Nem bízom az orvosokban és a gyógyszerekben, mit tegyek, hogy legyen erőm kivizsgáltatni magamat?
Az a baj, hogy nem bízom teljesen az orvosokban és a gyógyszerekben, ráadásul családban és nálam is vannak rossz tapasztalatok.
Emiatt 10-15 éve hanyagolt és újabb krónikus betegségeim is vannak, amiket eddig hanyagoltam.
Most elkezdtem kivizsgáltatni, ráadásul munkáltató révén magánban, de attól félek, nem lesz erőm végigcsinálni illetve vannak tünetek, amiket még így is elhallgatok.
Egyfelől nem akarok fiatal koromtól kezdve életem végéig gyógyszereket szedni, másfelől nem akarok ágyúra veréb gyógyszert szedni illetve sokszor hiányzik az, hogy életmódra adjanak tanácsadást. Bár ez most a magánban megvan.
Igen, én vagyok a hipochondriáról kérdéseket kiíró ember.
Tudom, már a dietetikus rám ijesztett, hogy rák is alakulhat ki az egyik elhanyagolása miatt.
(Egyébként érdekes, hogy ezt írod, ezen az oldalon mindenki hipochondernek néz.)
Nekem személyesen és ezekről a betegségekről azok a rossz tapasztalataim, hogy félig-meddig kivizsgálnak, majd begyógyszereznek.
Sem egy alapos kivizsgálás, nem vizsgáltak addig, amíg lett pozitív leletem, semmi életmódbeli tanácsadás.
Ehhez képest a magán azzal kezd, hogy dietetikus és fél év diéta. HA nem segít, kivizsgálás és... hát nyilván gyógyszer.
Kellemetlen vizsgálat vár rám januárban valószínűleg, félek tőle.
Ráadásul most ez így hirtelen sok vizsgálat. Az is megterhel. Főleg, hogy három fogammal is lett probléma, tehát fogászatra is kellene járnom egy ideig.
Vannak tüneteim, amikről még nem merek beszélni orvosoknak, mert nagyon félek egy gyógyszertől és ezeket MINDIG azzal szokták kezelni.
Reflux (ez biztos, erre gyanakodott és erre gyógyszerezett be anno a gyermekorvos és a felnőtt háziorvos, erről írtam korábban, de gyomortükrözésre nem küldtek), a legtöbb orvos szerint a reflux miatt váladékos torok és krákogás.
Magas kalciumszint.
Szívbillentyű probléma (mitralis prolapszus vagy mi).
Magas koleszterinszint.
Illetve az a tünet, ami fennáll vagy 10 éve és idén tudtam meg, hogy elvileg gondot jelez (ezt nem merem leírni :D)
(Tényleg nekem is sok ismerősöm van, akiknek életükben nem volt vérvételük vagy maximum egy, vannak, akik nem szednek gyógyszert genetikai eredetű magas vérnyomásra, mert egy nem vált be és abbahagyták stb. Tehát nemcsak én hanyagolom el a betegségeimet)
Természetesen nem csak te, ez az általános, a vérnyomáscsökkentőt egy év után 30% szedi, koleszterincsökkentőt 20%. Aztán meglepődünk, hogy természetesen a szív-érrendszeri okokból bekövetkező halálozási listát is vezetjük.
Refluxot viszont semmiképp ne hanyagold el, sajnos az utóbbi időben sok rosszat olvasni a laikus sajtóban a protonpumpa-gátló gyógyszerekről, sokan félnek tőle, pedig életet ment, a nyelőcsőrák picit rosszabb.
Ha nem vagyok indiszkrét, megírhatnád privátban, mi az a tünet, amiről itt nem írni.
Viszont nekem ebből az jön le, hogy kellene az a nyelőcsőtükrözés, mert amennyit tudok a refluxról, az alapján nem lehet tudni, mennyire súlyos. Nálam amúgy enyhe, illetve 17-19 éves koromban volt durvább, azóta egész enyhe. Már ami a konkrét nyelőcsőégést illeti.
De olvastam olyat, hogy szintén váladékos torkot (amúgy kb mindenki krákog, akiről tudom, hogy relfuxos :D ), romló fogakat, orrpolipot miegyebet okoz akár úgy, hogy nincs kifejezett nyelőcsőégéses, gyomorégéses tünet.
Tehát ki tudja, hogy amit enyhének gondolok, az mit okozott.
Amúgy anno nem segített a protonpumpa-gátló.
Azt nem lehet sehogysem elkerülni?
Illetve jó esetben lehet már most is nyelőcsőrákom?
Egyébként nekem sem szimpatikus az, ha rögtön gyógyszereznek.
Például a koleszterin miatt is most diétát tartok, januárban kontroll.
7-es amúgy (az mennyire durva?), a rossz pedig 4,2 volt most.
Gondolom, nemcsak a gyógyszerek egyre fejlettebbek, hanem az étkezésről is egyre többet tudunk, így a szakemberek egyre hatékonyabb útmutatókat tudnak adni, hogy mit együnk, mit ne együnk.
Az, hogy a 7-es összkoleszerin, illetve a 4,2-es "rossz" (LDL) koleszterinnek mennyire van jelentősége függ az életkorodtól, társbetegségektől, általános szív-érrendszeri veszélyeztettségtől. Sajnos a koleszterinszintet diétával kb. 10-20%-ban lehet max. csökkenteni, mivel genetikai tényezőkön is múlik.
Természetes nincs mindenkinek szüksége protonpumpa-gátlóra, vannak enyhébb gyógyszerek, ún. H2 receptor blokkolók is, hatóanyag és dózis mindig egyénileg kerül meghatározásra.
Reflux esetén azért lenne fontos a rendszeres gasztroenterológiai gondozás, mert lehet szűrni a Barrett nyelőcső nevű állapotot, ami a nyelőcsőrák előszobája.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!