Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit tegyek, ha fogyni szeretné...

Mit tegyek, ha fogyni szeretnék, de “hízós” antipszichotikumot szedek?

Figyelt kérdés

Szóval már voltam kórházban is, rengeteg gyógyszert kipróbáltak rajtam járóbetegként is, de csak az Amitrextől voltam mentálisan jól.

A gyógyszerelés előtt 63kg voltam, most vagyok 78kg. Nagyon zavar a súlyom, de nem tudjuk a gyógyszert leváltani. Odafigyelek az étkezésemre, de sajnos olyan farkasétvágyat csinál ez a gyógyszer, hogy nem lehet az orvosok szerint se megállni, hogy ne egyek többet.

Volt, mikor lecsökkentettem a gyógyszert, akkor fogytam is, de vissza kellett növelnem, mert stresszes életet élek és nem összeegyeztethető a mentális állapotommal az alacsony dózis.

Nincs menstruációm, hormonális hatalmas pattanásaim lettek, napi 16 órákat alszom és elhíztam. Nagyon szomorú vagyok, de tehetetlen vagyok.

Mit csinálhatnék?

Reggel 100mg, este 200mg Amitrex (amiszulpridot) szedek



2023. szept. 5. 13:53
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

Ha emocionalis zavarod van akkor csodalkozom miert nem raktak lamotrigine-re (Lamictal), Paranoid skizofreniara a leirt antipszichok jok csak hat a mellekhatasok gatyak mint tudjuk, szerintem pontosabban ez az akut dolog "akut polymorf pszichotikus zavar (skizofrenia tuneteivel)" vagy skizofrenia tunetei nelkul. De ha akut, akkor bipolaris lehetsz vagy skizofren, de a skizofreneknel kronikus szokott lenni inkabb.


Emocionalis problemak + akut polimorf pszichotikus zavar (skizofrenia ...?...), a paranoid mar lenyegtelen mert az az akut polym. pszich. zavarhoz tartozik.


leszukitve erzelmi kilengesek + pszichozis. Ez lehet bipolaristol kezdve pszichotikus rekurens depresszio meg egy eleg par minden, talan meg skizotip szemelyisegzavar, vagy borderline de ezek szemelyisegzavarok nem kizart ott sem az ilyen de nagyon ritka.


esetleg ha elokappintod a papirodat ott van egy BNO kod mint pl.


F3042 - akut polimorf pszichotikus zavar (skizofrenia tunetei nelkul)


Ez csak egy pelda, nem konkret, de ilyen a formatum.


Eleg lenne az az F-el kezdodo dolog. Neked F-el fog kezdodni nagy valoszinuseggel allitom.

2023. szept. 5. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 A kérdező kommentje:

Ez volt az első orvosom diagnózisa:

F6030 Érzelmileg labilis személyiségzavar

F2390 Nem-meghatározott akut és átmeneti pszichotikus zavar

F4190 Nem-meghatározott szorongás


Ez volt a kórházi diagnózis:

F2380 Egyéb akut és átmeneti pszichotikus zavar

F4180 Egyéb meghatározott szorongásos zavar

F4120 Egyéb meghatározott szorongásos zavar


(Amúgy tapasztalat: ahány orvos, annyi diagnózis:D)

2023. szept. 5. 20:22
 23/25 anonim ***** válasza:

Ismeros, en is tobb orvosnal voltam, annyifele diagnozis, raadasul olyanok amik fixen nem vagyok es ezt csaladtag is alatamasztja.


Nekem nem ugy nez ki ezek alapjan, ha osszemossuk a diagnozisokat hogy kronikus pszichotikus lennel, hanem inkabb depresszios/szorongasos ami eloidezi az akut pszichotikus allapotot. Na most ez lehet a szemelyisegedbol, vagy lehetsz bipolaris, de ha bipolaris lennel es mar 2 emberkenel voltal, akkor azt megallapitottak volna szoval a bipolaris/skizofrenia kizart.


Te nem pszichotikus vagy hanem neurotikus. Ha pszichotikus lennel akkor odairtak volna azt a fajta diagnozist. De en egy ilyet sem latok. Nevess egyet, 5x probaltam megolni magam, pszichiaterem szerint ez pszichozis es teveszme. Szerinte az ongyilkosok pszichotikusok nem pedig szorongasosak/depressziosak meg ilyenek hanem skizofren szeruek pszichozis allapotban.


Erzelmileg labilis szemelyisegzavar nagyon borderline-nak hangzik. De nem akarok fotel diagnosztizalni.


De ezek alapjan total nem vagy se bipolaris, se skizofren, hanem neurotikus tipus (szorongas, depresszio) es ha nagyon kiborulsz akkor leszek egy AKUT es nem KRONIKUS ideig skizofren vagy manias bipolarissal mert ismetlem akkor ott lenne nem csak a leirasban, hanem maga a diagnozisban is.


En nem ertem ezek biztos orvosok hogy antipszichotikumot irnak fel? Marmint oke akut pszichozisra jo, de allandoan? Neked antidepi kene ami nem hizlal, es megelozi az akut pszichotikus allapotot. Es ezt sajnos dokija valogatja hogy mit nevez pszichozisnak. Valaki a deperszonalizaciot nevezi pszichozisnak. Valaki a depressziot. Kesz orulet, nincs rend. Gondolom TB-s dolog.


