Lehet az emberbek bűntudata a pihenéstől?
Most fogok érettségizni és mikor este 10-9 körül és lefekszem pihenni, akkor nagyon rosszul érzem magam tőle. Bűntudatom van és kissé lehet mondani, hogy undorodom magamtól ilyenkor, hiszen ezt az időt tanulásra vagy gyakorlásra is fordíthatnám...
Normális, hogy ezt érzem?
Van valaki hasonló problémával?
Lehet, de szerintem nem normális olyan értelemben hogy azt jelenti túl stresszes vagy.
Ugyanígy vagyok vele, csak már nem érettségi hanem szakdoga/utolsó tárgyak/nyelvvizsga miatt.
Én általában azzal tudom a szorongást kordában tartani, hogy leírom hogy aznap mi mindent csináltam, ezzel látom hogy nem csak lazsáltam egész nap, és azt mondom megérdemlem a pihenést. Utána leírom hogy másnap miket akarok megcsinálni, akár pontos időbeosztással. Van hogy ez csak annyi hogy minden órámon részt veszek és utána még tanulok két órát. Ezzel az a célom hogy okot adjak, hogy miért fontos most elmennem pihenni, aludni, vagy akár edzeni a helyett hogy szenvednék a tanulással, mert kell az energia és az egészség ahhoz hogy másnap tudjam tartani az ütemtervet.
Igen, lehet bűntudatod tőle, de a pihenésre LEGALÁBB annyira szükséged van, mint a tanulásra.
Sőt, a pihenés a tanulásnak egy FONTOS FÁZISA is, mert az elme üresjáratokban képes rendszerezni az információt, amit korábban befogadott.
Képzeld úgy el, hogy az elméd egy üres szoba, amibe beöntesz egy hatalmas adag ruhát, és ahhoz, hogy elkezdhesse szortírozni azokat, és elpakolni a megfelelő szekrényekbe, a ruhák érkezésének meg kell állnia.
#5
Vagyis - befejezve a gondolatmenetet - hiába van ott a sokféle zokni meg pulóver a szoba közepén, csak akkor fogod megtalálni, ha bekerült a többi zokni közé.
Én mikor érettségire kellett volna készülnöm, állandóan a kocsmában voltam vagy aludtam, csavarogtam. Az írásbelire semmit sem készültem, szóbelire nem voltak meg a tételeim egyáltalán. Szóbeli előtti este elkezdtem neten olvasgatni a tételeket. Körülbelül 3 tételt olvastam el és meguntam. Reggel 10re kellett volna mennem, bementem 8ra, kajáltam a büfébe meg beszélgettem. 9:30 körül átolvastam a műelemzés pontjait meg mindenből 1 tételt. A legrosszabb érettségi százalékom 67% lett az angol.
Ne parázz rá ennyire, legnagyobb része majdhogynem logikára és józan paraszti észre épül.
Nekem nem volt bűntudatom. Egyébként a szóbelin, töriből és nyelvtan-irodalomból dícséretet kaptam. :D Töriből a II. vht húztam, mindig is imádtam a világháborús filmeket, illetve az atlasz hátuljában lévő kronológiát használtam. Irodalomból azt a tételt húztam, amit előtte átolvastam, 2 művet kellett összehasonlítani, széthalandzsáztam az egészet, ugyanígy a nyelvtant is.
Sokkal durvább az egyetemen felkészülni akárcsak egy ZH-ra, mintsem az érettségire.
7es:egyrészt rohadt nagy szerencséd volt, a szóbelin szerintem ezt te is tudod, de erre nem lehet alapozni másoknak (mert kb ezt mondod, hogy szarja le mert neked összejött). másrészt most már nincs kronológia az atlaszban.
arról sem szabad megfeledkezni, hogy nem tudjuk a kérdezőről hogy milyen szakra akar menni, hány pontot kell összeszednie. Ha magas ponthatár van azon az egyetemen akkor tényleg tepernie kell most és nem a szerencsében bíznia.
negyedéves egyetemistaként én még mindig röhögök amikor zh-hoz vagy vizsgákhoz hasonlítják az érettségit. Habár a szavaidból azt veszem ki, hogy te alapból nem vagy parázós (ami tök jó neked és mázlid van ezzel) ezért nem is tudod igazán átérezni, hogy milyen ez, de ez nem olyan amit ki lehet kapcsol csak úgy, mert azt mondják. Szóval igen, maga a tananyag tényleg nagyobb. VISZONT (és ez egy nagyon nagy viszont) a stresszfaktor teljesen más. Egyrészt az érettségizőknek ez az eddigi legnagyobb megmérettetésük, ami rátesz egy lapáttal a nehézségre (mentális szempontból). Az is nagyon fontos, hogy az érettséginek nagyobb a tétje. Nem csak azért fontos, hogy legyen valami jegye, hanem hogy arra az egyetemre, arra a szakra és finanszírozási formára kerüljön be, ahova szeretne. Hosszabb távú következménye van az érettséginek mint egy egyetemi zh-nak, vizsgának. Ráadásul a zh-kon és egyetemi vizsgákon tudod, hogy hát jajj, ha nem jön össze úgy, akkor majd megyek UV-ra, vagy nem sikerült jól de mindegy is hiszen csak egy szabvál. Nem paráznak annyira rá, mert több lehetőségük is van és ezért nyugodtabban tudnak nekifutni.
Nem volt szerencsém, max abban, hogy tudtam két író születési évét, mint írtam halandzsáztam a művek összehasonlítását, emellett az összes többi tételhez hozzátudtam volna adni, ad1. figyeltem az órákon, ad2. rengeteget kilehet hozni a megadott segítségekből. :)
A ZH-val kapcsolatban csak a tanulandó mennyiségre asszociáltam. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!