Ha ez új variáns a fiatalabbakra is veszélyes, akkor nem kéne őket is oltani?
Ha ez tényleg rosszabb, meg a vakcinák állítólag hatásosak, akkor miért csak főleg az otthon ülő 70-es 80-asokat oltják?
Ha az orvosok szerint a legnagyobb rizikófaktor az elhízás, akkor a komoly túlsúllyal küzdők miért nincsenek előrevéve?
Ha - állítólag - sokaknál súlyos szövődményeket okozhat a vírus (gyengeség, fáradékonyság, szellemi képességek csökkenése, amikről senki sem tudja, hogy valaha elmúlnak-e), és ez sokkal több embert érint, mint a halálozás, akkor ezt miért nem veszik figyelembe.
Próbáltam erről beszélgetni egészségügyis ismerőseimmel, de nem tudtam velük zöld ágra vergődni. Egyikük csak ennyit mondott: Ha nem értem miért az időseket a legfontosabb beoltani, akkor nincs is miről beszélgetnünk.
Amúgy pont ez a hozzáállás, amit a #27-es képvisel az, ami miatt kiírtam a kérdést.
Vagyis hogy beszélgetni sem lehet erről a kérdésről, mert a másik fél egyből szociálisan érzéketlennek bélyegez.
#30: "Ezt orvosok, szakértők döntötték el."
Jó lenne, ha így lenne, de sajnos jelenleg eléggé nagy az inkompetencia. Politikai kinevezettek vannak mindenhol, egy éjszaka alatt összecsapott "oltási tervnek" becézett papírfecni, amitől 1 héten belül eltértek. A szakértői munkába túlságosan beleszól a politika.
Vannak vakcinák, amiket kaphatnak autoimmun betegek is, de nem erről van szó. Arról van szó, hogy az autoimmun betegek komplettül lemaradtak a krónikus betegek listájáról és az egészségesek közé lettek besorolva.
A szakértők is eltérő véleményen vannak. Lásd: különböző médiák. A politikának ezek közül kell dönteni.
Ráadásul folyamatosan jönnek az újabb és újabb tapasztalatok -külföldről is- a vakcinákról, s ezeknek megfelelően változtatnak -néha feleslegesen.
Azért mert ez a mutáció veszélyes fiatalabbakra is, nem lesz kevésbé veszélyes az idősekre, csak az ő nagy részüket már beoltották, vagy rosszabb esetben belehaltak, vagy kigyógyultak már belőle.
Viszont még így is, sokkal veszélyesebb az idősebb korosztályra, ami miatt etikailag is ők érdemlik, illetve a korházak terhelését is így lehet csökkenteni. Arról nem is beszélve, hogy már ledolgozták az életüket, amennyi tb t már befizettek megilleti őket.
#35: Egy vakcina ára kb. 6000 ft, ehhez nem kell egy egész ledolgozott élet. Ráadásul lehetősége sincs megvásárolni pénzért annak, aki szeretné, mert a kormányok központilag osztogatják. Ez egy kissé szocialista hozzáállás szerintem.
December óta lehet regisztrálni koronavírus oltásra. Én pl. az első 100 ezer között voltam. Egy éve lehet tudni azt, hogy milyen ez a vírus, milyen szövődményeket tud okozni. Aki ennek ellenére 3 hónap alatt nem regisztrált, az miért is kaphat jóval előbb vakcinát, ha most regisztrál, mint az, aki már hónapokkal ezelőtt megtette?
Az egyéni felelősség szerepét szerintem nem lehet elvitatni. Aki nem jelentkezett, az tudott a kockázatokról, mégsem élt vele, tehát lényegében lemondott arról, hogy oltást kapjon akkor, amikor járt volna neki.
Egy fiatal, hiába regisztrált az elején, folyamatosan a lista legvégére fog kerülni. Akkor is, ha vannak kockázati tényezői (elhízás, magas vérnyomás, autoimmun betegségek stb).
Szóval ezt a rendszert így nem tartom teljesen fairnek. És úgy látom, hogy egész Európában még vita sem alakult ki ezzel kapcsolatban, mindenki evidensnek látja, hogy így a helyes, ahogy most van. Járványügyi szakemberek is javasolták a kormányoknak, hogy fontolják meg, hogy először a sok kontakttal rendelkezőket oltják, de vita nélkül lesöpörték a hasonló javaslatokat (mivel számukra politikailag vállalhatatlan), egyedül az egészségügyi dolgozók oltását vették előre.
Én ezeket a változtatásokat vezettem volna be:
1. Első körben a szociális otthonok és egészségügyi dolgozók mellett a kritikus infrastruktúrában dolgozó és sok emberrel érintkezőket kellett volna előre venni, mint a tanár vagy tűzoltó.
2. A krónikus betegségeket, emiatti jogosultságot a háziorvos ítélhesse meg, ne egy arctalan központi hatóság. Ne csak az életkor legyen az egyetlen döntő szempont. Egy bonyolultabb kockázati pontrendszer is igazságosabb lenne ennél.
3. Igenis számítson a regisztrációs sorrend, legyen egy határidő, ami után jelentkezők hátrébb rangsorolódnak (3 hónap pl. elég fair lenne).
4. Rendkívül korlátozottan és drágán, de patikában is megvehető legyen az oltás. Ezzel nem kerülne veszélybe a tömeges oltás sem, és a borsos ára miatt főleg olyanok élnének vele, akik úgy ítélik meg, hogy fokozott kockázatnak vannak kitéve (pl. üzletemberek).
Először is a fiatalok nagy része idáig szart rá (kint hömbölögtek digitális oktatás alatt, maszk nix, puszilkodtak), most kezdenek berezelni, aztán követelik máris.
Másodszor az cseszne be, hogy aki idáig nagy ívben tett arra, hogy nem 100 kilós legyen, azt még erre föl előbbre vegyék. Egyéni szoc.problém, ha dagadt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!