Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » A kamrafibrillációban lévő,...

A kamrafibrillációban lévő, vagy az asystoliában lévő beteget könnyebb "visszahozni"?

Figyelt kérdés

2014. jan. 21. 19:42
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
100%
Asystoliát okozhat pl. a sinuscsomó vagy az AV-csomó súlyos károdosára (akár egy infarktus során, akár degenetarív módon). Tudom, anno biológia órákon elmondták, hogy az AV-csomó előlép ritmusgenerátornak, ha a sinuscsomó leáll, de ez sajnos nem egy életbiztosítás. Asystoliát okozhat többek között még pl. súlyos elektrolitzavar (pl. K-többlet), súlyos kihűlés, bizonyos gyógyszerek túladagolása, beültetett pacemaker hibája, a vagus (a X. agyideg) erőteljes ingerlése (pl. egy műtét során, ha a hashártyát húzza a sebész) stb. Pulzus nélküli elektromos aktivitás is átmehet asystoliába. Az első lépés az, hogy légútbiztosítás (lehetőleg intubáció) és a mellkaskompressziók megkezdése után vénát kell biztosítani (ha még nincs), és haladéktalanul adrenalint adni. Ha reális gyanú van arra, hogy vagus ingerlés okozta a szívmegállást, akkor erre ható gyógyszert (atropint) is adhatunk (rutinszerűen nem kell). Két percenként rövid időre meg kell állni a kompressziókkal, és megfigyelni, hogy van-e változás. Ha van, annak megfelelően kell újragondolni az ellátást, ha nincs, akkor így folytatni, és minden 2. körben (azaz kb. 4 percenként) adrenalint adni. Mindezt természetesen nem ész nélkül, hanem végig kell gondolni-vizsgálni, mi okozta a problémát, és párhuzamosan azt is kezelni. Erre értelemszerűen sokkal jobb lehetőségek vannak egy intenzív osztályon, mint pl. a mentősöknek a susnyás szélén, de mindig törekedni kell arra, hogy az adott körülményekből-lehetőségekből kihozzuk a maximumot.
2014. márc. 6. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:

Köszi a részletes választ! Sajnos kezdő vagyok a témában, de már jobban értem a dolgokat.


És az mitől függ, hogy egy infarktus kamrafibrillációt vagy asystoliát okoz?

Ha valaki infarktust kap és megáll a szíve, ugye a befúvásos-mellkaskompressziós újraélesztést bármelyik esetben lehet alkalmazni (amíg kiérnek a mentők) ?

2014. márc. 6. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
100%
Hogy egy infarktus milyen típusú ritmuszavart okoz, az függ a kiterjedésétől, elhelyezkedésétől, meg a csillagok állásától... Jobb kamrai, illetve hátsó fali infarktust gyakran kísér magas fokú AV-blokk, illetve asystolia, de nincsen univerzális "recept". A laikus újraélesztést el kell kezdeni a mentők kiérkezéséig, bármilyen okból állt meg a keringés, leszámítva extrém eseteket (pl. ha valakit félbeszakít a vonat, épeszű ember nyilván nem kezdi el nyomni a mellkasát). Itt olvashatsz bővebben: [link]
2014. márc. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:

A befúvás és mellkasnyomás célja, hogy fenntartsuk a légzést és a keringést, és ne károsodjon az agy, de az is előfordulhat, hogy már ekkor magához tér a beteg?



Azt tudom, hogy a szívmegállástól kezdve 4-5 perc, amíg agykárosodás nélkül újra lehet valakit éleszteni, de mennyi az az idő, ami után már egyáltalán nem lehet visszahozni valakit (még agykárosodással se)?


Bocsi, hogy sokat kérdezek, de látom, hogy te nagyon tudod ezeket :)

2014. márc. 7. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:
100%

Igen, előfordul, hogy a betegnek néhány mellkaskompresszió után újra visszatér a keringése és azonnal kontaktusképes is lesz, ilyenkor természetesen abba kell hagyni a mellkas nyomását. Szoros monitorozás és kórházba szállítás ilyenkor is elengedhetetlen, mert amíg a keringésmegállás oka nem ismert és kezelt megfelelően, bármikor visszatérhet.

