Van alapja a szorongásomnak, vagy csak paranoia?
Nem birom elviselni a pazarlást. Ételt sem szeretek kidobni, de leginkább a víz és a papír pazarlása zavar. Még ha nem is pazarlásról van szó hanem arról hogy nagy mennyiséget használnak belőle az is.
Ülök a buszon és eszembe jut, hogy egy iskolásnak hány könyvre van szüksége, minden évben, aztán hogy egy osztályba jár kb 30 gyerek, egy iskolában mennyi osztály van, egy országban mennyi iskola, föleg a nagy országokban pl Kína, Amerika..
És rendesen rosszul leszek hogy ennyi könyvet kell nyomtatni.
Vagy ha meglátok egy vastag könyvet pl szótárt eszembe jut ebből hány millió példány lehet. Csak ebből az egy fajtából. De aztán ott a többi fajta.
És rendesen rosszul leszek nagyon nagy szorongást okoz.
Ugyanez a vízzel pl aquaparkok, medencék, stb.
Van ennek a szorongásnak alapja vagy teljesen irracionális? Illetve mit tegyek hogy megszűnjön? Gyerekkorom óta szenvedek tőle.
Ha csak egy pár logikus magyarázatot kapnék hogy miért nem kell aggódni ezeken, már az is rengeteget segítene.
Tudom hogy nevetséges, de sajnos ez van ezt dobta a gép.😂
A papír nagy része vagy újrahasznosított, vagy direkt erre a célra nevelt faiskolákból származó fákból készül.
A könyvekre meg ne sajnáld, tudást hordoznak :) Nem értelmetlen dolog.
Az elhasznált víz pedig olyan üzembe kerül, ahol megtisztítják, és azt újra fel lehet használni.
Persze, minden pazarlás rossz, de az nem racionális, hogy ezeken ennyire aggódsz. A világban jelen lévő vízhiányt nem a nálunk történő esetleges pazarlás okozza, és segíteni sem tudunk rajta azzal, ha itt spórolunk. A felelőtlen erdőirtások sem a papír miatt történnek (vagy csak elenyésző részben amiatt). Ráadásul ugye, mint ahogy az 1-es is írta, pont a víz és a papír az, ami egész jól újrahasznosításra kerül.
Sokkal inkább lehet az embernek rossz érzése az élelmiszer pazarlása miatt, de még inkább a kapzsi és felelőtlen gazdálkodás miatti szennyezés, talajpusztulás, erdőirtás miatt.
Van is és nincs is. Az hogy a buszon is ezen agyalsz kicsit már beteges. Konkrétan a
papír a legkisebb baj.
Másfelől sok dolog van amikről nem tudsz..Ha tudnál akkor lenne még jobban szoronganál. Én már nem is olvasok meteoritokról meg atomfegyverekrő, pedig valós fenyegetések. De nem akarok félni. Nem akarok folyamatosan a rossz dolgokra koncentrálni mert paranoiás leszek. Tenni meg nem tudok ellenük.
Ahhogy fentebb is írták ma már a papírt újrahasznosítják, de ha nem akkor is hamar lebomlik, úgyhogy az a legkisebb probléma. Vizet megtisztítják. Nagyobb probléma a műanyag mert nem bomlik le hamar, bar azt is újra lehet hasznosítani. Gondolom szelektíven gyűjtöd a szemetet. Ennyit tudsz tenni. Globálisan kell szabályokat hozni vagy rá venni az embereket higy változtassanak, csak úgy lehet elérni változást. De az hogy Pistike könyvet olvas a buszon nem kellene hogy fel idegesítsen. Remélem érted hogy mire gondolok.
Gondolj arra is, hogy mekkora a világ, és milyen elképesztő erőforrások állnak rendelkezésünkre mindehhez.
A szorongásod azért jöhet elő ilyen gondolatokra, mert csak a mérleg egyik oldalát látod.
Nyilván más oka van, hogy ezzel foglalkozol, de tüneti kezelésnek megfelelhet az, ha utánanézel, hogy mindezek mennyi VALÓS erőforrást emésztenek fel.
Nagyon koszonom mindenkinek hogy ilyen rendes valaszokat kaptam,es komolyan vettetek a kerdesemet!😊
Jol esett elolvasni a valaszokat.🙂
Hol tudok utananezni ezeknek az adatoknak?
#4 igazabol a papir problemaval kapcsolatban nem a lebomlas zavar, pl a muanyag sose jut eszembe, sose okoz ilyen szorongas erzetet.
De ha pl meglatok egy vastag konyvet egybol elojon. (Igen, tudom hogy beteges, sajnos igazad van😂)
Meg a masik hogy en azert hittem hogy fogyoban van a fa meg a viz, mert manapsag a csapbol is az folyik (haha) hogy sporolni kell, es gondoltam akkor csak van alapja a felelmemnek.
#7
Nem könnyű kérdés, mondjuk a globális papíripar fafelhasználására keresnék rá, aztán pedig arra, hogy a globális vízhasználat hány százaléka az aquaparkoké.
#9
"fogyóban van a fa meg a víz"
Egész Szibériát gyakorlatilag erdőség borítja, Kanadát szintúgy.
Az esőerdőket valóban égetik sajnos, ott kevesebb fa van, de az a szén-dioxid elnyelés miatt fontos.
Az édesvíz megújuló erőforrás, nem tud elfogyni, legfeljebb lokálisan, ahol nagy szárazságok vannak. Inkább a tiszta ivóvíz problémás sok helyen, de ipari használatra (főként gyártáshoz) nem csak az felel meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!