Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mik egy Borderline-s ember ,...

Mik egy Borderline-s ember , és egy nem Borderline-s ember közti a különbségek??

Figyelt kérdés
Aki volt már párkapcsolatban egészséges emberrel(olyannal aki nem pszichés beteg), és aki volt már párkapcsolatban Borderline-s emberrel is. A kettő közt milyen különbségek vannak, melyik szerethető jobban?? Melyikbe a könnyebb beleszeretni?? Egy Borderline miben másabb, mint egy egészséges nem pszichés ember??
2022. nov. 12. 16:28
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
52%
A bordik érzelmileg instabilak, nagyon szélsőségesen tud változni a hangulatuk. Az egyik pillanatban még imád, aztán pillanatok alatt át tud csapni gyűlöletbe. Valaminek a hatására hirtelen feszült lesz és rajtad próbálja levezetni, játszmázik, érzelmileg zsarol. Ez nyilván nem szándékos, a belső feszültségével próbál valamit kezdeni. Egy bordiba nagyon könnyű beleszeretni. Sokan közülük először kifejezetten szimpatikusnak tűnnek, azt érzed, hogy megvan a kémia, a hirtelen fellángolás, de ha belemész a kapcsolatba, később maga lesz a pokol. Csak azt tudom tanácsolni, hogy menekülj, amíg nem késő. Tudom, hogy mit beszélek, én is bpd-s vagyok.
2022. nov. 12. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
68%

Ez baromi jó.

Ebből rám semmi nem igaz.

Border

2022. nov. 13. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
100%
Lehet téves a diagom. Vagy nagyon súlyos esetet mutattál be.
2022. nov. 13. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
100%

Miben másabb egy borderline, mint egy egészséges személyiség? Vegyük végig a különbségeket a DSM-5 szerinti kritériumok alapján:


1. "kétségbeesett erőfeszítés a valós vagy képzelt elhagyatás elkerülésére"

- mindenki fél az elhagyástól, de ha egyszer bekövetkezik, akkor egy pszichésen egészséges ember megérti, hogy a másik már nem akarja folytatni a kapcsolatot. Ezzel tovább tud élni. Egy borderline világa és énképe ilyenkor gyakran teljesen összeomlik, nem tud továbblépni. Fizikailag már nincs együtt az adott személlyel, de még évekkel később is annak a fájdalmát cipeli magával, és időnként újra kapcsolatba próbál lépni vele. Ha a másik kijelenti, hogy vége a kapcsolatnak, vagy bizonyos feltételekhez köti a kapcsolatot, akkor a borderline folyamatosan feszegeti azokat, és nem engedi el a másik embert.


2. "instabil és intenzív interperszonális kapcsolatok mintázata, melyekre az idealizálás és lebecsülés szélsőséges váltakozása jellemző"

- Egy egészséges ember összességében látja a másikat, a hibáival együtt. Majd eldönti, hogy szeretné-e folytatni a kapcsolatot ennek ellenére is. A borderline eleinte idealizálja a másikat, minden mozdulatát racionalizálja, kimagyarázza, megmagyarázza. Végül lepereg a rózsaszín köd, és észreveszi, hogy a másik nem két lábon járó isten/istennő. Vagy amikor már elég biztonságban érzi magát a másik mellett, akkor úgy érzi, hogy megengedheti magának a piszkálódást. Nehezen méri fel, hogy kockáztat. Azt hiszi, hogy ilyenkor már mindent szabad.


3. "identitászavar: kifejezetten és tartósan instabil önkép vagy önérték"

- Van egy borderline ismerősöm, aki rengeteg maszkot visel. Gyakorlatilag minden társaságban egy komplett más személyiség. Mellettem visszafogja magát, nem drogozik, egyetért a véleményemmel, meg akar nekem felelni, arról beszél, hogy mennyire szeretne már tartós kapcsolatban lenni. Egy másik társaságban promiszkuit, ugyanazt mondja és gondolja, amit ők, nemcsak drogozik, de drogot is árul és így tovább. Ebből is látni, hogy nagyon fluid a személyiségük. De gyakran az az érzése a másiknak, hogy egy hónappal később egy egészen más személlyel beszél.


