Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van rossz terapeuta? Mire...

Van rossz terapeuta? Mire érdemes figyelni, ha szakembert választok?

Figyelt kérdés

jan. 9. 19:01
 1/8 anonim ***** válasza:
50%

[link]


Szerepel itt és van engedélye, nálunk a falusinak nem volt és utólag azt is tagadta, bárki járna hozzá, ez az első. Bár így sem kiszűrhető, de ezt a pszichopatát ennek alapján ki lehetett volna, ezáltal, hogy "nem is praktizál", nem is köti a titoktartás és társai...

jan. 9. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

Ez alapján nem lehet szűrni, hiszen ez egy egészségügyi nyilvántartás.

Pszichológus nem egészségügyhöz tartozik, kivéve ha klinikai szakpszichológus.

Szóval nem érdemes fals infót közölni..

jan. 11. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
72%

"Pszichológus nem egészségügyhöz tartozik"


De igen, oda tartozik és itt szerepelnie kell, feltéve ha valóban lelkiismeretes terapeuta, megvan a végzettsége és hivatalosan végzi, bejelentett praxissal. Csomó ilyen "coach" van és akár hipnoterápiát is kínálnak. Rengeteg a szélhámos, meg ilyen olyan online tanfolyamot végzett kókler, akik lehúzzák az embereket.


Nekem ezt konkrétan pszichológus mondta, ha magánpraxisa van, akkor is szerepelni kell itt, KELLENE LENNIE MŰKÖDÉSI ENGEDÉLYÉNEK! Többségnek nincs, de ha TERAPEUTÁRÓL beszélünk, itt kellene lennie. Népegészségügynek lehet jelenteni. Az amit te beszélsz, az esetleg valami tanácsadás vagy coaching néven futhat.


"Magyarországon magánrendelőt pszichológus akkor nyithat, ha rendelkezik Működési Engedéllyel és megfelel bizonyos szakmai követelményeknek, szakvizsgákat tett le, pl. klinikai szakpszichológus vagy pszichoterapeuta szakvizsgát. Ennek hiányában, pszichológusként csak rendelési időt bérelhet valahol és szupervízió (másik szakember felügyelete mellett) végezhet pszichoterápiás vagy klinikai (egészségügyi) pszichológiai munkát.

A magán praxisban jó, ha a pszichológus képzett és jártas a klinikai pszichológiában, vagyis meg tudja ítélni, hogy a hozott panaszok, problémák háttere milyen jellegű, mennyire az egészség (testi/lelki) hiányából fakad, hogyan lehet a bajokat megelőzni és orvosolni, az egészséges lelki működéseket erősíteni. A legszerencsésebb, ha a magán pszichológus klinikai szakpszichológusi szakvizsgával (ennek megfelelően Működési Engedéllyel) rendelkezik és ezen felül képzett a pszichoterápiában (annak egy vagy több ágában) is, melyből szintén szakvizsgát tett. Vannak pszichológusok, akik Tanácsadásból szereztek szakvizsgát, de klinikai (más szóval egészségügyi) területen és pszichoterápiában nem jártasak, képzettek.


A képet azonban tovább bonyolítja, hogy sajnos Magyarországon a megfelelő szakmai és jogi szabályozás hiánya miatt vannak pszichológus diplomával és minden más befejezett illetve regisztrált szakképzés nélkül is bátran magán rendelést folytató pszichológusok, akik „pszichológiai tanácsadást” , a még merészebbek „pszichoterápiát” is kínálnak, ezáltal megtévesztik a segítséget kereső embereket. Ez valószínüleg speciálisan magyar jelenség…a drága, évekig tartó, nagy lemondásokkal járó képzések, az állami munkahelyek megszűnése, a jogi kiskapuk és a szakmai belső szabályozás hiánya áll a jelenség hátterében."

jan. 12. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Fogalmi tévedéseid vannak.


Pszichológus nem pszichoterapeuta.

Előbbi bölcsésztudományi képzés (vagy ráépített szakképzés, így tanácsadó, pedagógiai, stb.)

Ezáltal rájuk nem vonatkozik egészségügyi prokokoll, helyette a mindenkori Pszichológiai tanácsadás szakmai alapprotokollja szerint járnak el.

[link]


Nevezheted kóklerségnek, ettől függetlenül ugyanúgy ez a neve a "pszichológusok" munkásságának.



Utóbbi egészségügyi szakképzéshez kötött (klinikaira ráépített).

