vannak olyan problémáim, amiről Ő úgy gondolja, hogy nem tudja orvosolni, ezért két év után elrángatott pszichológushoz. Mit ne mondjak, nem díjaztam az ötletet. Persze, ha reálisan nézem a dolgokat, tudom, hogy szükségem van rá, de valahogy mégsem akartam. Komoly problémákkal kerestünk hát egy nagyon jó pszichológust, aki olyan problémásokkal küzdenek, mint Én. A jóbarátom elkísért először, hogy tudjam, merre kell menni, és, hogy minden jól menjen. Azt mondta, próbáljak minél nyitottabb lenni. Csak Nekem ez nagyon nehéz, mert így is nagyon nehezen bízom meg az emberekben. Az első alkalom, még úgy ahogy elment, mert ott volt velem Ő is. Aztán jött a második alkalom. A pszichológus olyanokba belekérdezett, ami rég meghaladta a "magánszféra" határait. Nagyon kellemetlen volt, próbáltam türtőztetni magam, hogy ne sírjak, de nagyon nehéz volt, mert a kérdései szinte méregként martak belém. Az utána következő éjszakámat nem részletezném. Annyira fájt. Olyan volt mintha "felhozta" volna, az eltemetett dolgaimat bennem. Megfogadtam, hogy többször nem megyek, de nem akartam megbántani azt az embert aki mindig ki tartott mellettem. Körülbelül egy hónapig bírtam, néhány alkalmat kihagyva. (heti 1x) Aztán otthagytam, mert nyáron nem kellett mennem hozzá, és szeptemberben nem mentem hozzá vissza. A barátom győzködött, és nagyon szomorú lett, de tényleg nem bírtam visszamenni, mert így is volt elég súly rajtam, képtelen lettem volna ezzel szembenézni. Egy évet kihagytam...Most visszamentem újra, mert láttam, hogy aki Nekem fontos nagyon nekikeseredett...Nem tudom, hogy fogom bírni, de borzalmas, leírhatatlan érzés, hogy milyen az a heti egy óra. Hogy éljem túl a találkozásokat? Segítsetek, mert azt akarom, hogy mindenkinek jó legyen...Köszönöm, hogy elolvastad.
2011. szept. 15. 22:28
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
Hát azt nagyon nem szívesen írnám le...
2011. szept. 16. 13:21
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

"A pszichológus olyanokba belekérdezett, ami rég meghaladta a "magánszféra" határait."


"Olyan volt mintha "felhozta" volna, az eltemetett dolgaimat bennem."


Kedves Kérdező!


A pszichológusnak épp "ez a dolga"...Vagyis,hogy meghallgasson,majd rámutasson és rávezessen bizonyos dolgokra,olyanokra is,amelyekkel esetleg nehezen nézel szembe,vagy nem akarsz szembenézni,pedig muszáj lenne a gyógyulásod érdekében.


Első lépésként nagyon fontos az,hogy akarj meggyógyulni,és tényleg őszintén akard,hogy javuljon a helyzeted.Szabad akaratodból keress fel szakembert ennek érdekében és ne másoknak akarj megfelelni.


Ha ez megvan,akkor nagyon fontos az,hogy a gyógyulásért hajlandó legyél lépéseket is megtenni -ezen lépcsők egyike az,hogy képes legyél bizalmi viszonyt kialakítani egy pszichológussal,és elfogadni azt,hogy ő egy teljesen független képzett szakember,aki megtanulta a módjait annak,hogy hogyan segítsen a legkülönbözőbb személyiségű embereknek a legváltozatosabb problémák terén,aki képes segíteni,hogy meglásd és felismerd a problémáid megoldáshoz vezető lehetséges utakat,illetve támaszt tud nyújtani abban,hogy eredményesen elindulhass valamelyik úton ezek közül.De ez bizalom és őszinteség nélkül nem működik,a terápia szempontjából ez a két dolog alapvető fontosságú.Vagyis be kell őt engedned a "magán szférádba",és meg kell nyílnod előtte.Másképp semmilyen haszna nem lesz a terápiának.


Viszont! Nagyon fontos és hangsúlyozandó, hogy találd meg a számodra legmegfelelőbb pszichológust!! Minden pszichológus más és más, hiszen ők is emberek. Nem biztos, hogy a legelső pszichológus akihez elmész, épp a számodra megfelelő "stílust" képviseli.Ilyenkor fel kell állni, és elmenni, majd keresni egy másikat.Ha úgy érzed,azzal a másikkal sem tudsz összhangba kerülni, akkor menni kell tovább egy másikhoz...


