Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pszichológus is beleszerethet...

Pszichológus is beleszerethet a páciensébe?

Figyelt kérdés
Nemrégiben kezdtem el pszichológushoz járni, majd mikor egy ismerősömnek ezt elmeséltem, mondta, hogy majd ne lepődjek meg, hogy teljesen természetes módon egy fizikai vonzalom fog kialakulni a pszichológusom és köztem. (Látom is, hogy volt már több kérdés a témakörben.) Szerencsére nálam ez nem következett be, maximum lelkileg kezdek kötődni hozzá, viszont ő szemlátomást közvetlenebb alkalomról-alkalomra. Persze ennek örülhetnék, de valahogy nekem biztatóbb volt a pár fokkal hivatalosabb kapcsolat. Az lenne a kérdésem, hogy ez működik fordítva is? Mármint, hogy az orvos kezd érezni a betege iránt, amiért az megnyílik neki?
2010. júl. 24. 17:45
1 2
 1/13 anonim válasza:
100%
Persze van ilyen.vagy válasz mást vagy ha zavarni kezd és problémát okoz, de őt akarod akkor beszélj vele erről.
2010. júl. 24. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Neki ezt elvileg kell tudnia kezelni, ő is jár egy másik pszichológushoz, ha terápiázik, és ott rendbeszedheti a saját érzéseit. Ha mégis olthatatlanul beléd szeretne, akkor kötelessége megszakítani a terápiát.
2010. júl. 24. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Nekem tényleg csak azért furcsa, mert a páciens részéről valahol érthető, ha érezni kezd az iránt, aki meghallgatja, foglalkozik vele, na de aki csak hallgat, és segíteni próbál, annak mi lesz vonzó a betegében?

2010. júl. 24. 22:29
 4/13 A kérdező kommentje:
(Azért bízom abban, hogy az én esetemben csak valami feszültségoldó közvetlenségről van szó, és csak félre értek valamit.. semmiképp nem szeretném, hogy a terápiát abba kelljen hagyni.)
2010. júl. 24. 22:43
 5/13 anonim ***** válasza:
A közvetlenség nem feltétlenül utal ilyesmire. Lehet, hogy csak a te oldódásodra reagál. Meg is mondhatod neki egyenesen, amit itt leírtál, hogy jobban tetszik a távolságtartás.
2010. júl. 24. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Mondjuk nem is csak a közvetlenség. Ami leginkább fura, ahogy rám néz.. olyan hátsó szándékot sejtető. A kezelés elején még nem volt ilyen. Szólni (egyelőre) azért nem mernék, hogy nehogy amiatt meg olyan fagyos legyen a hangulat, ami meg már a másik véglet.
2010. júl. 24. 23:04
 7/13 anonim ***** válasza:
0%

Mivel kezelnek téged?

Csak nem azzal, hogy mindenki szerelmes beléd? Jut eszembe: Te nő vagy, vagy férfi? És a pszichológus?

2010. júl. 25. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Hali!


Bonyolult kérdés :D Főleg azért, mert nem egyértelmű, mit élsz meg közvetlenség alatt :)


Jó lenne tudni, hogy érted az utolsó kérdésedet. A terapeuta reagálhat azokra az érzelmekre, fantáziákra, amiket teljesen természetes módon feléje közölsz (kb. ezt hívják áttételnek), ha nem is tudatos módon. Ez fontos része a terápiának. Ezekre az érzelmekre a terapeuta reagálhat. Kb. ezt jelenti a viszontáttétel. Iskolánként különbözik, hogyan használják ki ezt a lehetőséget. Ha használják, akkor az a terápia része. Nem azért viselkedik így, mert megnyíltál feléje. Legalábbis nem olyan értelemben, mint a szerelmesek esetében. Ott kölcsönös megnyílásról van szó. Itt a megnyílás elvileg egyirányú. Felőled feléje. Ő a megfelelő keretek között reagálhat úgy, hogy az közvetlenségnek tűnik. Ez ebben az esetben egy eszköz.


Na de. Csak akkor, ha a terapeuta a te érzelmeidre adott saját érzelmeit észreveszi, elemzi, és tudatosan közli őket úgy, hogy az a te javulásodat segítse. Neki erre figyelnie kell. Könnyen vélheti úgy, hogy beléd szeretett, ha nem tudja, hogy viszontáttétel áll fenn. Elvileg. Erre is jó neki a szupervízió. Ott szólnak ilyenkor.


Továbbá. A terápiás kapcsolat sajátja, hogy különbözik az orvos-beteg kapcsolattól, pl. az érzelmi hőfokában, előbbi ugyanis megköveteli (iskolától függően), utóbbi nem. Ezért pl. nem mindegy, mit értesz "hivatalosabb" alatt.


Ha ilyen dolgok zavarnak, azt közöld nyugodtan a pszichológusodnak. Nem lenne szabad haragudnia érte.

2010. júl. 25. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
17:46-os, pánikbetegség miatt járok, én nő, ő férfi. és az itt feltett kérdésem nem is arra irányul, hogy "na a pszichológusom biztos belém szeretett, mitévő legyek?", hanem kíváncsi vagyok, ha beteg részéről van ilyen, előfordulhat e fordított esetben, mint a terápia "mellékhatása".
2010. júl. 25. 20:46
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm 18:43-as a választ!

Talán az fura nekem, hogy alkalomról-alkalomra (szóval inkább a folyamat miatt érzem közvetlenebbnek, mert nem így indult), többször véleményt nyilvánít az elmondott dolgaimra, ami már nem is feltétlenül irányító, vagy fejtegető (mint a kezdetekben), hanem néha csak poénkodik. Persze ez lehet csupán feszültség oldó, csak furcsa, hogy ha eddig nem érezte szükségét, ez most így honnan jött.

2010. júl. 25. 20:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!