Ha tudsz menj maganhoz, ezek bohocok ezek alapjan. Ha a teoriam igaz, akkor antidepi szedessel megelozod a pszichotikus allapotot, es nem fogsz hizni, bar ez mondjuk nem biztos. Amiktol nem szoktak hizni az a duloxetine, venlafaxine, bupropion ami hirtelen eszembe jut. A lamotrigine talan jot tenne, az egy hangulatstabilizalo altalaban bipol.-osoknak adjak, meg borderlineosoknak es TR unip. depressziosoknak (mint en), nem igazan tudjak pontosan hogy mukodik, van egy rizikoja amirol a dokiknak szerintem ertesiteniuk kene aki szedni fogja, hogy bornekrozis es steven johnsons szindroma kialakulhat ezzel a gyogyszerrel nagyobb aranyban mint a tobbivel erre figyelni kell - ennek tudataban vallald be, de persze nem mondjak M.o-n.


Szerintem egy rendes kombo ezekre:


- Lamotrigine 100mg - 200mg (nem hizol, hangulatodat stabilizalja)

- 1mg rivotril szorongasra

- Venlafaxine 225mg (ekkor mar van SNDRI hatas is)


Ezek kozul egyedul a venlafaxine-ra nehez feljonni, ez kemeny gyogyszer, de ettol nagy esellyel nem hizol, nagyon hatekony es egyedi antidepi. Viszont a rivotrillal meg a szorongasat ellenzed, a lamotriginnel meg stabilizalod a hangulatot.


Az en dokim egy bika, azonnal felnyomott engem 400mg lamotrigine-re. ezt a hibat ne kovesd el. Ilyet tilos kb etikai szempontbol. Noveli a borproblemak kialakulasanak eselyet drasztikusan. De ujrakezdtem 100mg-al, es az mar kb. semmi nem volt.


Persze ne varj csodat hangulati szempontbol, de a hizas el fog tunni az majdnem hogy fix, sot fogyni fogsz.


Amugy nekem mis akut polymorph pszich. zavar (skiz. tunet. nelk.) is irtak fel, aztan depresszio es meg vagy 5 szemelyisegzavar dependestol kezdve hisztrionikus meg skizoid es meg tokom tudja. Voltam skizoaffektiv de hogymondjam... jogilag eroltetve a dokmanyt kiszedettem vele azt a kamu diagnozist. Odahivott a gephez es elotttem torolte ki. Azota nincs ott, nezem az eeszt-t. Tobbet nem vagyok pszichotikus max akut - es inkabb depresszios vagyok ami a valosaghoz kozelebb all.

2023. szept. 5. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 A kérdező kommentje:

Hu, köszi, ez most sokat segített!

Igazából voltam magándokiknál is már, rengetegnél, de valamelyik nem is diagnosztizált, van amelyik sima paranoiának állította be.

Igazából nem akarom lejáratni az orvosokat, de a meglátogatott orvosok számából kifolyólag kétlem, hogy az összes kókler lenne. Egyszerűen az embereknek a mentális betegségek még mindig az a terület, amelyet a lehető leginkább nem tudnak sehogy se kezelni, nem tudnak vele mit kezdeni. Ez a pszichiáter orvosaim tehetetlenségéből is látszódik!

Megpróbálom legközelebbi ülésen megkérdezni erről a gyógyszerkombinációról az orvost, mert nagyon kellemetlen ez a hízás dolog :((((

2023. szept. 5. 22:08
 25/25 anonim ***** válasza:

24


persze nekem is egy tomegnyi sort irt hogy paranoid teveszmekkel meg ilyenek, ezek igy mukodnek.


"Igazából voltam magándokiknál is már, rengetegnél, de valamelyik nem is diagnosztizált, van amelyik sima paranoiának állította be.


Igazából nem akarom lejáratni az orvosokat, de a meglátogatott orvosok számából kifolyólag kétlem, hogy az összes kókler lenne. Egyszerűen az embereknek a mentális betegségek még mindig az a terület, amelyet a lehető leginkább nem tudnak sehogy se kezelni, nem tudnak vele mit kezdeni."


Ezzel teljesen egyetertek.


"Ez a pszichiáter orvosaim tehetetlenségéből is látszódik!"


Ezzel mar nem. Teljesen korruptak. Ha lamotrigine-t kersz allitom Lamolep-et fognak felirni. Orvoslatogato nem kozhiedelem, teljesen letezik. kb 2 eve ugy nyomjak a frontint a xanax helyett mint a lo a f*szat a masik lo seggebe. Ez elott mindenki xanaxozott. Mi tortent?


Ja es olvasd ezt vegig. Lenyege az, hogy a dokello sokszor telibe leszar, es az asszisztensre bizza a konkret hatoanyag felirast is, az asszisztensre, aki csak ott ul es beirja az adatokat, ennyi.


