Hogyan tudnék a boldogtalansághoz hozzászokni?
Mi a probléma, amitől boldogtalan vagy?
Szimplán fogadd el, amit most érzel, de ne vetítsd rá a jövőre.
1-es vagyok.
2-es nagyon jól leírta.
Ha ez nem elég, esetleg mély depresszió van (ez nem derült ki), a fentiek mellett javaslom a terápiát.
Nekem ezeket tanították:
- Amikor csak észleled, hogy örlődsz, fordítsd kifelé a figyelmedet. Mi van kint? Milyen színű a falevél, mit csinál a kisgyerek az utcán, miről szól az a könyv, mit segíthetnék a másiknak? Ettől még bőven eleget fogsz rágódni magadon.
- Figyelmen kívül hagyva, hogy van-e kedved hozzá, akaratból programokat szervezni magadnak. Felhívod/előkeresed régi barátaidat és megkérded őket, hogy van-e kedvük veled találkozni. Kötelező jelleggel legalább heti egy ilyen legyen. Ne vedd figyelembe a késztetést, hogy elbújnál a világ elől! Azt is hessegesd el, hogy te csak teher lennél a másiknak.
- lehengerlő kétségbeesés érzésnél: mély, hasi légzés lenyugtatja a szimpatikus idegrendszert
- valami csapatsport, kosár, tenisz, foci,
- tanfolyam: régen kötöttél? menj el egy kötés tanfolyamra! Néha eszedbe jut, hogy milyen szépek a tiffany lámpák? Menj el egy tiffany üveg tanfolyamra.
minden rossz gondolat egy rossz élmény is, ezeket kell ellensúlyozni, kellemes, új, érdekes élményekkel. Szervezetten. Hogy ne csak a rágódás töltse ki a teljes idődet.
49f
Nagyon jó tanácsokat írtak az előttem szólók, én még annyit fűznék tovább hogy:
-sportolj: boldogsághormonokat képez és stesszoldó hatású tehát ott kitombolhatod magad. Kardiós sportok erre a legjobbak: futás, úszás, tollas, aerobik, amik megdobják a pulzust.
-Olvass utána a buddhizmusnak. Nem kell feltétlenül hívőnek lenni vagy bigottnak, ez másról szól. Pl hogy ne hajkurászd eszetlenül a boldogságot, meg hogy mi is az a boldogság. Lehet segítene.
Egyet értek a 2-sel
Ne foglakoz semmivel csak éld a
Életed
Nem hozzászokni kell a boldogtalansághoz, hanem megtanulni helyén kezelni. Elfogadni, hogy nem vagy mindig boldog. Megtanulni túltenni magad a pillanatnyi boldogtalanságon és tovább dolgozni a jövőbeli sikereken, hogy újra boldog lehess. Ebben egy pszichológus nagyon sokat tud segíteni, mert az ember a saját helyzetét általában nem látja teljesen helyesen. Az érzelmi érintettség és a személyiség fejlődésünk során kialakult torzulások hajlamosak befolyásolni az objektivitásunkat. A szakembert arra képzik ki, hogy segíteni tudjon ezeket a kognitív torzításokat helyükre tenni és az esetleges hibás gondolkodásmódot, döntési és viselkedési folyamatokat korrigálni. Még egy teljesen egészséges és probléma mentes embernek is nagyon sokat tud segíteni egy pszichológus, hogy az addiginál eredményesebben, sikeresebben tudjon működni, érvényesülni. Akinek pedig már felismert problémái vannak, annak pláne nagyon sokat tudnak segíteni ezek megoldásában.
Érdemes tanulmányozni a sztoikus filozófiát is. Akár eredetiben MEK-en pl. ingyen is elérhetők Marcus Aurelius, Seneca, Epiktétosz műveiben, de az amerikai Ryan Holiday magyarul is megjelent, jóval modernebb könyvei is elég jó tematikus válogatásokat kínálnak különféle témakörök szerint. Az ókori és modernebb történelmi személyiségek történeteiből egyaránt többek közt a buddhizmust és katolicizmust is érinti nagyon felületesen, mivel ezek tanai közt is előfordulnak sztoikus gondolatok. . Ugyanakkor a sztoizmus alapvetően teljesen vallás mentes. Nem tagadja, sőt olykor emlegetik is az ókori istenek akaratát (ami akár a sors, vagy szerencse szinonimájának is tekinthető a gondolkodásuk szempontjából), de nagyon materiálisan kezelik a dolgokat.
A sztoikusoké a leggyakorlatiasabb, pragmatikus filozófia, aminek a követői nem csak elmélkedtek, okoskodtak, aztán tanították, amiket kitaláltak, hanem sikeres üzletemberek, államférfiak voltak, akik a mindennapi gyakorlatban bizonyították is elveik sikerességét. A sztoikusok alap gondolata, hogy minél élesebben és racionálisan, tévképzetektől mentesen megkülönböztesd azt, ami tőled független, ezért nincs rá semmi hatásod (pl. időjárás, mások viselkedése, gondolatai, cselekvései, vagy épp az istenek bármilyen egyéb hatása). Azt tanácsolták, hogy ezekkel ne foglalkozz, hiszen ha nincs rá hatásod, akkor felesleges rajta bosszankodni, elégedetlenkedni is, mert attól ezek a dolgok úgysem változnak meg.
