Miért kapok pánikrohamot testnevelésóra közben?
18 éves lány vagyok, és pánikrohamaim vannak már 2 éve minden tesiórán. Egyszerűen nem bírom a tömeget, ráadásul még ott el is fáradok, ami könnyebben kihozza nálam a rohamot. Iszonyatosan nehezemre esik visszafogni magam, és nem mutatni az érzéseimet. Volt már, hogy majdnem elájultam, annyira kimerültem agyilag. Olyankor azt sem tudom mit érzek, ki vagyok, gyomorgörcsöm van és sírnom kell. Ezenkívül légszomjam is szokott lenni.
Volt már, hogyí szóltam a tanárnak, hogy már nem bírom tovább, ki kell mennem levegőre. Szerencsére ki is engedett.
Mi van velem? MIt kell tennem?
Bár diagnózist semmiképpen sem lehet így felállítani. de a leírtak alapján azt gondolom, hogy pszichoterapeutához kellene fordulnod. Sajnos, ezt az egészségügy nem finanszírozza. Ha pedig a háziorvoshoz fordulsz, a bevett gyakorlat szerint felír valami kedélyjavítót, vagy elküld a nagyon leterhelt pszichiáterhez, aki ugyanezt teszi. A tabletta egyáltalán nem gyógyít, csak eltakarja a lelki sérülés tüneteit ideig-óráig..
A terapeuta az a szakember. aki akár pszichológusként, akár orvosként, továbbképzésen vett részt, és megszerezte a tudást a lelki gyógyításhoz.
A pánikbetegség, vagy a pánikroham, nem gyógyítható gyógyszerrel. Lelki kezelés szükséges. Pénzbe kerül, de jobb befektetés egy drága nyaralásnál vagy egy divatos kabátnál. Az egész életet ellehetetlenítheti a lelki baj, mígnem testiekben is megnyilvánul.
Lehet találni jó terapeutákat, akik elfogadható tiszteletdíjért dolgoznak. Nem feltétlenül a legjobbak a hírnevesek, a "sztárok".
A pánikroham úgy alakul ki, hogy egyszer valamitől megijedtél, az ijedségtől ideges lettél (gyors szívverés, gyors légzés, ájulásszerű érzés), erre megijedtél magától ettől az érzéstől (rosszull lettél, mindjárt meghalsz, ez biztosan szívroham), amitől mégjobban megijedtél és így tovább a teljes kikészülésig.
Legközelebb, bármi kis jelre, ami emlékeztetett arra a pillanatra, amikor mindez először lejátszódott: hasonló helyzet, hasonló hely, hasonló látvány, időpont stb., eszedbe jutott a régi érzés, amitől szépen megijedtél, és beindult ez a folyamat.
A sokadik pánikroham idején már nem is lehet tudni, mi volt az első ijedség oka. Szinte önmagától beindul az egész, bár általában szituációhoz kötött (tömegben, utcán jön elő).
A pánikroham azokban alakul ki, akik már eleve szorongásos zavarban szenvednek. Ezt a zavart kell feloldani, hogy a pánikroham megszűnjön. Emellett a roham enyhíthető, ha tudatosítod, hogy a pánikroham során semmi egészségre ártalmas dolog nem történik, csak az agyad szórakozik egy kicsit. Tehát semmi szívroham vagy agyvérzés, csak egy kis pánik. Van, akin a mély lélegzetvételek segítenek, van, akin éppen ellenkezőleg, a túlzott légzés elkerülése. (Vannak, akik papírzacskóba lélegeznek, hogy visszafogják a légzésüket.) Mindenképpen segít, ha odafigyelsz valamire, lekötöd a figyelmedet, és igyekszel nem gondolkodni. A legrosszabb, amit tehetsz (sok pánikoló ezt csinálja) pl. a pulzus számlálása és az azon való gondolkodás, hogy mi lehet ez. Ezt feltétlenül kerüld.
Rendszeresen, eleget kell aludni, szabályosan kell enni, ha kávéztál, energiaitalt, kólát, csokoládét fogyasztottál, ezzel állj le. A cigarettát szintén be kell szüntetni. Lazítani kell, nyugodtabb életmódra kell áttérni, rendszeresen sportolni kell (az segít a megnyugvásban). Ha önállóan nem megy mindez, menj pszichológushoz, kaphatsz gyógyszert is.
hú köszönöm a válaszokat, sokat segítettetek!
Igyekszem nem belemélyedni ebbe a dologba, és másra koncentrálni, egyébként éppen diétán vagyok hogy lefogyjak. Van rajtam most 15 kg túlsúly sajnos, ami a 2 év alatt jött föl rám. :S
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!