Mik a motiváció “alapszabályai”?
Fiatal vagyok, tinédzser korú. Szenvedélyem a művészet és ebbe az irányba akarok tartani. Nem mondanám még, hogy tartok.
A fejlődésre teszem a hangsúlyt, viszont sokszor megingok. Ez lehet az akarat hiánya, motiválatlanság, “de a másik jobb” és sorolhatnám. Egy-két ok gyerekes, de már elkezdtem megtanulni, hogy mit mivel lehet legyűrni.
Egy összegző érdekelne a felnőttektől. Tapasztalattal a hátatok mögött ti mit mondanátok a motiváció alapszabályának? Ezt általánosan, összesítve kérdezem.
Hogy ha nem kerek amire gondolok, akkor pontosíthatok!
A válaszokat előre is köszönöm!
Egy olyan célt, amelyeket kisebb fejlődési szakaszokra tudsz osztani, és ezek elérése sikerélményt biztosít. Ráadásul ezek belátható, elérhetőnek tűnő részcélok.
Fontos továbbá, hogy feltöltsön maga a tevékenység, amellyel a cél felé haladsz. Ha szereted csinálni, és látod a fejlődést is (tehát sikerélményed is van), az önmagában olyan motivációt fog adni, aminél nem kell több, mert egyszerűen felesleges.
Ha nem érzel ilyen motivációt, vagy mesterségesen kell fenntartani, szerintem akkor még nem találtad meg azt a neked igazi tevékenységet (vagy azt a formát).
Kedves Első Válaszoló!
Köszönöm szépen, hogy konkretizáltad a témát!
Élvezem amit csinálok és sikerélményeim is szoktak lenni. Ennek ellenére, van, hogy megtörök. Ahogy a kérdésben is írtam, ez lehet egy nálam jobb ember miatt, esetleg éppen lebecsülöm magam, vagy valamilyen más dolog miatt. Megtaláltam azt a tevékenységet, amit szívvel-lélekkel szeretek csinálni, de mint mindennek, ennek is megvan a rossz oldala. Mivel szeretem csinálni, ezért állandóan ezt teszem és emiatt elvárom magam felé, hogy jobb és jobb legyek. Ilyenkor a világban való körbetekintés, egy balul elsült kísérlet vagy csak a saját önérzetem azt okozhatja, hogy ne szeressen amit csinálok. Nem azt nem szeretem, amit tevékenykedek, hanem annak a végtermékét, amit én a kezeimmel készítettem el. A “háttérzajok” (külső behatások, a másik alkotásának milyensége például) lelohasztanak esetenként és azt szeretném megtanulni, hogy hogyan kerülhessem ezt el. Valahol a motiváció egyik alapjának tartom ezt, hiszen van, amire figyelni kell és van, amire nem. Illetve, megvannak az indokai is, hogy mire miért figyeljen, vagy ne figyeljen az ember. (Példa, amit máshonnan tanultam: Ne csüggedjünk el, hogy ha nem tudunk pontosan olyat készíteni, mint a másik. Ez természetes és valószínüleg sosem lesz ilyen, hiszen minden embernek megvan a sajátossága és az eszközök ellenére is az alkotás ezért egyedi.) A motiváció terén úgy érzem, hogy bőven tudnék még tanulni, mert ezzel is megfelelően tudok hozzáállni az élet más nehézségeihez, legfőképpen ahhoz, amit élvezek csinálni.
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat!
Igen, köszönöm a pontosítást, a fókusz is fontos.
Hogy elsősorban a saját lehetőségeidhez mérd a fejlődésedet, és ne hasonlítsd össze máséval. Mindenki a saját ütemében halad. Lehet, hogy X-nek nehezebb az indulás, de aztán később lehagy másokat.
A másik, hogy engedd magadat hibázni, mert így leszel egyre jobb. Ha lineáris fejlődést és folyamatos "rekorddöntést" vársz el magadtól, akkor az egész tevékenység egy görcsös, önmagad felé való megfelelési vággyá változhat.
Kedves Válaszoló!
A tanácsaid nagyon segítenek!
Most már egy tisztább, átfogóbb képet kaptam a témáról!
Az egyik problémám forrásának kezelését tudhattam meg tőled!
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat! Nagyon segítőkész a válaszod!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!