Szorongás okozta tüneteket, hogy lehet leküzdeni?
Kevés az önbizalmam, sokat szorongok. Enyhe szociális fóbiám van.
Szorongás miatt rám jön néha nehéz légzés, szorongató érzés, tenyér izzadás, rossz közérzet...
Mit lehet tenni ezen tünetek ellen?
Csak akkor múlik el, ha megváltozik a gondolkodás módom? Esetleg gyógyszer?
Pszichológushoz jártam, de nem sokat ért.
Fogadok csak azért írtad oda a pszichológust a végére, hogy ne csak olyan válaszokat kapj hogy menj el szakemberhez.
Sehogy. Vagy mondjuk nyugtatóval, de az nem megoldás, az alap problémát kell kezelni.
Nekem se használt semmilyen szakember sem.
A bogyók szintén nem. Csak álmos voltam tőle, meg mindenféle mellékhatások jelentkeztek.
Nálam ez jelenleg úgy működik, hogy egy megszokott közegben, ahol feltétel nélküli elfogadást érzek legalább 90%-ban, ott elvagyok, még beszélgetni is merek.
De ha például jön egy ismeretlen, vagy valakivel kénytelen vagyok kommunikálni, akkor jön a belső remegés, izzadás. úgy érzem mintha lázas lennék és abszolút nem tudok laza, önmagam lenne.
Telefonálni is ki szoktam menni, ha munkában kell valakivel.
rossz élet ... annak könnyű róla beszélni, aki sosem volt benne ilyenben és nem tudja, hogy ez mennyire rossz.
Hogy alaptalanul szorongsz, rettegsz mindennapi dolgoktól...
Tudsz magadon segíteni. Nekem sikerült legyűrnöm az évek alatt.
Nagyon mélyes beleástam magam a pszichológiába, a szorongás biológia és pszichológiai hátterébe, néztem tananyagokat amiket a pszichológusok tanítanak a szorongás gyógyításáról, összegyűjtöttem és kipróbáltam nagyon sok féle módszert, gyakoroltam, gyakoroltam, és gyakoroltam.
Nos, a félelmeket két irányból lehet csökkenteni: az egyik a félelem okainak, jelentésének, eredetének megértése és tudatosítása. Feltételezem, hogy ezek a múltbeli élményeidben és az ezzel kapcsolatos negatív beállítódásaidban gyökereznek. Ezt a tudásodat elő lehet szedni minden olyan helyzetben, amikor a félelmek előjönnek és bármiben akadályoznak. Ezek segítségével mindig tudatosan mérlegelni kell, hogy van-e oka jelenben félelemre, vagy ezek csak a múltból jönnek. Ha úgy találod, hogy van oka, azt kell tisztáznod, hogy mi lehet a legrosszabb, ami történhet, és azt, hogy mi az előnye és mi a hátránya annak, ha inkább visszalépsz a félelmet keltő szituációból. Ez a belső illetve gondolati irány.
A másik a külső, viselkedés felől indító megküzdés.
Ez egyszerűen annyit jelent, hogy szembe mész a félelmeiddel. Ahelyett, hogy pl elkerülnéd az emberi kapcsolatokat, mondjuk egy listát készíteszcarra vonatkozóan, hogy milyen kapcsolati helyzetekben gyakorolhatnád ezt. Lehet egy szorongás-sorrendet is kialakítani, a lista elejáre venni a kevéssé nehéznek érzett helyzteket és a végére a legnehezebbeket. Ezek alapján készíthetsz heti és napi terveket, fő, hogy pár héten keresztül minden napra jusson egy "megpróbáltatás". Amikor már a könnyebb helyzetekben enyhülni kezd a szorongásod, lépj tovább a nehezebbre.
Biztosan hallottál már a kognitív terápiáról, érdemes utána nézni és alkalmazni. Ez annyit jelent, hogy átírod a gondolataidat. Írok egy könnyű, érthető példát: szétvet az ideg, mert már elindultál a munkahelyedre, de eszedbe jut, hogy talán nem zártad be az ajtót.
Felugró, nyugtalanító gondolatok: most biztos betörnek, mire hazaérsz eltűnik az összes pénzed stb
Amire át kell írni: Még sosem hagytad nyitva, valószínűleg most is bezártad. Ez egy rutin mozdulat, természetes, hogy nem emlékszel rá.
Ami nekem nagyon bevált, amikor félek mert másokkal kell beszélgetni:
Beszélgetés közben nézz a szemükbe, és magadban kívánj nekik valami alkalamohoz illő kedves dolgot. Például amikor az orvossal beszélgetsz, megdícsérheted magadban hogy milyen erős, okos hogy idáig eljutott és orvos lett belőle.
Ha a behajtóval beszélgetsz, kívánhatsz neki boldog, szerető családot, ha már a munkája nem a legpozitívabb.. Érted. Én mindenkinek szép napot (őszintén, nem úgy mint köszönéskor) szoktam kívánni, illetve sok sikert bármihez.
Szánj rá időt, ülj le magaddal beszélgetni, kérdezz rá az összes félelmedre, mit miért érzel. Készíts gondolat térképet, hidd el, egy idő után megfogod érteni a félelmeidet, és így megtalálhatod könnyen a megoldást a szorongás ellen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!