Az újraélesztés időtartamáról: "alapesetben" korábban kb. 20 percben határozták meg azt az időtartamot, amíg érdemes próbálkozni. Mostanság kijöttek vizsgálatok arról, hogy lehet előnye a kitartóbb újraélesztésnek, de - hangsúlyozom - "alapesetben" ha 30-40 perc alatt nem jön vissza a beteg, akkor statisztikailag sok remény nincsen (természetesen nem mi vagyunk az Isten, kivételek vannak, de a számokból ez jön vissza). Fontos kivételt képez néhány speciális helyzet: például alacsony testhőmérsékletnél (pl. hideg vízbe esett beteg), sok mérgezéses állapotnál, vagy pl. tüdőembóliában ha utolsó lehetőségként vérrögoldó (lízis) terápiát kezdenek újraélesztés alatt, illetőleg általában gyerekeknél érdemes kitartóan folytatni az újraélesztést, akár egy-másfél óráig is. Ezt a döntést a megfelelő információk birtokában a csapat vezetőjének (orvos, vagy adott esetben mentőtiszt) kell meghoznia.

2014. márc. 7. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
Ha rögtön megkezdik az újraélesztést (először egy laikus, utána a mentős), és ha esetleg 30 perc múlva vagy még később tér magához a beteg, nem lesz agykárosodása, ugye? Mivel közben végig fenntartották a keringését, ezért kapott oxigént az agya. Vagy nem jól tudom?
2014. márc. 8. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
100%
Azért 30 perc után már nem szoktak a betegek felkelni és megköszönni a közreműködést. Ha újraélesztés után a beteget kontaktusképtelen állapotban adják át az intenzívre, akkor azonnal megkezdik a kb. 24 órás hűtést (cél maghőmérséklet kb. 32-34 fok), és a gyógyszeres görcsgátlást (ártsd alatta: nagyon mély szedáció, pl. barbiturátkóma). Az első 24 órában semmilyen módszer vagy vizsgálat nincs, ami megjósolná az agykárosodás mértékét, de még az első 72 óra is bizonytalan. Utána lehet mondani valamit. Ha a keringésmegálláskor a közelben lévő laikus nem odébbsétál, illetve nem azon aggódik, hogy "mit ronthat el" (semmit, azon kívül, hogy nem kezdi meg a mellkaskompressziókat, és nem hív segítséget), hanem nyomja a mellkast, és párhuzamosan valaki hívja a mentőket, akkor van esélye a betegnek. Ha akár 10-15 perc alatt kint van a csapat, de addig senki nem csinált mellkaskompressziót, akkor az esetek többségében már nagyon kevés esélye van az agykárosodás nélküli felépülésnek.
2014. márc. 8. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:

Köszönöm ismét a választ!

Hűtés 24 óra, és a szedációt mennyi ideig alkalmazzák?

2014. márc. 9. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:
100%
Erre egyöntetű válasz nincsen. Legalább amíg a beteget hűtik, muszáj altatni is hozzá: egyrészt, mert az alcsony testhőmérsékletet kísérő reszketés, stresszhormon-kiáramlás ilyenkor nagyon nemkívánatos. Másrészt, a korai szakaszban az agyi elektromos tevékenység gyógyszeres csökkentése az idegrendszer oxigénszükségletét is csökkenti (a testhőmérséklet csökkentése is ugyanezt a célt szolgálja), így "mentik, ami menthető" az agyi funkciókból. Vannak adatok arra vonatkozóan, hogy ha 48 órán túl fenntartják ezt a mély szedációt, akkor megugrik a tüdőgyulladás kialakulásának valószínűsége. Ebből adódóan lehetőség szerint 24 óra elteltével fokozatosan visszamelegítik a beteget, ezt követően szintén fokozatosan visszavesznek az altatásból. Ha a folyamat közben görcstevékenység jelenik meg (epilepsziás jellegű görcsök), akkor muszáj gyógyszeresen beavatkozni, tüdőgyulladás-rizikó ide vagy oda. Ebben az esetben (ha görcsölni kezd a beteg) sajnos a kilátások rosszabbak.
2014. márc. 9. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 A kérdező kommentje:

Nem tudom,hogy hogy van ennyi türelmed,de minden esetre köszönjük a jóindulatodat és a lelkesedésed! :)


Lenne még egy kérdésem.Ugyebár újraélesztés esetén 30 kompresszió után 2 befúvás következik.(amennyiben úgy döntünk,hogy befújunk,mert nem vagyunk kötelesek erre)


1.Amennyiben úgy döntünk,hogy szájon(vagy orron) lélegeztetjük a beteget,akár betegségeket is elkaphatunk,nem?


2.Ha van 2 segélynyújtó,akkor a kompressziók alatt nem lehet a lélegeztetést párhuzamosan végezni?Nekem azt mondák,hogy nem,mivel nagy az esélye,hogy a levegő a gyomorba áramlik.Viszont ballonnal már tudunk,nem?


Előre is köszönöm!

2014. márc. 9. 12:00
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!