[link]


Ez egy asszisztens leirasa, aki legalabb ertett valamennyit a fiziologiahoz/farmakodinamikahoz meg kinetikahoz, vett konyveket mert mindig a doki kerte meg. A gaz meg az, hogy valamikor ujoncok jonnek es azt se tudjak mit irjanak fel neked - lehet ezert kapod azt amit kapsz mert az asszisztens azt latja pszichotikus, felkeresi a pharmindex konyvet ami jo draga orvosoknak talaltak ki, es felirjak neked azt amire az ujja esik - amisulpride ha jol emlekszem.


Total kaosz van a gyogyszerfelirasokban, szabadsagolasokban. Pl 1 honapra elmegy a haziorvos szabira? Es akkor addig mi? Dogoljon meg a 80 eves mert nemcsak hogy nincs a patikaban tobbe az a gyogyszer, de orvosa sincs.


Neked kell sajnos M.o-n tajekozodnod a gyogyszerekrol, hatasukrol, rizikokrol, melyik valodi melyik jogi kamu, keresni dokit aki leszarja mit ir fel es tole kerni azokat. En ezt csinalom. Peldaul Lamolep helyett Lamictal-t kene szerintem felirniuk mert az mindenben ugyanaz, elonye hogy tobb van benne (Lamictalban). De akkor mi a kulonbseg? Lamolep - magyar; Lamictal - Egyesult Kiralysag beli gyartmany. Xanax? USA gyartmany. Frontin? Magyar gyartmany. Orvoslatogato? Magyar gyartmany. En is csak legyintettem ezekre a dolgokra egy ideig de elkezdett valami nagyon gyanus lenni itt a gyogyszerfelirasokban ahogy elmelyedtem bennuk meg a (kamu) diagnosztizalasokban. Es iszonyu kaosz van mindenben szinte. Azt hiszed rendesen kezelnek es rendesek veled, a hatterben meg esoerdo van majmokkal es csimpanzokkal.


"Megpróbálom legközelebbi ülésen megkérdezni erről a gyógyszerkombinációról az orvost, mert nagyon kellemetlen ez a hízás dolog :(((("


Azonnal nemet fog mondani. Ha nem tudod elmagyarazni neki farmakodinamikailag hogy miert gondolod ezt, es alatamasztani es okoskodni, akkor hagyd. En szerencsere ertek valamennyit ehhez mar kozel 6 eve IT szferaban dolgozom de mentalis beteg vagyok, es 6 eve nezek utana kormanyzati kiserleti oldalak eredmenyeinek statisztikai kutatasoknak pl iCite, nih.gov, nhs.uk. De ehhez kell statisztikai matek pl boxplot ertelmezes vagy mit jelent szamodra a 0.000001 (p), pszichologiai ertelmezesek pl mi az a hamilton scale, farmakodinamika pl DOA reszei, glutamate/GABA, feszultseg erzekeny kalcium csatornak alegysegei altal modulalt aspartate es glutamate mukodes terminalis felezesi ido/felezesi ido/biologiai felezesi ido, biohasznosulas es abszolut biohasznosulas kulonbseg pl erre zolpidem altatonal 70% az abszolut a "sima" meg 67-70% (jo ezek mar kinetikak), AUC ertelmezese, biohasznosulas gasztroenterologiai pH szerint, enzim inhibitor/inducer/substrate kompetetiv/nem kompetetiv, reverzibiliasuk (pl acetilsalicil sav = aspirinal ha jol tudom az antikoagulans es antiplateletikus hatas mindketto irreverzibilis, kb 1 het mire ujratermelodnek teljes kapacitasban, ez a ket idegen szo ugyond fokozott verzekenysegre utal). Na egy jo par dolgot felsoroltam ami igy eszembe jutott ennek kb. az elso fele farmakodinamika a masik kinetika.


Szoval amikor ilyenekkel jovok a dokimnak aki mar kozel 70 eves, es utoljara 25 - 30 eves koraban tanulta ezeket, nehany dologra emlekszik amik helyesek amiket mondok, nehanyra nem, ezert elhiszi, talan meg tanul is par dolgot tolem, mert a 70-es evek ota mar rengeteg uj kutatas, gyogyszer, statisztikai modellek jottek letre, szimulaciok meg minden.


Szoval ha ilyenekkel tudsz pampogni neki es megkerdojelezni ezeket hogy "on szerint nem igy van?" ha azt mondja nem akkor kerdezd meg "akkor rosszul tudom, hol rontottam esetleg megmondana Doktor Ur?" na ekkor akkora kuss lenne reszerol vagy pedig kikuldene/mondana hogy maradjal csondbe. Bar nemtom milyen stilusu a te dokid. Az enyem elegge kommunikativ. A legtobb orvos kussol, ra se nez a paciensre. De en csak neurologiabol tudok annyit amennyit. Nem jartam orvosira, se gyogyszereszetire, magamat kepeztem/kepzem egy ideig.


Na mindegy. Szerintem egyszerubb lenne 6 ev helyett talalni egy rendes orvost... bar arra az esely is... a jok mar elhuztak mar nem csak nyugatra, de szerintem paran keletebbre is ott is jobb.

2023. szept. 6. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!