Meg lehetne ezzel a módszerrel szüntetni a járványt az egész világon?
Első nap megállna mondjuk az áramszolgáltatás, másnapra a távhő, víz is. Harmadik napra már jól látnád, ahogy egy-két magára hagyott ipari üzem ég.
Negyedikre a fél város ég, mert a tűzoltók is otthon ülnek. Lakásfeltörések, bolt-kirámolások, utcai lövöldözések mennének, mert a karhatalom is otthon ül.
Ötödikre elkezdenek az utcán gyűlni a hullák, a kódorgó fosztogatók. Mert ki tartaná őket otthon, ha a rendőrök, katonák is otthon ülnek? ki mentené meg a sérülteket, ha a mentősök, orvosok is otthon ülnek?
A harmadik heted végére a középkorban lennénk. Egy hónap múlva létszámra is.
Az alap szolgáltatások üzemeltetésével, valóban hatékony lenne. Csakhogy...! Ez akkor lehetne egyedül hatékony a a világ összes országa egyszerre vezetné be, teljes egyetértésben. Mert ha bárhol is terjed, onnan a mai nemzetközi közlekedés miatt, megint bárhova áttevődne.
Egyébként a globálisan mindenhol - értelemszerűen a létszükségleti szolgáltatások megtartásával - valóban elég lenne egy hónap leállás a több havinál. De látod ennek a kialakulását és menetét nemzetközi szinten. Felbukkan - remélik nem lesz nagy gond - fokozódik - terjed de kicsit - majd jobban is terjed - lezárások itt és ott...
Erre még nem volt példa, hogy valóban ilyen világszinten terjedjen el valami. Így a felvetés csak ezeknek a mostani tapasztalatoknak tanulságaival tervezhetőek meg. Ha visszagondolsz a vuhani kezdetekre, abból ezt még nem lehetett sejteni, és a kérdésbeli módszert mégis már akkor kellett volna bevezetni és egyből teljesen globálisan. Még csak esély sem volt rá.
A nemzetközi egyetértés sem teljes, mert nézd meg, hogy egyes országok mekkora lazasággal engedtek el embereket, akik feltételezhetően fertőzöttek voltak, vagy csak lehettek, és mint kiderült fertőzöttek is voltak. Még egységes egyetértés sincs, illetve talán most majd közelít hozzá.
A fő nehézség a kérdésbeli módszer esetén:
- Vajon bármilyen kis helyi járvány esetén leálljon-e egy hónapra a teljes világgazdaság?
- Ezt a módszert hogyan viseli a világgazdaság, a pár évente jelentkező új és ismeretlen vírusok esetének gyakorisága mellett?
Tehát nem az a kérdés, hogy beválhatna-e, hanem, hogy mikor és mire lehetne ezt egyáltalán bevezetni egy korai stádiumban, amikor még az is lehet, hogy gyorsan megoldódik, mert akár egy régebbi vakcina gyógyítja. Vagy más okból tart rövid ideig.
Ugyanakkor az egy hónapot meg kellene előre szervezni élelmiszer ellátásban, vagy élelmiszer felhalmozásban, ugyanígy az egyéb alap szükségleteket... Lenne vele szervezés, kérdéses a teljes nemzetközi egyetértés, és kérdéses, hogy milyen fejlemények kellenének ehhez. Az lehet, hogy a mostani járványból tanulva, kidolgoznak ilyen nemzetközi eljárást és minden országa aláírja.
Az biztos, hogy ez sem annyira egyszerű, mint kijelenteni, de az is tény, hogy tényleges lehetőséget is.
jav*
...de az is tény, hogy tényleges lehetőséget is jelentene*.
És megfontolandó, hogy mit szólnának egy hónapnyi leálláshoz azok az országok, ahol még most sincs regisztrált eset, és talán nem is lesz? Vagy amely országokban nagyon kevés eset lesz és nem érné meg leállniuk egy hónapra? Ők is belemennének-e?
És hogy éred el, hogy mindenki otthon maradjon a lakásában élten-szomjan az egész világon? Biztosítod az ivóvíz és élelem ellátásukat is? Vagy előtte kiosztod 7 milliárd embernek az életben-maradáshoz szükséges dolgokat? Esetleg oldják meg előtte? van rá egy hetük? El tudod képzelni milyen sorok állnának a boltok előtt, ha hirtelen 7 milliárd ember próbálna meg vizet és élelemet vásárolni? Ráadásul mindenki tudná, hogy az élete múlik azon, hogy bejut-e boltba vagy sem. (de tilos a tolakodás ugyebár...)
A mostani intézkedések pont azért nem ennyire drasztikusak, mert a világgazdaság és a szolgáltató szektor
totális összeomlása sokkal de sokkal nagyobb gondot okozna, mint a mostani már kialakult helyzet.
Komolyabb mortalitással rendelkező vírus esetén, ami hasonlóan terjed már lehetne drasztikusabb intézkedéseket is bevezetni. Kockáztatva a modern civilizációnk épségben maradását...
Ha összedől a rendszer, mint a kártyavár, akkor kegyetlenül megtapasztalná az ember milyen volt az őskorban élni. Higgyétek el, Nem volt az olyan romantikus, mint egy hétvégi piknik a szabadban. Tudva, hogy bármikor hazaehetsz, vagy másnap elmehetsz a biztonságos, egészségüggyel, közművekkel, stb. ellátott városodban levő munkahelyedre dolgozni...
Nem lehet megcsinálni, hogy MINDENKI otthon üljön.
A létfontosságú gyárakban-üzemekben ott lehetne fogni a dolgozókat bentlakónak, az élelmiszer- és egyéb ellátást, plusz a kijárási tilalom betartatását megoldhatná a hadsereg.
Totális katonai kontrollal elérhető lenne, hogy gyakorlatilag "csak" épp a katonaságban terjedjen a vírus.
Na erre elég katonája és diktatorikus hatalma kb. Észak-Koreának van, de elég pénze és élelmiszere stb. neki főleg nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!