Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mit tegyek a mandulakövemmel?...

Mit tegyek a mandulakövemmel? Hogy mulasszam el?

Figyelt kérdés

Orvos látta, nem érdekelte, kivette egy kis csipesszel, nem írt semmit, nem mondott semmit, csak h esetleg kipiszkálhatom magamnak. Hát én piszkálom és nagy nehezen ki is jönnek jó nagy darabok, büdösek, piszkosfehérek, és egy jó nagy krátert hagynak maguk után a jobb mandulámban.

17/L


2009. júl. 13. 00:10
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
mi az a mandulakő? nemlehet h az elmúlik magától?
2009. júl. 13. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
2009. júl. 13. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Nekem folyamatosan voltak mandulaköveim(az elnevezésével ellentétben szétnyomhatók,elég puhácskák,és irtózatosan büdösek-gyomorforgatóan).....ahogy kivették a manduláimat,megszűnt ez a gondom is.


"A kellemetlen szájszag, rossz lehelet nagyon sok embert érint. De mi állhat a dolog hátterében?

A probléma gyakran visszavezethető a dohányzásra, vagy a nem rendszeres fogmosásra. Ezek hatására a baktériumok felszaporodnak a szájban és ők okozzák a kellemetlen állapotot.


Azonban nagyon sok olyan embernél is tapasztalhatók a tünetek, akik rendszeresen mosnak fogat, nem dohányoznak és sok mentolos cukorkát szopogatnak. Az ő esetükben a kellemetlen tüneteket a mandula kövek okozzák. Igen, a helyzet az, hogy nem csak vesekő vagy epehólyag kő létezik, hanem mandula kő is. A mandulakő kis fehér pötty formájában tűnik fel a mandulán.


Gyakoribb az előfordulás azoknál, akiknek mandula gyulladásuk volt, vagy száraz a szájuk (pl. fájdalomcsillapító hatására).


A mandula a torok két oldalán elhelyezkedő, nyirokszövetből álló képződmény. Az immunrendszer részeként tevékenykedik, a felső légúti fertőzések elleni küzdelemben van szerepe. A mandula úgy viselkedi, mint egy háló, felfogja a vírusokat, baktériumokat.


A mandula kövek (tonsilloliths) elmeszesedett baktériumokból, nyálkából és ételből állnak. Akiknek a manduláján megtalálhatók ezek a kövek, gyakran arról számolnak be, hogy fémes ízt éreznek a szájukban. A felnőtteket jobban érinti a mandulakő kialakulása, mivel a manduláik nagyobbak. A mandula felszíne meglehetősen göröngyös, olyan, mint a Hold felszíne, és ahogyan növekszünk, ezek a kráterek is növekednek és egyre nagyobb eséllyel akad fenn rajtuk valami.


Mandulakő kialakulását elősegítő tényezők:


- mandulagyulladás

- bizonyos vérnyomás csökkentő gyógyszerek

- fájdalomcsillapítók

- antidepresszánsok


A gyógyszerek főként a szájszárazság kialakulása révén befolyásolják a kövek kialakulását.


Egy brazil tanulmány a mandulagyulladásban és rossz leheletben szenvedő betegek 75%-ában talált mandula követ. A mandulakő egyébként sokféle tünetet okozhat és gyakran szabad szemmel nem látható, csak CT vagy MRI tudja kimutatni (sokszor takarásban van ugyanis). A kő elhelyezkedésétől és méretétől függően nyelési fájdalmat okozhat, ami gyakran a fülbe sugárzik. Gyakran ezek a kövek, melyek átlagosan 2-5 milliméter nagyságúak, maguktól lejönnek, ilyenkor a beteg legtöbbször lenyeli.


A megelőzésben nagy szerepe van a megfelelő szájhigiéniának, a rendszeres, alapos fogmosásnak, a nem alkoholos szájvizek használatának. Sokat segíthet a sós vizes öblögetés, illetve a Folyékony klorofill használata, mely erős, természetes fertőtlenítő szer is egyben.


A klorofillos gargalizálás azért jó, mert a végén az oldatot le is lehet nyelni, ezáltal olyan mélyre engedhetjük le a torkunkban az anyagot, amit más gargalizáló szerrel már nem tehetünk meg, mert onnan már nem tudjuk visszajuttatni a szánkba és kiköpni, lenyelni pedig nem célszerű őket. A klorofillt viszont ha lenyeljük, csak jót teszünk vele a szervezetünknek.


Fontos emellett a megfelelő mennyiségű folyadék elfogyasztása is, mely kimossa a lerakódásokat a mandulából."

2010. márc. 4. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Igazából megelőzésképpen nem sokat tudsz tenni,viszont ha már ottvan a mandulajáratokban,szabad szemmel is jól látod,ki tudod piszkálni,sokan erre egy fülpucolót használnak.

Ha a youtube-oldalra beírjátok,hogy "TONSIL STONE" (mandulakőt jelent),akkor találhattok sok olyan videót,ahol emberek éppen távolítják el a torkukból a mandulakövet.Egy nem normális feka gyerek pl. porszívóval próbálta kiszedni a követ a torkából úgy,hogy zacskót húzott a cső végére,vákum keletkezett,és egy szívószálat átlukasztott a zacskón,és a szívószál volt végülis akkor a cső vége.Ki is szedte a mandulakövet sikeresen,mondjuk az övé elég nagy volt,kb. 4 mm-es méretű.Azért ez a porszívós megoldás nem tartozik a megszokott eltávolítási módszerek közé.Én fülpucolóval segítettem rá,és szépen kijött.Volt,hogy lenyeltem(semmi bajt nem okoz),de a legtöbbször mikor prüszköltem,kirepült a számból.Sokáig fogalmam sem volt,mi lehet ez a rohadt büdös a számban,hiszen a higiéniával nincsen gond,tehát nem értettem,de rövid nyomozás után rájöttem......

2010. márc. 4. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
100%
Nekem is van sajnos..De szerintem nekem azért van, mert staphilococcus baktériumom van. Lehet hogy neked is ilyened van
2010. márc. 4. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
100%
Több mint egy hétig tisztára ideges voltam, hogy mi lesz a mandulámmal, mert jól láthatóan egy jókora mandulakövem keletkezett. Fülpiszkálóval próbáltam lepiszkálni, erre begyulladt a torkom, úgyhogy néhány napig fertőtlenítő tablettát szopogattam, de a mandulakövem megmaradt. Aztán kipróbáltam a LISTERINE szájvizet (a zöld szinűt) és 2 használat után eltűntek a mandulakövek, és mégcsak észre sem vettem, hogy mikor.
2011. ápr. 16. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!