Aspergeres vagyok?
Kicsit hosszú lesz, ha van rá időd, és elolvasod, azt megköszönöm.
Kisebb koromban még könnyebben ment a barátkozás, de akkor is voltak "lefagyásaim", nem tudtam mit mondjak, hogy szóljak hozzá a témához, vagy eleve olyan dolgokról beszéltek mások, amihez nem tudtam hozzászólni, engem nem érdekelt. A gyerekkori barátaim nincsenek meg, mert eltávolodtunk egymástól, nekem úgy tűnt/tűnik, mintha csak meguntak volna, más irányba kezdtek érdeklődni, és én már nem voltam annyira érdekes. Volt, hogy a zárkózottságom, csendességem miatt piszkáltak.
Mikor óvodába kerültem, az oviban senkivel nem beszéltem az első évben, csak a fejemet ráztam, és az első hét után nem is ettem magamtól a dadus etetett. Ez csak az első évben volt, szóval lehet, hogy csak az otthontól elszakadás miatt, de nem tudom, mert nem emlékszem.
Amit az utóbbi években vettem észre: bármilyen kapcsolatteremtésnél vagy úgy viselkedek, ahogy mindig szoktam, és nem figyelek arra, hogy amit mondok, az hogy hat másokra - ilyenkor előfordul, hogy megbántok másokat, annak ellenére, hogy ez egyáltalán nem áll szándékomban. A másik lehetőség, hogy túlságosan is figyelek arra, hogy mit mondjak, és hogyan mondjam, és kicsit olyan mintha el kellene játszanom azt, hogy valamit pl kedvességből mondok (mert úgy akarom mondani), ahhoz, hogy a másik fél is úgy értse. Ez van hogy bejön, van, hogy a másik "színészkedésnek" veszi, vagy csak simán nem úgy, ahogy én értettem és félreért.
Telefonálni utálok. Maga a telefonom is többnyire le van halkítva, mert ha hirtelen a semmiből megszólal, akkor egyrészt megijedek, másrészt megszakít abban, amit épp csinálok (a csörgés), és azt nagyon nehezen bírom. Ebből is akadnak konfliktusaim, hogy mikor valamiben nagyon elmerülök, és megszakítanak, akkor ingerültebben szólok vissza. Ha valamin gondolkodok, és meg kell szakítanom a gondolatmenetet, mielőtt a végére érnék, és másra kell fókuszálnom, az vagy nagyon nehezen megy, vagy egyáltalán nem.
Ha vendégségbe megyek, vagy más társasában vagyok (pl.: nem otthon), az alkalmazkodás nagyon kimerít (működik, csak nehezen viselem, hogy nem tudom úgy csinálni dolgokat, ahogy otthon magamtól csinálnám.)
Nem tudom megosztani a figyelmem az élet különböző területei között; tehát ha a sulira figyelek, akkor ha jön más, amire szintén kell figyelem (pl.: családban kérnek tőlem valamit), akkor azt általában elfelejtem, annak ellenére, hogy fontos dolog a számomra is, csak nem tudok ennyi helyre figyelni.
Vannak érdekes szokásaim, amikről igazából senki nem tud: ha mozgok, és számolom a gyakorlatokat, szeretem, ha páros számút, vagy 5-tel osztató számú mennyiséget csinálok a gyakorlatból. Ha cukorkát eszek, és többféle íz van benne, szeretem egy meghatározott sorrendben enni az ízeket. Néha úgy gondolkodok, hogy magamban beszélek - kb. mintha másnak magyaráznám el. Ezek egyike sem kényszeres: nem baj, ha nem tudom így csinálni, csak így én jobban szeretem.
Vannak témák, amik nagyon érdekelnek, és ezekbe nagyon beleásom magam.
Ha tanulok, szeretem csoportokba szedni az információt valamilyen közös tulajdonság alapján.
Igazából, ami a számomra a legnehezebb, az a folyamatos alkalmazkodás, tulajdonképpen bármihez. Meg tudom csinálni, a külvilág szerintem nem is látja, nem is érti, hogy számomra ez nehéz, és kimerítő, és ebből is rengeteg konfliktus adódik. Igazából szerintem kívülről ebből az egészből semmi nem látszik.
Ebből a legtöbb dolog az utóbbi pár évben erősödött föl - vagy legalábbis mostanában vettem észre. A gyerekkoromban azokon kívül, amiket írtam, nem emlékszek más kirívó dologra.
Lehetséges, hogy Aspergeres vagyok?
(Nem innen várom a megváltást, csak azért kérdezem, hogy érdemes-e tovább olvasgatnom ebben a témában)
Szia! Ezek alapján lehet erős szociális szorongás, de Asperger is. Lány vagy, kérdező? Csak azért mert lányoknál sokkal nehezebb egyértelmű tüneteket találni Aspergerre, a folyamatos maszkolás miatt. Írtad, hogy állandóan úgy érzed, alkalmazkodnod kell és ez kimerít...ez mondjuk egy elég elgondolkodtató dolog. Azt javaslom, próbáld feleleveníteni a gyerekkori emlékeidet, ha tényleg benne vagy az autizmus spektrumban, akkor ott is kell lennie néhány furcsaságnak, tünetnek. Az nem baj szerintem, ha kutakodsz, viszont a megerősítést inkább egy szakembernél keresd. Mégpedig azért is, mert ha megállapítják, mi a problémád valójában, akkor célzottan tudnak kezelést nyújtani. Nem lesz egyszerű megtalálni erre a megfelelő szakembert, de mindenképp érdemes megpróbálni.
Minden jót! :)
5-ös: Igen lány vagyok.
Köszönöm a válaszokat!
Teszt magyar nyelven:
Igaz, hogy már nem létezik külön Asperger diagnózis, és az eltörlés ürügyeként azt írták hogy nem egységes a kritériumrendszer, de a valódi ok az, hogy a pszichiáterek rengeteg Aspergerest félrediagnosztizáltak autistának, és viszont. És esélytelen volt az várni, hogy a pszichiáterek felkészültebbek legyenek. De fontos különbség van a két állapot között - különben nem tűnt volna fel később a szakembereknek, hogy sokakat félrediagnosztizáltak!
Én sem csak autizmus spektrum zavar diagnózist kaptam, hanem mellé írták hogy Aspergeri típus. És közép-súlyos.
A pontos megnevezése, ahogy a hivatalos papíron szerepel:
"autizmus spektrum zavar, Aspergeri típus (pervazív fejlődési zavar) F84.5"
Tehát ha előbb magad szeretnél jobban képbe kerülni hogy mi a helyzet, akkor töltsd ki a fenti linken található tesztet. Ezt nekem is egy felnőtt aspergeresekre specializálódott orvos adta még 2015-ben. Azt is mondta, hogy valamilyen pontszámot minden neurotipikus elér rajta, még ő is, de a teszt megbízhatóan jelzi, hogy egyáltalán hol helyezkedsz el a spektrumon.
Ha magas pontszámot érsz el, akkor mindenképpen érdemes diagnosztizálásra elmenni az Autizmus Alapítványhoz. (Vagy amúgy is.) Magyarországon ők a legjobbak! Ezt egy évtizedek óta felnőtt autistákkal foglalkozó szakember mondta nekem, és nekem is maximálisan jó tapasztalataim voltak velük.
Beutaló nem kell hozzá.
Ha jelentkezel náluk, akkor küldenek (vagy letölthetsz) egy hosszú kérdőívet, azt előzetesen ki kell tölteni és beküldeni nekik postán.
(ha pdf-ben töltöd ki, akkor is ki kell nyomtatni).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!