Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez skizofrénia lehet, szerinte...

Ez skizofrénia lehet, szerintetek érdemes orvosi segítséget kérni neki?

Figyelt kérdés

Nagymama mostanában ritkán elég vad dolgokat szokott mondani. Embereket látott például a szomszéd telken, ahol egyébként senki nem volt. De a ma esti megszólalásától teljesen lefagytam. Állítólag valaki szellem képében jelent meg. Nem tudom mi okozhat ilyen hallucinációt, de eléggé aggódom miatta.

Szerintetek mi lehet ez?



jún. 6. 22:09
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

10, ne is haragudj, de a tünetek egyértelműek. Ezt ránézésre megmondaná egy orvos is. Egyébként ápoló voltam, köszi, ismerem az idős demens betegeket, emellett a mamáim szintén benne vannak, az ismerősi körben szintén több tucat eset van. Aki nem bezárva él a lakásában, annak ez elég evidens.

A skizofrénia teljesen másképp jelentkezik és sokkal, de sokkal korábban. Már 50 évesen is késő lett volna hozzá. Egy majdnem 80 éves ember friss műtéttel altatás után sokkal inkább lesz demenciával diagnosztizálva, mint valamilyen ritka mentális defektussal.

jún. 8. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

11.: Nem vonom kétségbe a szakértelmedet. De írtam több helyen, linkeltem be szakirodalmat is, hogy a skizofrénia is ritkán, de jelentkezhet idős korban is, gyermekkorban is. Amit írsz, hogy 50 évesen is késői, abban is tévedsz. Nőknél pl. a változókori hormonális változások is provokálhatják a skizofrénia megjelenését. Ez pont 45-50 éves korban van. A leggyakoribb kezdet a 15-35 év közti időszak, de ez a leggyakoribb. Abba a hibába esel, hogy azonnal a leggyakoribb esetet veszed és valakit néhány mondat után, látatlanban diagnosztizálsz. Én is azt írtam, hogy a legnagyobb esély itt a demenciára van, de ez nem száz százalék. Felelős orvos amúgy nem diagnosztizál ránézésre. Ha te ápolóként ilyet tapasztalsz, akkor rossz, felelőtlen orvosokkal vagy körülvéve, akik slendrián munkát végeznek. Egy jó orvos elvégeztet pár viszgálatot, hogy legyen differenciál-diagnózis, kizárja az organikus okokat, az esetleges gyógyszer-mellékhatásokat. Más kérdés, hogy a túlterhelt magyar egészségügyben gyakori a túl kevés idő alatt felállított diagnózis, ami emiatt nagy eséllyel hibás.

Mint írtam, a demencia felléphet fiatalabb korban is. Pl. 40-50 éves demensek is akadnak. Náluk pl. épp az a félrediagnosztizálás gyakori, hogy skizofréniának nézik a kezdődő demenciát, mert az ő korukban az a gyakoribb. Aztán évek múlva derül ki, hogy demensek, mert más a hosszú távú lefolyása egy demenciának, mint a skizofréniának.

A kérdezőnek csak azt tudom javasolni, hogy próbálja rábeszélni a nagymamáját egy háziorvosi vizitre. Valamint érdeklődni az otthonok felől valóban már el kell kezdeni, mert nagy valószínűséggel ez demencia, de ha valami más, akkor is nagy eséllyel éveken belül gondozásra szoruló lesz.

jún. 8. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Igen, nyilván a praktizáló orvos a slendrián, mert te találtál pár linket, ami kelletted szól. Ne nevettess már.

A skizofrénia baromi ritka, szinte semmi esély sincs rá.

jún. 8. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
9%

13.: Lehet, hogy te ápoló voltál, de én orvoscsaládból származom és napi szinten olvasok egészségügyi témákról, de én vagyok a nevetséges. Én is azt írtam, hogy arra van kisebb esély (skizora). Viszont neked akkora magabiztosságod van látatlanban, hogy riasztó. Felelős orvos se diagnosztizál ennyiből valakit. Slendrián orvos meg sajnos sok van. Engem is kezeltek párszor félre. Vanank alapos, jó orvosok és vannak a felületesek, akik gyakran félreviszik az egész kezelést. Pl. pont a skizofrének járnak sokszor úgy, hogy a testi bajaikat nem kezelik, mert vannak felületes orvosok, akik azt mondják, hogy pszichés alapon vannak tünetei. Pl. szívproblémáknál ez gyakori. Aztán szegény beteg kap egy infarktust, mert kezeletlenül hagyták a szervi baját. Attól, hogy pszichés beteg, még ugyanúgy vannak, lehetnek testi betegségei, mint egy pszichés bajokkal nem rendelkezőnek.

A kérdésben szereplő hölgy esetén nem tudjuk, hogy voltak-e fiatalabb korában is hallucinációi. A skizofrénia shubokban zajlik sokszor. Néhány év tünetes periódus után előfordulhatnak hosszabb tünetmentes időszakok is. A hallucinációkat meg sokan titkolják, mert féltik az állásukat, enm akarnak stigmát, stb. Vannak olyan skizofrének, akiken kevés tünet jelentkezik és emiatt még munkaképesek maradnak, az emberi kapcsolataikban se tűnik fel, hogy nincs valami rendben, ilyenkor sokan a disszimulálást választják.

jún. 8. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!