A kamrafibrillációban lévő, vagy az asystoliában lévő beteget könnyebb "visszahozni"?
Köszi a részletes választ! Sajnos kezdő vagyok a témában, de már jobban értem a dolgokat.
És az mitől függ, hogy egy infarktus kamrafibrillációt vagy asystoliát okoz?
Ha valaki infarktust kap és megáll a szíve, ugye a befúvásos-mellkaskompressziós újraélesztést bármelyik esetben lehet alkalmazni (amíg kiérnek a mentők) ?
A befúvás és mellkasnyomás célja, hogy fenntartsuk a légzést és a keringést, és ne károsodjon az agy, de az is előfordulhat, hogy már ekkor magához tér a beteg?
Azt tudom, hogy a szívmegállástól kezdve 4-5 perc, amíg agykárosodás nélkül újra lehet valakit éleszteni, de mennyi az az idő, ami után már egyáltalán nem lehet visszahozni valakit (még agykárosodással se)?
Bocsi, hogy sokat kérdezek, de látom, hogy te nagyon tudod ezeket :)
Igen, előfordul, hogy a betegnek néhány mellkaskompresszió után újra visszatér a keringése és azonnal kontaktusképes is lesz, ilyenkor természetesen abba kell hagyni a mellkas nyomását. Szoros monitorozás és kórházba szállítás ilyenkor is elengedhetetlen, mert amíg a keringésmegállás oka nem ismert és kezelt megfelelően, bármikor visszatérhet.
Az újraélesztés időtartamáról: "alapesetben" korábban kb. 20 percben határozták meg azt az időtartamot, amíg érdemes próbálkozni. Mostanság kijöttek vizsgálatok arról, hogy lehet előnye a kitartóbb újraélesztésnek, de - hangsúlyozom - "alapesetben" ha 30-40 perc alatt nem jön vissza a beteg, akkor statisztikailag sok remény nincsen (természetesen nem mi vagyunk az Isten, kivételek vannak, de a számokból ez jön vissza). Fontos kivételt képez néhány speciális helyzet: például alacsony testhőmérsékletnél (pl. hideg vízbe esett beteg), sok mérgezéses állapotnál, vagy pl. tüdőembóliában ha utolsó lehetőségként vérrögoldó (lízis) terápiát kezdenek újraélesztés alatt, illetőleg általában gyerekeknél érdemes kitartóan folytatni az újraélesztést, akár egy-másfél óráig is. Ezt a döntést a megfelelő információk birtokában a csapat vezetőjének (orvos, vagy adott esetben mentőtiszt) kell meghoznia.
Köszönöm ismét a választ!
Hűtés 24 óra, és a szedációt mennyi ideig alkalmazzák?
Nem tudom,hogy hogy van ennyi türelmed,de minden esetre köszönjük a jóindulatodat és a lelkesedésed! :)
Lenne még egy kérdésem.Ugyebár újraélesztés esetén 30 kompresszió után 2 befúvás következik.(amennyiben úgy döntünk,hogy befújunk,mert nem vagyunk kötelesek erre)
1.Amennyiben úgy döntünk,hogy szájon(vagy orron) lélegeztetjük a beteget,akár betegségeket is elkaphatunk,nem?
2.Ha van 2 segélynyújtó,akkor a kompressziók alatt nem lehet a lélegeztetést párhuzamosan végezni?Nekem azt mondák,hogy nem,mivel nagy az esélye,hogy a levegő a gyomorba áramlik.Viszont ballonnal már tudunk,nem?
Előre is köszönöm!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!