Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » A kamrafibrillációban lévő,...

A kamrafibrillációban lévő, vagy az asystoliában lévő beteget könnyebb "visszahozni"?

Figyelt kérdés

2014. jan. 21. 19:42
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
100%

Örülök, ha segíthetek! :) Nekem is jólesik, ha egy más terület szakembere normálisan áll a kérdéseimhez.


A befúvásról: igen, elméletileg el lehet kapni betegséget, pl. herpeszt (különösen direkt bőr-bőr kapcsolat esetén, és valljuk be, nem sokat mászkálunk mindig gézlappal a zsebünkben). Felnőttek esetében ezért is fogadja el az új ajánlás, hogy a mentők kiérkezéséig csak mellkaskompressziókat végezzen a segítségnyújtó. Gyerekeknél szükség van a befúvásos lélegeztetésre.

Így igaz, a kompressziók alatt nem lehet befúvást végezni. Sem szájból szájba, sem ballonnal, sem a gégére passzentosan ráfekvő úgynevezett laringeális maszkkal. Ennek oka, hogy a mellkas lenyomásakor a mellűri nyomás megnő, így kívülről levegőt csak akkor tudnánk a tüdőbe préselni, ha még ennél is nagyobb nyomással fújnánk be. Ha nem izoláltan csak a légcsőbe fújjuk a levegőt (erre csak intubáció után van lehetőség), hanem a garatba, különösen ha nagy nyomással tesszük ezt, akkor a levegő a másik "járatot", azaz a nyelőcsövet is meg fogja találni magának, így szép lassan felfújjuk a gyomrot. Ez utóbbi következménye pedig az lesz, hogy a gyomortartalom a túlnyomás miatt felszalad, bele a nem védett (nem izolált) légcsőbe (ezt aspirációnak nevezzük). El lehet képzelni, mit művel a savas gyomortartalom (+ esetleg darabos táplálék) a tüdő szövetével... Ez a veszély sajnos mindig fennáll ballonos lélegeztetéskor, de minél nagyobb nyomásokkal dolgozunk, és minél inkább tele van a gyomor (senki nem időzíti éhgyomorra a keringésmegállását), annál inkább. Ezért aztán hacsak van rá lehetőség, törekedni kell a mielőbbi intubációra (vagy speciáls esetben, pl. ha légcsőkanülje van a betegnek, akkor a megfelelő kanülön történő lélegeztetésre) újraélesztés alatt. Ebben az esetben bátran lehet függetleníteni a befúvásokat a kompresszióktól. Hozzáteszem, ez nem jelenti azt, hogy "normális számú" (éber felnőtt embernél megszokott ütemű) befúvást kellene produkálni - el kell ugyan kerülni az oxigénhiányt, de ha túl sok szén-dioxidot "kiszellőztetünk" a betegből, akkor összehúzódnak az agyi erek, és paradox módon romlik az idegrendszer oxigén- és tápanyagellátottsága.

2014. márc. 9. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 A kérdező kommentje:

Köszi!


Tehát akkor a ballont csak úgy használjuk,hogyha a használata alatt szüneteltetjük a kompressziókat?


Mondjuk ez logikus is.Viszont ha megnézed az alábbi videót,ami a cikk legvégén van,akkor azt mondják,hogy a ballont percenként 14-16 szor nyomjuk össze.A kompressziókat fel sem hozza,pedig ha a beteg nem lélegzik,értelem szerűen a szíve sem működik.


[link]


Tehát ha netán lehetőségünk lenne valakit ballonon keresztül lélegeztetni,mindig hagyjuk abba a kompressziókat,amíg két "befúvást" elintézzük?


2.Tegyük fel,hogy ha szájból szájba lélegeztetést alkalmazunk,és van gézlap,vagy akár erre alkalmas maszk(nem szelepes!),akkor is el tudunk kapni -akár súlyos- betegségeket?pl.TBC?

2014. márc. 9. 13:40
 23/35 anonim ***** válasza:
100%

Ennek a videónak nem sok köze van az újraélesztéshez, csak egy szemléltető a maszkos lélegeztetéshez. Újraélesztés alatt a 14-16-os légzésszám sok. Egyrészt túl sok széndioxidot fújnánk ki a betegből, másrészt túl sok ideig hátráltatná a mellkaskompressziókat (igen, maszkos légútnál nem megy egyszerre a befúvás és a kompresszió). Ha a kritikus állapot oka primer légzésleállás (pl. idegentest a garatban), van egy kis idő, amíg a betegnek még van keringése, de már nincs légzése. Tény, hogy általában nem ez a jellemző.


