Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Extrém pókfóbia kezelése?

Extrém pókfóbia kezelése?

Figyelt kérdés

Gyerekkorom óta rettegek a pókoktól. Az elmúlt években sokkal rosszabb lett a helyzet, a mentális egészségemre és a mindennapjaimra is szörnyen nagy hatással van. Minden egyes pillanatban szorongok és félek, nem tudok pihenni, mert rettegek, ablakot és ajtót nem nyitok (ami nyáron elég elviselhetetlen), egy percre sem merek egyedül maradni, nehogy akkor jöjjön egy pók, minden pillanatban maxon van a figyelmem, minden apró mozdulatra felfigyelek és megbizonyosodom, hogy nem pók. A természetbe nem megyek, ha muszáj, folyamatosan úgy érzem, hogy mászik rajtam valami, folyamatosan figyelek mindent magam körül, házon kívül és belül is folyamatosan félek és egyfajta pánikhelyzetben van a testem, minden apró érintéstől rosszul vagyok és bepánikolok.

Ha esetleg mégis összefutok egy pókkal, egyből pánikrohamom lesz (diagnosztizált pánikbeteg vagyok), zokogok és órákig nem bírok megnyugodni.

Nagyon megnehezíti ez az életem és nem tudom mihez kezdjek. Valaki tud segíteni? Ilyenkor mit tegyek/kihez forduljak?



jún. 30. 23:32
 1/6 adenin ***** válasza:
100%
A fóbiák kifejezetten jól reagálnak pszichoterápiára. Írtad, hogy diagnosztizált pánikbeteg vagy. Jársz jelenleg pszichológushoz vagy pszichiáterhez?
jún. 30. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nem, nagyjából 3 éve nem járok már. Akkor sem jártam sokáig, sajnos a körülmények nem engedték.
júl. 1. 00:01
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Követem a válaszokat, ugyan így vagyok a rágcsálókkal. Az emberek szerint túlzok. Legutóbb egy patkányt láttam elszaladni, én rohantam visítva és sírva a másik irányba, órákig tartott lenyugodnom.

Megkeseríti az életemet, nem élhetek ott, ahol szeretnék, nem lehetek öngazdálkodó, mert az ilyen kellemetlenséggel jár.


A réten a fűbe nem merek leülni piknikezni...

júl. 1. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Bécs P válasza:

Hát, amennyiben ez tényleg fóbia, és nincs mellette más, szorongásos probléma (leírás alapján nekem áthatóbbnak/generalizáltabbnak tűnik), akkor kognitív viselkedésterápiával + relaxációs módszerekkel (autogén tréning pl.) nagyon jól megszűntethető, vagyis pszichoterápia.


Én első körben felkeresnék egy pszichiátert, ha ennyire akadályozna, és rajta keresztül keresném fel az ott dolgozó klinikai szakpszichológust pszichoterápia miatt.

júl. 1. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Bécs P válasza:

Előző vagyok...

Nem mellesleg, a kognitív viselkedésterápia + relaxációs módszerek pánikbetegség esetén is hatékonyak. De a pszichiátert nem kerülném meg, hogy (jó esetben) alaposan megnézzen.


Egyébként pániknál még a légzéskontroll egy alap, azzal a kialakulóban lévő roham megelőzhető, illetve általában a szorongásnál a rendszeres testmozgás az, ami még segít. Mondanám, hogy van egy jó könyv, ami önsegítés céljából íródott, de ebben az esetben lehet, hogy szakember hatékonyabb lenne.

júl. 1. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Foglalkoz velük.

Fogad el és értsd meg ,hogy ők is ugyan olyan élőlények ,mint te.

Én azt csináltam a félelmeimmel ,ami nekem a sötétség volt ,hogy 1-2éven keresztűl minden éjszaka kimentem a legnagyobb legsötétebb temetőbe ,ami volt a környékünkön.

Lehet ,hogy ez nálad is beválna.Ha vennél egy pókot vagy elmennél rendszeresen ilyen kiállításokra ,ahol vannak pókok ,amiket akár meg is simogathatnál akkor évek során elmúlna a félelmed úgy ,mint nekem is ,ha rendszeresen csinálnád ezt.

tegnapelőtt 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!