4. "impulzivitás, legalább két potenciálisan önkárosító vagy önveszélyeztető területen (költekezés, szex, szerabúzus, gondtalan autóvezetés, falás)"

- Normális esetben nemcsak végiggondoljuk a dolgok következményeit, de annak megfelelően is viselkedünk. Hiába van kedvem megvenni azt a csodaszép ruhát vagy a legújabb iphone-t, ha most pl. spórolnom kell, tudom, hol a STOP. Hiába érzem magam pocsékul egy nagyon rossz nap után, nem fogom befalni az egész jégkrémet, mert tudom, hogy rosszul lennék. Így hiába kívánom, elteszem másnapra. Egy borderline-nak hiányzik ez a fék. Racionálisan felmérheti, hogy amit csinál, az nem jó, de nehezen tudja megállítani. Meg kell tanulnia manuálisan kontrollálni ezeket az impulzusait.


5. "ismétlődő szuicid viselkedés, gesztusok, fenyegetés, önsértő viselkedés"

- Senki sem fogja megfenyegetni a másikat az öngyilkossággal, mert belátjuk, hogy az nagyon önző és gonosz dolog lenne. Sokszor passzív agresszióból követnek el önsértő vagy szuicid viselkedést. Pl. ahelyett, hogy egy konfliktus után megbeszélnék a másikkal az érzéseiket, inkább megbüntetik azzal, hogy megpróbálnak kárt tenni magukban, ezzel is előcsalva a bűntudatot a másik emberből.


6. "affektív instabilitás a jelentős hangulati reaktivitás következtében (pl.: intenzív epizodikus diszfória, irritábilitás vagy szorongás, mely rendszerint néhány órán át tart és csak ritkán áll fenn néhány napnál tovább)"

- ennek biokémiai okai vannak. Hirtelen rossz kedvük lehet, de utána már eufóriát éreznek, ez a kettő gyakran egymást követi. Egy pszichésen egészséges ember megéli az érzelmeit és időre van szüksége, mire feldolgozza őket. Ha dühös, akkor olyan hangulatban lesz egy ideig, ha boldog, akkor szintén. Egy borderline nem éli meg az érzelmeit megfelelően, így bármikor dührohamot kaphat, még egy boldog pillanat közben is.


7. "krónikus üresség érzés"

- eltér a depressziótól, sokkal inkább arról van szó, hogy nincs egy megfogható érzés vagy cél, amibe bele lehet a nehéz időkben is kapaszkodni. Egyfajta nihilizmusnak mondanám.


8. "inadekvát intenzív harag vagy a harag kontrollálásának nehézsége (pl.: gyakori dühkitörések, állandó harag, ismétlődő verekedés)"

- ha dühös az ember, akkor nem fog nekiugrani a másiknak, nem fogja verbálisan abuzálni, hanem képes levezetni a dühét máshol/máshogyan. Ez nem azt jelenti, hogy minden borderline megveri a másikat, amikor ideges, de a haragjuk az átlagnál sokkal intenzívebb. Vannak olyan esetek is, amikor egy visszautasítás olyan mértékű agressziót vált ki a borderline-ból, hogy szétveri a berendezést, vagy megüti a másikat. Ezek általában pillanatnyi dührohamok, a pszichopatákéval ellentétben, akikben érlelődik a harag és akár 10 évvel később is visszavághatnak.


9. "átmeneti, stresszhez kapcsolódó paranoid gondolatok vagy súlyos disszociatív tünetek."

- meggyőződésük, hogy mindenki őket neveti ki, vagy hogy a párjuk megcsalja őket. Ha az a szerencsétlen teljesen ártatlanul szóba elegyedik egy másik emberrel, akkor azt képzelik, hogy ez a megcsalás jele, vagy azzal vádolják a másik embert, hogy meg akarta csalni.

2022. nov. 15. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:
4-es, és egy bordit lehet szeretni?? Könnyű bele szeretni?? Vagy inkább taszító??
2022. nov. 15. 22:16
 6/26 anonim ***** válasza:
100%
Kinek hogy, nekem biztosan nem lenne kedvem, sem erőm egy borderlinehoz. De a nárcisztikusok könnyen állnak párba velük.
2022. nov. 15. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
100%
Kiegészíteném azzal, hogy 9-ből 5 kritérium kell a diagnózishoz.
2022. nov. 16. 04:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
100%
1-esnél lehet olyan is, hogy mire szakítanak úgy megutálja a másikat, hogy hallani sem akar róla. Az inzenzív harag tartós lehet az irányába, pláne ha traumatizálta a másik.
2022. nov. 16. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ez a devalváció, de utána meg megint elkezdi idealizálni. Persze ezt általánosságban írom, van olyan borderline is akinél megmarad az intenzív harag, de többnyire cserélgetik a leértékelést a felértékeléssel.
2022. nov. 16. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
Az intenzív harag szakítás után adekvát is lehet. Pl megerőszakolás, súlyos bántalmazás stb.
2022. nov. 16. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!