Szerintetek pánikbeteg vagyok? Ha valakinek hasonló gondjai vannak, akkor írjon valamit, vagy aki tud valamit segíteni írjon.
Ez a dolog már vagy 2 éve tart nálam. Minden azzal kezdődött,hogy elkezdett fájni a hasam, hányingerem volt stb. Jártam vele orvoshoz is. A buszozás és az utazás nagyon rossz, és egyre rosszabb volt. Aztán jött egy fordulóponz, kiderült hogy lisztérzékeny vagyok, tehát ezért volt minden. Akkor kicsit megnyugodtam. Azóta is diétázom, de nem javulok. Sőt most már nagyon rossz. Buszra egyáltalán nem tudok felülni, nincs az a pénz hogy felüljek. Az autó eddig jó volt, mert tudtam ha rosszul vagyok akkor ki tudok szállni, de már az is egyre rosszabb. Állandó hányingerem van, szédülök, felpuffadok. Most ott tartok hogy nem merek menni sehova. Sőt ha hallok egy betegséget rögtön azt gondolom hogy nekem is az a bajom, és napokig rettegek. Már megöőrülök, nemtudom hogy hogyan győzhetném le. Orvoshoz menni fogok és ha szervi gond nem derül ki akkor agyi gond. Most ott tartok hogy állandóan itthon vagyok, és csak a párommal megyek el vásárolni meg ide-ode. Suliba járok, de magántanuló lettem emiatt, mert buszoznom kell, és ha nem otthon vagyok akkor pánikrohamom van.
19/L
Pszichológus vagyok. Átmenetileg szedtem xanaxot, ha szükség volt rá, antidepresszánst nem szedtem. Mivel rögtön a második pánikroham után felkerestem a pszichológus kollegát, ezért viszonylag gyorsan kijöttem belőle. Abban az időben én is borzasztóan túlterhelt voltam, egy fenékkel akartam megülni kb 6 lovat. Egyik délután egy vérnyomásingadozás után kaptam egy pánikrohamot, majd utána egy színházban a másodikat. A túlterheltség mellett a családban is éppen fennálltak tetőző problémák. Ezeket alaposan átdolgoztuk a terápián, emellett sikerült lépnem a túlterheltség ügyében is.
Én is szerettem volna kísérőt, de pontosan tisztában voltam vele,hogy ez milyen következményekkel jár, ezért más módszerekhez folyamodtam. (kezdődő roham alatt gyorsan hívtam telefonon a terapeutát, akivel átértékeltük az adott helyzetet.) Emellett vannak technikák, amivel megtanulod először uralni, majd megelőzni is a rohamot. A gyógyszert nagyon gyorsan sikerült elhagyni.
Nagyon sok meló van egy ilyen tréningben, sokszor maga a háttérhelyzet tisztázása és átdolgozása önmagában már megszünteti a betegséget.
Olyan nincs, hogy nincsen háttérprobléma. Olyan van, hogy a pszichiáter idő hiányában (és pszichodinamikai ismeretek hiányában) nem tud vele foglalkozni. Nincs idő a beteget minden héten terápiába hívni 3 hónapig. A gyógyszer a gyors és egyszerűbb megoldásokhoz tartozik. Átmenetileg szükség is lehet rá, de az alapproblémát nem oldja meg ebben az esetben. Minden kutatás azt erősíti, hogy a pánikbetegségben a gyógyszer mellett a pszichoterápia esélyesebbé teszi a teljes gyógyulást.
Nagyon sokszor a pánikbetegség nem is önmagában van, hanem más problémához csatlakozik, ami gyakran rejtve maradhat, ha az illető nem fordul szakemberhez. (pl személyiségzavar)
A tudományosságról annyit, hogy nem minden pszichológus/pszichiáter él át pánikrohamot, ennek ellenére a gyógyítási protokollokat alkalmazva ugyan úgy segíteni tud a problémádban. Egy sebész is tud vakbelet operálni anélkül, hogy valaha is lett volna neki. Jól néznénk ki, ha minden mentális betegségen át kellene ahhoz esnünk, hogy kezelni tudjuk:)
A betegségelőny pedig higgyétek el, nagyon komoly probléma lehet, mert bizony sokszor ez gátolja a kliens gyógyulását. (akkor mindenki vele foglalkozik, támasza van, ami a betegség nélkül lehet, hogy nem lenne). Az agorafóbiánál, pánikbetegségnél ez kimondottan él. Ha az elején még kísérgetnek is, el kell kezdeni a terápiás tréninget (rengeteg gyakorlás), ahol ezt szépen fokozatosan le lehet építeni.
Nem feltétlenül csak a "tevésen" van a hangsúly, hanem az érzelmeken és a helyzet értelmezésén, átértékelésén. Ezek kemény játszmák, melyeknek megvan a sajátos dinamikája. A pszichoterápia segíthet a te érzelmi megéléseden változtatni és segít átértékelni a helyzeteket, problémákat. Ezzel jelentősen csökken a belső feszültséged is. Ezért nagyon fontos része a terápiának.
A pszichiáter ritkábban vállal pszichoterápiát (bár vannak olyanok is), erre a célra érdemes felkeresni egy pszichológust, aki a pánikbetegség terápiájában járatos. (akár neten is nézegethetsz, lehetőleg legyen klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta is)
A TB is finanszíroz pszichológust, elvileg az ideggondozóban is van, az más kérdés, hogy mennyi időt kell rá várnod, illetve a terápia az időhiány miatt mennyire lesz mély. Ha teheted, akkor érdemes maszek alapon elmenni, ha nem engedheted meg magadnak, akkor tb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!