Egyetértesz azzal, hogy szabályozni kellene a magán
pszichoterápiás ellátást?
Figyelt kérdés
Gyakori érv, hogy más magán egészségügyi ellátást is fizetni kell, igen ám, de nem mindegy, hogy félévente egyszer fizetem ki a fogorvost/prevenciós vizsgálatot, vagy heti szinten fizetek hasonlóan magas összeget (egy orvosi kontrollvizsgálat 20 ezer körül forog, a terápia pedig 12-20 között HETI szinten). Emiatt nagyon kevés ember tud csak terápiás segítséget igénybe venni.
Szánalmas, hogy a lelki szenvedések csillapításáért cserébe ilyen magas összegeket kell fizetni. Ha terapeuta lennék, elvi okokból is kellemetlennek érezném a pácienstől elkérni a fizetésem. Természetesen jó hogy megkapják a fizetésüket, de ezt az államnak kellene ellátnia. Ugyanis nem egy VIZSGÁLATRÓL, hanem TERÁPIÁRÓL (ami hosszútávú kezelést igényel) van szó. Gyakorlatilag olyan ez, mintha a daganatos betegeknek a saját zsebükből kellene fizetni a kezelésüket.
Egyrészt, nem kellene adót emelni, mert egy viszonylag kis orvospopulációról beszélünk, és maga az ellátás két kanapén kívül nem igényel mást (az terhelné meg jelentősen az adót, ha műtéti vagy egyéb orvosi eszközök is szükségesek lennének a terápiához, így ez elenyésző terhelés lenne). Másrészt, ha a jelenlegi kormány nem lopna annyi közpénzt és az államkasszából nem az értelmetlen befektetésekre szórná el a pénzt, akkor fedezni lehet még a dupláját is.
2023. febr. 5. 17:13
12/19 anonim válasza:
Sokkal több betegen lehetne terápiával segíteni, mint amennyire jelenleg kapacitás van. Mi alapján döntöd el, hogy ki kap ellátást és ki nem?
2023. febr. 5. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
13/19 A kérdező kommentje:
? Nyilván minél több a terapeuta, annál jobb, de jelenleg pár ezer terapeuta van csak az országban, sajnos. Azért mondom, mert költségvetés szempontjából nem kerülne annyi sokba az államnak.
2023. febr. 5. 22:12
14/19 anonim válasza:
Igazad van, nem kerülne sokba.
10ezres órabér, pár ezer terapeuta (mondjuk 5k), és napi 8 helyett csak napi 4-et dolgoznak: 10000*5000*20*48 = 48 milliárd forint évente, és még igen keveset dolgoznak így. Aprópénz, nem?
2023. febr. 5. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
15/19 anonim válasza:
#13: Elmagyarázom, de őszintén reméltem, hogy a rávezetés elég lesz. Túl sok a beteg és kevés hozzá az orvos/pszichoterapeuta/pszichológus. Ez elég komplex probléma, ma már azt is traumának tekintik sokan, ha valaha kaptak egy atyai pofont. TB terhére így csak válogatott esetekben tud megvalósulni a heti terápia vagy az ülésszámot korlátozzák. A többit pedig a piac szabályozza, olyan árat kérhetnek el, amire még van fizetőképes kereslet. Akinek van rá pénze, az kaphat professzionális ellátást, a többieknek maradnak a barátok, papok, coachok, meg istentudja mik. Máshol is ez van. Olyan ország nincs, ahol a terapeuták a tv-t bambulják, mert ne lenne beteg. Azt már a helyi lehetőségek szabályozzák, hogy belőlük hányan és milyen áron jutnak ellátáshoz.
2023. febr. 6. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
16/19 A kérdező kommentje:
"Akinek van rá pénze, az kaphat professzionális ellátást, a többieknek maradnak a barátok, papok, coachok, meg istentudja mik."
És te ezt nem érzed problémásnak?
Igen, máshol is így van, de ott "máshol" a bérek is magasabbak.
2023. febr. 6. 14:14
17/19 A kérdező kommentje:
14: "48 milliárd forint évente"
Ha abból indulunk ki, hogy átlagos terapeuta havonta cca 300 000-et keres meg, ez évente olyan 3 600 000 Ft. Ez 5000-el megszorozva 18 millárdra jön ki. Évente ennél összemérhetetlenül magasabb összegeket dobnak ki különféle abszurd projektekre.
2023. febr. 6. 14:22
18/19 anonim válasza:
#16: Írj egy mesterséges intelligencia alapú pszichológus chat-botot és problem solved.
2023. febr. 6. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
19/19 anonim válasza:
Nekem az a véleményem erről, hogy nem baj, hogy van fizetős pszichológus, bár 10-20 ezer forintot én se kérnék el, ha pszichológus lennék. Olcsóbban dolgoznék, de fizetős lenne. Azért gondolom ezt, mert az a bajom az TB-s pszichiáterekkel, hogy csak a gyógyszert tömik beléd, foglalkozni nem foglalkoznak veled, mert minek? Úgy se adsz nekik pénzt. A nagynéném jó példa erre, nem volt pénze magánra, így csak az Sztk-s maradt neki, ahol kb. semmibe vették, mert nem volt pénze. Nem tudott azért fizetni, hogy a lelkével is törődjenek, ne csak gyógyszert írogassanak fel neki. Rosszabbul lett csak. De ha a magán pszichológusoktól/pszichiáterektől/terapeutáktól megtiltanák, hogy pénzért dolgozzanak, kb. ilyen színvonal alakulna ki szerintem. Az egy páciensnek se lenne jó....
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!