Mi a különbség a pszichológus, pszichiáter és a pszichoterapeuta között?
El szeretnék menni egy szakemberhez mert van 1-2 gondom amiket eldöntöttem, hogy végleg megoldok de olyan szinten vakon vagyok a témában, hogy gőzöm sincs kihez kéne forduljak. Egyik barátom ajánlotta az ő pszichoterapeutáját mert neki nagyon jó tapasztalatai voltak.
A másik kérdésem, hogy hogyan zajlik egy ilyen ülés, végig én beszélek aztán kész? Honnan tudom, hogy jó szakemberhez kerültem?
A pszichológus beszélget veled, rávezet dolgokra, új megvilágításba helyezi, rádöbbent dolgokra, tippeket ad, hogy mit kellene másképp csinálni, segít traumákat feldolgozni.
A pszichiáter gyógyszereket ad.
A pszichoterapeutákról nem tudok sokat.
Pszichoterapeuta lehet pszichológus vagy szakorvos. A szakorvos többnyire pszichiáter, de akad szép számmal háziorvos is, de már fogorvost is láttam. (A pszichológusok egy része igencsak nehezményezi is, hogy orvosokból megfelelő alapok nélkül is lehet pszichoterapeuta.)
Ezt olvasd el mindenképp: [link]
Sokan keverik a pszichológust és a pszichiátert, aminek több oka is van: amerikai regényekben és filmekben lelkizni járnak az emberek pszichiáterhez; sok pszichológiai elmélet, manapság pszichológusok által használt teszt pszichiáterektől származik; sok pszichológusnak is van doktori címe, mert doktori fokozatot szerzett, és sok kevésbé tanult ember nem ismeri a különbséget foglalkozásdoktori cím és tudományos fokozattal járó cím között.
pszichiáter: orvos, orvosi egyetemet végzett, utána pszichiátriára szakosodott. Általában komolyabb mentális betegségekkel foglalkozik, amiket már gyógyszerrel is kezelni kell, mivel ő fel tud írni gyógyszert.
pszichológus: valamivel enyhébb problémákkal foglalkozik, mint a pszichiáter és nem írhat fel gyógyszert, de az, hogy ki mivel foglalkozik, a szakirányától is függ. Klinikai szakpszichológus tudtommal diagnosztizálhat, a többi nem. Pl. tanácsadó szakpszichológus inkább hétköznapibb problémákkal foglalkozik, mint stresszkezelés, gyászfeldolgozás, párkapcsolati problémák, enyhébb szorongás, önbizalomhiány.
Szerintem először pszichológushoz fordulj, aztán ha ő úgy ítéli meg, hogy súlyosabb a probléma, akkor tovább irányíthat máshoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!