Ha filter nélküli eszközzel, vagy eszköz nélkül lélegeztetünk szájból szájba, akkor elméletileg nem lehet kizárni a kórokozók átadását. A TBC fertőzőképessége szerencsére viszonylag alacsony, nem lehet olyan könnyen elkapni, mint a náthát vagy az influenzát. Ráadásul a belégzés aktív, a kilégzés passzív folyamat, így a beteg által kibocsátott levegőt a segítségnyújtó közvetlenül nem lélegzi vissza. Ennek ellenére én pl. egy ápolatlan, alkoholszagú felnőtt betegnél eszköz nélkül nem hinném, hogy csinálnék szájból szájba lélegeztetést... Egy gyereknél minden további nélkül.

2014. márc. 9. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 A kérdező kommentje:

Megértettelek,köszi :)


Azt már sikerült felfogni,hogy újraélesztés alatt nem ballonozunk,de ez kivétel nélkül,mindig érvényes?


Ha az alábbi videót megnézed,akkor látszik,hogy újraélesztés alatt is ballonoznak,és csak azután intubálják.A videó nem magyar,elnézést kérek miatta.


[link]

2014. márc. 9. 18:17
 25/35 anonim ***** válasza:
100%
Azt hiszem, egy kis félreértés van :) Csak aktuálisan a kompressziók alatt, és nem általában az újraélesztés nem ballonozunk (vagyis kis időre fel kell függeszteni a mellkas nyomását, ha maszkkal-ballonnal akarunk lélegeztetni) - és igyekszünk a lehető leghamarabb intubálni. A videón is ez történik. A kezdeti néhány fújás maszkkal-ballonnal oxigénből egy elfogadható stratégia, hogy valamennyire megtöltsük a tüdőt oxigénnel, amíg a következő körben (30 kompresszió után) intubáljuk a beteget. Illetőleg ha nem tudunk nagyon gyorsan betenni egy tubust, akkor nem is kell erőltetni (túl sokáig nem szünetelhetnek a kompressziók). Ilyenkor a feltehetően telt gyomor ellenére is még mindig jobb a maszkos légút vagy laryngealis maszk, mint 20 percet kínlódni az intubációval. Sajnos nem mindenki bemutatóbábu-alkat.
2014. márc. 9. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 A kérdező kommentje:

Igen,elnézést kérek,félreérthető voltam.De azt hiszem jól értettük egymást.:) Tehát,újraélesztés esetén,a kompressziókat szüneteltetni kell,hogyha ballonnal lélegeztetni szeretnénk.Viszont ha a videót 2:30 nál megfigyelés,akkor én úgy látom,hogy közvetlenül a defibrillálás után a kompressziókat és a ballonozást párhuzamosan végzik.


Mégegyszer elnézést kérek az idegesítő kérdeztetéseimért,de nagyon érdekel ez a téma,és sose kapok egy normális választ más embertől,ha ezt megkérdezem. :)

2014. márc. 9. 19:12
 27/35 A kérdező kommentje:

*megfigyeled


Elnézést,a telefon javítgat...

2014. márc. 9. 19:13
 28/35 anonim ***** válasza:
100%

Ha valóban egyszerre nyomják a mellkast és a ballont maszkkal, az hiba.

Nyugodtan kérdezz, én aktuálisan sík ideg vagyok az elmeháborodott főnököm miatt, és feszültséglevezetésként lógok a GYIK-en...

2014. márc. 9. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:

Tényleg nagyon aranyos vagy, hogy válaszolsz nekünk!


Azt írtad, hogy felnőtteknél nem fontos a befúvás, csak a mellkaskompresszió. De ha csak nyomjuk a mellkasát, akkor hogy kap oxigént az illető?

2014. márc. 10. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:
100%
Ideális, ha történik befúvás is, de ha valakinek ellenérzése van a szájból-szájba lélegeztetéssel szemben, még mindig jobb csak mellkaskompressziót csinálni, mint odébbállni. Másrészt a kompressziók alatt a tüdőt is nyomják másodlagosan, így valamennyi gázcsere létrejön. Ez a vér oxigéntartalékaival együtt biztosít egy minimumot addig, amíg a mentő kiérkezik.
2014. márc. 10. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!