Rájuk természetesen másik protokoll és az egészségügyi szabályozások érvényesek. (Arról ne is beszéljünk, hogy természetesen pszichoterapeutaként is lehet pszichológiai tanácsadást végezni)


A klinikai szakpszichológus és a pszichoterapeuta (amely a klinikaira, vagy pedig orvos, fogorvos eü képzésre ráépített) egészségügyi terület.


A "pszichológus", "tanácsadó szakpszichológus" stb. 869007-es Mentál-egészségügyi ellátás (nem egészségügyi szolgáltatásként) TEÁOR kód alatt fut, amely egyértelműen nem rendelkezik egészségügyi nyilvántartással.


A "pszichoterapeuta", "klinikai szakpszichológus" pedig 869006 - Mentál-egészségügyi ellátás TEÁOR kóddal fut, amely pedig Eü nyilvántartásban van.


A "magánrendelő", "praxis" szó egészségügyi kifejezés, működési engedélyhez kötött.


"Ennek hiányában, pszichológusként csak rendelési időt bérelhet valahol" teljesen félrevezető. Rendelőt nem nyithat, de egyéni vállalkozóként pszichológiai tanácsadást, foglalkozást ugyanúgy tarthat. Az, hogy ennek hol a helye, semmi köze nincs hozzá.

Online ugyanúgy tarthat tanácsadást, és szó sincs magánpraxisról, vagy működési engedélyről.



Ahogy te is írtad "Vannak pszichológusok, akik Tanácsadásból szereztek szakvizsgát, de klinikai (más szóval egészségügyi) területen és pszichoterápiában nem jártasak, képzettek.".


Ők nem fognak bekerülni nyilvántartásba, nem fogod tudni leellenőrizni a korábban megadott felületen, és ugyanúgy szakképzett pszichológusokról van szó.



Az, hogy nincs megfelelő szakmai és jogi szabályozás az tény. Sima mezei pszichológus (mesterképzés befejeztével) igenis folytathat "pszichológiai tanácsadást", ezzel szemben "pszichoterápiát" nem, ezt lehet jelezni a fogyasztóvédelemnek.

jan. 12. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
Kérdező egyébként terapeutát keresett, a többibe nem megyek bele.
jan. 12. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Miután a köznép összemossa a pszichológus-pszichiáter-pszichoterapeuta-terapeuta fogalmát, az a korrekt ha úgy tájékoztatjuk.


De így van, szerintem sem kell már belemenned :)

jan. 12. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Pszichiáter orvos, pszichológus nem, de pszichoterapeuta mind a kettő lehet. Kérdező ilyet keresett.


Lehet pszichológia "tanácsadást", meg coachingot folytatni engedély nélkül, de minden más embernek ott kellene szerepelnie, akkor is ha állami vagy magánpraxist folytat. Mondjuk ez relatív, hogy hogyan hívja, amit csinál, olyan is csinálja, akinek semmi képzettsége sincsen.


Mondjuk én jobban hiszek egy szakmabelinek!

jan. 12. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Sajnos egy terapeuta is lehet rossz szakember, lehet rossz ember és még ha jó szakember és jó ember, akkor is előfordulhat, hogy egyszerűen nem passzoltok össze, nem működik köztetek a kommunikáció és a munka. Akár az életkora, neme, stílusa, habitusa, vagy bármilyen más egyéb tényező miatt nem úgy viszonyultok egymáshoz, mint kéne.


Ott van extrém példának Csernus, aki konfrontatívan beszól mindenkinek, élesen szembesít mindenkit mindenfélével, ami van akit helyre tesz és használ nekik. Más meg ettől bezárkózik és folytatni sem akarja a munkát, ami nagyobb gond, hogy nem csak vele, hanem akár másik szakemberrel sem, mert esetleg azt hiszi, hogy más is csak így tudna próbálkozni, amiből ő nem kér. Közben meg más totál máshogyan csinálná, mert a többség nem így dolgozik.


Mindenképp érdemes leinformálni, hogy aki szakembernek adja ki magát, az vajon tényleg rendelkezik-e a megfelelő képesítésekkel, vagy legalább azokkal, amiket állít magáról. Viszont önmagában a végzettségek egyáltalán nem garantálják, hogy jól fog működni vele a munka. Ez minimum részben csak tapasztalati úton derülhet ki.


Az #1 által linkelt kereső mindenképp jó kiindulási pont, de arra figyelj, hogy nem annyira egyszerű a használata, mint a Google. Nekem kb. 4-5-ik keresésre sikerült megtalálnom vele olyan pszichológusokat, akik utólag bebizonyosodott, hogy egyértelműen benne vannak a listában.

jan. 13. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!