Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan vegyem rá magamat...

Hogyan vegyem rá magamat könnyebben, hogy tanuljak vagy dolgozzak?

Figyelt kérdés

Az olyan dolgok, mint a videojáték, film, sorozat, tiktok, instagram rengeteg dopamint termelnek.

A tanulás és a dolgozás ezekhez képest annyira kevés dopamint adnak, hogy nincsen semmi motivációm csinálni őket.

Például, ha el szeretnék olvasni egy könyvet, soronként leállok egy időre, mert annyira elunom magam, hogy nem bírom csinálni.

Vagy mielőtt belekezdenék a tanulásba, muszáj nyomkodnom valamennyit a telefont, hogy kibírjam.


Olvastam dopamin detoxokról, de szkeptikus vagyok a hatékonysága felöl.


Amikor katarzist érzek, vagy látom, hogy valaki megpróbálja felvenni velem a versenyt az élet egy bizonyos területén, akkor mindent félredobva arra tudok koncentrálni, ami a számomra a legfontosabb. Ennek az az egyetlen hátulütője, hogy ezek nem mindennapos érzések.


Most is egy 2*4 oldalas tananyag elolvasása előtt vagyok, de mielőtt belekezdenék, felnézek youtubera, megnézek 1-2 videót, híreket olvasok Facebookon, majd fél órával később, nagy nehezen belevágok a feladatomba.


Nagyon bosszant, hogy így kell élnem a mindennapjaimat, és szeretnék rajta változtatni. Ha van bármi ötletetek, amivel el tudom hagyni ezt a rossz ,,szokást'', akkor azt szívesen fogadom!



2022. aug. 28. 02:07
 1/6 anonim ***** válasza:
76%
Sétálj a természetben. Az kitisztítja és lenyugtatja az elmét.
2022. aug. 28. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
60%

Deaktiváld az összes idióta szociális média fiókod. Tarts digitális detoxot, ne csak napok legyenek, hanem hónapok. Azt kell megértened, hogy ezek a tartalmak amiket ott találsz lehet hogy királyak akkor és szórakoztatóak de semmi értékhányadosuk nincs. Emlékszel arra a videóra vagy tiktokra amit múlthéten láttál? - nem, nincs értéke, nincs tartalma. Csak időtöltés.

Emlékszel arra a színházi előadásra ahova a szüleiddel mentél amikor 11 éves voltál? - igen, mert annak volt értéke, volt tartalma, az egy élmény volt.

2022. aug. 28. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
73%
A tiktok-kal és hasonlók nem az a baj, hogy dopamint adnak, az olvasás meg nem, hanem, hogy a tiktok és hasonlók miatt az egész napodat úgy töltöd, hogy nem koncentrálsz pár másodpercnél tovább egy dologra és ha egyszer hosszabban kellene koncentrálni valamire, akkor az nem megy.
2022. aug. 28. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nemrég olvastam egy tanulás módszertanról szóló könyvben arról, hogyan lehet megtanulni gyorsabban olvasni. A könyvben lépésről lépésre leírták a gyakorlatsorokat, csak annyi az olvasó feladata, hogy a leírtak szerint járjon el. Elég szkeptikusan álltam és állok még jelenleg is a dologhoz, szerintem nem fog sikerülni a gyorsabb olvasás elsajátítása a leírt módszerrel. De ki fogom próbálni.


A tanulásba nem egyből és hirtelen szoktam belevágni, mindig van egy 25 perces ráhangolódási szakasz, amikor előkészülök, kellemes zenét hallgatok.

Ilyenkor már nem használom az internetet. Pont amiatt vezettem ezt be, mert nagyon kellemetlen volt hirtelen kikapcsolódásból a tanulásra váltani. A ráhangolódás lényege, hogy lelkileg felkészüljek. Beszereztem egy stresszlabdát is és ha rosszul érzem magam, azt szorongatom és azzal játszok.

Ha pedig letelt a 25 perc, megszorítom és akármilyen rossz érzés tölt el ilyenkor, belevágok.

2022. aug. 30. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

4-es, amit leírtál, az azért működik, mert kialakítottál egy szokást. A szokások kialakításának a kulcsa, hogy legyen egy trigger, amit ha megcsinálunk, akkor utána megcsinálunk egy hozzá kapcsolt cselekvést, az esetedben a tanulást. Ez azt is jelenti, hogy ha egy fél perces tevékenységet alakítottál volna ki a 25 perc ráhangolódás helyett, akkor is ugyanúgy működne (vagyis nem maga a ráhangolódás miatt működik a módszered).

De abban igazad van, hogy az ilyen szokások kialakítása a kulcs, ahhoz, hogy rendszeresen rá tudjuk venni magunka tanulásra, munkára és bármi egyébre (hiszen így nem is kel rávenni magunkat, csak rutinból csináljuk).


Illetve még egy gondolat. A gyorsolvasás hasznos, de nem a hatékonyabb tanulás a célja, hiszen minél gyorsabban olvasol, annál kevésbé figyelsz a részletekre és annál kevesebbet jegyzel meg az olvasott szövegből. Akkor van értelme, ha valaminek csak a lényegét akarod tudni, valami infót keresel, vagy valami hasonló célod van.

2022. aug. 30. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Előfordul, hogy egyáltalán nem egy rutinfeladat rávennem magam a tanulásra, hanem egy erős ellenálló érzés van bennem annak ellenére is, hogy rendszeresen tanulok. Nem mindig van kedvem tanulni és valamikor ez az érzés erősebben jelen van bennem. Tegyük fel, hogy megjelent egy engem nagyon érdeklő játék, amit megvásároltam és elkezdtem vele játszani. Éppen bele vagyok merülve a játék kellős közepébe, amikor megszólal az ébresztő. Ha nem szólalt volna meg, eszembe sem jutott volna, hogy tanulnom is kellene, annyira belefeledkeztem volna az élménybe. Ilyenkor nekem hosszabb idő kell ahhoz, hogy lenyugodjon az agyam. Felőlem lehet PhD fokozata is pszichológiából annak, aki azt mondja egy sima trigger elég lenne, nekem másfél év halogatástól szenvedés után arra kellett rájönnöm, hogy kell idő az átálláshoz és a megszokás ellenére előfordul, hogy nehezen veszem rá magam a tanulásra. Ha éppen valami magánéleti problémám van, akkor különösen jól jön ez-az én idő tanulás előtt. Ez nálam így alakult ki, nekem ez vált be.

Másnak ez nem biztos, hogy beválik, vagy hasznos. Lehet, hogy mondjuk 25 perc helyett elég lenne 10 perc vagy 5 is, de én már csak amiatt sem sajnálom erre az időt, mert ez kellemesen szokott esni a pörgős mindennapokban.


Azért se válaszoltam egyenesen a kérdésre, és azért a tapasztalataimat írtam le, mert nem tudom megmondani a tutit. Valószínűleg egy szakember sem tudja ezt megmondani egyenesen, mit kell pontosan tenni. Nekem ez vált be, leírtam a saját tapasztalataimat, hogy aki ezt olvassa, mit kezd vele, eldönti saját maga.


Illetve a végére. Nem azért fogom a gyorsolvasást megpróbálni megtanulni, hogy ezáltal gyorsabban tanuljak. Csak kíváncsi vagyok, hogy működik-e ez nálam, vagy sem. Szkeptikus vagyok, mint a kérdező a dopamin detoxal kapcsolatosan.

2022. aug. 30. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!