Válaszd el ezektől azokat a dolgokat, amikre van hatásod és csak ezekkel foglalkozz. Amire hatással tudsz lenni, azzal tudsz csak eredményt elérni. Ha minden erőfeszítésed arra összpontosul, hogy a lehetőségeidet a lehető legjobban kiaknázd, akkor képes vagy a lehető legtöbbet kihozni belőle. Ha csak panaszkodsz a helyzeted miatt, akkor semmi nem fog változni.
Minél inkább külső, általad befolyásolhatatlan tényezőkben, vagyon, tárgyak, tulajdonok, birtoklás, más emberek az, amiben a boldogságod keresed, annál inkább ki vagy szolgáltatva általad nem befolyásolható tényezőknek. A tárgyakat ellophatják, eltörhetnek, elveszíted, stb. Más embereknek más fontosabb lehet, ők nem biztos, hogy érdeklődnek irántad, stb.
Azt is fontos észben tartani, hogy attól, hogy valamire nincs hatásod (pl. időjárás), még lehetnek azzal kapcsolatos döntési és cselekvési lehetőségeid. Kénytelen vagy elfogadni, hogy olyan az időjárás, amilyen, mert megváltoztatni nem tudod. Viszont hogy tájékozódsz az időjárás jellegéről, megpróbálod minél jobban kiismerni annak működését, hatásait és megpróbálsz ezek ellen védekezni, az a te lehetőséged.
A széljárást sem tudod befolyásolni, nem tudod megakadályozni, hogy fújjon a szél, vagy megváltoztatni, hogy merről fújjon. De ha kellően sokat és alaposan tanulmányozod a különféle széljárásokat, akkor kellő tanulással megtanulhatod egyre jobban kihasználni, kicselezni a széljárásokat és akár azok kedvezőtlen alakulását is minél jobban a hasznodra fordítani. A műszaki tanulmányokról és technikai fejlesztésekről nem is beszélve. Ez pedig egyre több és nagyobb ellenálló képességet adhat, hogy minél kevésbé legyél kiszolgáltatva egy nem befolyásolható tényezőnek. Viszont, ha leragadsz ott, hogy a szélre nincs hatásod és azt sem kezded el keresni, hogy te mit tudsz mégis kezdeni azzal, amire neked nincs hatásod, akkor leragadsz a problémánál és sosem találod meg a megoldást.
A boldogság az, ha el tudod fogadni azt, amid van és nem vágysz annál többre, másra. Ha olyasmiben helyen keresed a boldogságot, amire hatással vagy, nem olyan dolgokban, amire nem vagy hatással.
Legjobb, ha statikus tárgyak és állapotok helyett inkább cselekvésekben leled örömödet. Leginkább olyanokban, amikre te vagy hatással, hogy csinálod-e vagy sem.
Pl. A sport, játék, olvasás, tanulás, munka mind olyan aktív cselekvések, amikben ha örömed leled, akkor boldog vagy. Ha megtalálod ezeket a cselekvéseket, amik örömet szereznek, akkor sosem akarod abbahagyni őket, mert ez szerez örömet.
A probléma az, hogy az emberek gyakran nem ilyen örömöket keresnek, hanem sok esetben pótszereket, képzelt örömöket hajszolnak. Azt hiszik, hogy attól lesznek boldogak, ha megszereznek olyan tárgyakat, amijük még nincsen. Olyan emberek dicséretét, elismerését, akik nem törődnek velük. Csakhogy ezek illúziók (amiket sok esetben a társadalom, vagy a marketing ültet el a fejünkben). A cégeknek az az érdeke, hogy azt hidd, hogy majd egy drága óra, telefon, autó boldoggá fog tenni. Elhitetik veled, hogy emiatt majd érdekelni fogod az embereket, tapadni fognak rád a nők, valaki leszel és főleg boldog. Elhiszed, amíg megszerzed, aztán megtapasztalod, hogy ettől nem is lettél se boldog, se népszerű. De a cégek marketingesei már készen állnak a következő, meg az újabb és újabb üzenetekkel, hogy ezt, azt amazt vedd meg, hogy boldog legyél. Csakhogy a boldogságot ezek sem tudják megvenni neked. Sem pénz, sem hatalom, sem tárgyak nem fognak boldoggá tenni. Bármennyi újabb dolgot megszerzel, amid még nincs, egyik sem fog boldoggá tenni, mire megszerzed, mert újabb dolgot fogsz találni helyette, amit hiányolhatsz.
Boldoggá csak te magad tudod tenni azzal, hogy lélekben és szellemileg felnősz oda, hogy ne olyasmikben keresd a boldogságodat, amid nincsen és hogy a lehetőségeidet nézd mindig, ne azzal foglalkozz, amire nincs hatásod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!