Hogy megértsd, mondok egy személyes példát: én másfél éve járok pszichológushoz, és szerencsém volt, mert elsőre kifogtam egy olyat, aki emberileg nagyon szimpatikus volt, és gyakorlatilag már az első alkalomtól könnyedén megnyíltam előtte.Ő viszont például már az elején leszögezte, hogy ha bármikor úgy érzem, hogy olyan tempóban vagy irányban halad a terápiával, ami számomra kellemetlen (pl. olyan dolgokat kérdez),azonnal szóljak, és "témát váltunk" (hagyja, hogy idővel magamtól nyíljak majd meg, amikor úgy gondolom, hogy készen állok rá).


Én is nehezen szántam rá magam,hogy elmenjek hozzá,és ha rögtön a közepébe vágott volna, minden bizonnyal ott is hagyom,és másik pszichológust keresek.


Úgyhogy ha őszintén és komolyan -saját akaratodból- meg szeretnél gyógyulni,ne ítélj az első negatív tapasztalat alapján,hanem adj még több esélyt más pszichológusoknak, és önmagadnak is.


A barátodat pedig öleld meg, és köszönd meg neki, hogy észrevette, baj van, és ő már nem tud segíteni.Ez nagyon nagy figyelmességre és szeretetre vall,és hidd el nekem, egy kívülálló sokszor sokkal objektívebben látja a helyzetünket,mint mi magunk.


Kívánom,hogy megtaláld a megfelelő terapeutát,és,ha lassan és göröngyös utakon is,de eljuss a problémáid megoldásához!


(26/N)

2011. szept. 16. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. A váltás, azért nem nagyon lehetséges, mert csak ezt az egy pszichológust ismerem aki "ingyenes", mert fizetni az órákat nem tudnám...Minél nyíltabban állok minden beszélgetéshez, remélem tényleg lesz eredménye. Tudom, hogy vannak ilyen "eltemetett" dolgaim, de néha elbagatelizálom ezt a dolgot, és a barátom mondta, hogy ebből nagyon komoly bajok lehetnek, és a pszichológus szükségességével nem várhatok tovább. Nem a barátom miatt mentem el, nagyrészben. Jó volt benne szerepe, de én is meg akarok küzdeni magammal. Mint már említettem a váltás nem nagyon lehetséges, mert hozzá is nehezen kerültem be, mert mindenki hozzá szeretné iratni a gyermekét, és némi protekcióval kerültem be. Remélem egyszer tényleg túl leszek ezeken...
2011. szept. 16. 19:03
 14/16 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


A lényeget már leírták, szépen részletesen. Vannak direktebb pszichológusok és finomabbak, akik hagyják, hogy a Te lelked diktálja az iramot.

Ha úgy látod, nála jobb maradnod, és nem váltani, mondd el neki, ha úgy érzed, valamibe túl keményen nyúl bele. Hogy több időre van szükséged. Nem kell megerőszakolnod a saját lelkedet: ha elkötelezed magadat önmagad mellett, szépen lassan alakul majd. Csak az elején ijesztő az egész. Gondolom, sok év lesz, de nagyon fogsz örülni. És milyen hálás leszel felnőtt korodban a fiatal önmagadnak, hogy ilyen bátor volt, és lehetővé tette Neked a boldog jövőt!


Drukkolok Neked!


Ui: És igen, nagyon jó barát az, aki felismeri, hogy szakemberre van szükség, és elvisz! Szerencsés vagy.

2011. szept. 19. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 bubodoktor válasza:
A lelki intimitás (bizalom, közelség, elfogadás) alapja minden pszichoterápiának.Ez nem azt jelenti hogy feldobva távozol a terápiás ülés után, de ha úgy érzed, hogy kín odamenni, az egyértelmű jele hogy csak pazarlod az időd meg a pénzed. A fenti beszélgetések alapján úgy gondolom keress egy másik pszichológust.
2011. szept. 19. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy ennyien válaszoltatok, és ne haragudjatok, hogy raboltam az időtöket, mert ahogy láttam sok ember hosszú levelet írt. A barátom azt mondta, hogy az első javulások fél év után jelentkeznek, addig ki kell így bírnom. Valóban nagyon jó barát, rengeteget köszönhetek neki. Mégegyszer köszönöm mindenki kedvességét, és segítőkézségét...Végig fogom csinálni, és lesz eredménye, és boldog felnőtt ember leszek.!
2011. szept. 19. 16:15
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!