Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Megtehetik ezt az iskolaorvosok?

Megtehetik ezt az iskolaorvosok?

Figyelt kérdés

A húgom szívbeteg, és epilepsziás, amire gyógyszert szedett, egy ideig leálltunk vele, aztán most megint vissza kell szoktatni. Kiskorában rengeteg problémája volt, múlt héten volt kórházban is 3 napig megfigyelésen az epilepsziája miatt. Most pedig az iskolájukban védőoltást kaptak, mi pedig semmilyen papírt nem kaptunk róla, és csak úgy beoltották. Persze, kötelező védőoltás, így is-úgy is megkapja, de nem a suliban, utána minimum egy órán át megfigyelésen kéne tartani, de csak úgy beoltották. Azt se tudjuk hogy mit kapott, nem kaptunk semmiféle papírt.

Miért nem képesek ezt figyelembe venni? Mi mindig kaptunk papírt, eddig ők is, csak valószínű akkor épp hiányzott, és semmijük nincs róla szinte, hogy csak úgy beoltják, papírok nélkül. És ha allergiás rá, vagy valami? Mert lehetne az is..


2013. okt. 3. 19:31
 1/10 anonim ***** válasza:
hanyadikos a hugod?
2013. okt. 3. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Most hatodikos, senki sem szólt, hogy lenne akármi is, pedig három napig volt kórházban.
2013. okt. 3. 19:42
 3/10 anonim ***** válasza:
Ti vittetek be az iskolába papírt, hogy a hugidnak ez és ez a baja, és semmilyen orvosi kezelést nem kaphat a suliban?
2013. okt. 3. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Sosem kaptam papírt az oltásokról mégis élek! Az orvosi kartonjára bejegyzik, ott megnézhetitek!


Szóval engem is érdekel, hogy vittetek-e valamit a kezelésekről a suliba.


Egyébként ezek közül kapta valamelyiket, szerintem az MMR-t, mert az van kiírva szeptemberre. Biztos késtek pár napot.


MMR Morbilli-Mumpsz-Rubeola elleni vakcina

dTap Diftéria-Tetanusz-acelluláris pertussis komponenseket tartalmazó oltóanyag újraoltás céljára


"MEGJEGYZÉSEK:


A védőoltásoknak abszolút ellenjavallata nincs. A mindenkori járványügyi helyzet és az oltással megelőzhető betegség veszélyessége határozza meg az ellenjavallat figyelembevételét.

Az oltási ellenjavallatok: lázas betegség, immunológiai károsodás, súlyos oltást követő nem kívánatos esemény korábbi előfordulása (anafilaxiás reakció: generalizált urticaria, a száj és torok duzzanata, nehézlégzés, gégeödéma, hipotenzió, kollapszus, sokk,) encephalitis/encephalopathia, akkor az oltandó nem oltható ismét ugyanazon oltóanyaggal, a vakcina bármely összetevőjével szembeni súlyos túlérzékenységi, anafilaxiás reakciók.

Élővírus tartalmú vakcina ill. BCG oltás nem adható: immundeficiens betegségben szenvedőknek, malignus betegség (lymphoma, Hodgkin-kór és más RES-t érintő tumorok, leukémia stb.) következményes immunszuppressziója illetve, terápiás immunszuppresszió esetén.

A koraszülöttek fertőzésre való hajlama nagy, melyet a tartós kórházi ápolás, a beavatkozások (pl. vérkészítmények adása), a diagnosztikus vizsgálatok, műtétek fokoznak. Az életkorhoz kötött kötelező oltásokon kívül célszerű a térítésmentes pneumococcus vakcinációt, valamint a meningococcus és a rotavírus fertőzés elleni védelmet is alkalmazni. Oltásuk kronológiai életkor szerint történik, testsúlytól függetlenül, klinikai állapottól függően.

Az iskolás korú gyermekeknél, az oltások végzésénél elsősorban nem az életkor, hanem az iskolai osztályok az irányadóak.

A 11 éves oltásokat (dTap emlékeztető oltás, MMR revakcináció) az általános iskola 6. osztályában szeptemberben illetve október hónapban adjuk.

A Hepatitis B vírus elleni I. oltást 2009. év őszétől kezdődően az általános iskolák 7. osztályosai kapnak.

Mindazok, akik korábban már megkapták a Hepatitis B vírus elleni oltást (az A vírussal kombinált oltás esetében is) az oltási rend dokumentációját kötelesek bemutatni az oltó orvosnak annak elbírálása végett, hogy szükséges-e az oltás megismétlése. (HBsAg-pozitív anyák gyermekei)

Korábbi allergiás oltási reakciót illetve tojásfehérje érzékenységet oltás előtt szükséges jelezni az oltó orvosnak!

A Pneumococcus elleni alapimmunizálás betöltött 2 és 4 hónapos korban történik, az emlékeztető oltás 15 hónapos korban. A védőoltási program IDE KATTINTVA olvasható.

Az inaktivált oltóanyagok (pl. influenza, DTPa+Hib+IPV, pneumococcus st.) egyszerre vagy időköz betartása nélkül adható.

Egyidejűleg vagy időköz betartása nélkül adható az inaktivált kórokozó tartalmú és élővírus-tartalmú vakcina vagy BCG is.

Különböző élővírus-vakcinák egyszerre is adhatók (pl. MMR és varicella vagy MMR és sárgaláz), de ha nem egyszerre történt a beadásuk, akkor legkevesebb 4 hét intervallumot kell tartani az élővírus vakcinák és a BCG beadása között.

Az egyidejűleg beadható oltóanyagok nem szívhatók össze azonos fecskendőbe, és különböző testtájakra kell beadni (pl. bal és jobb felkar stb.). Kivétel az, amikor az oltóanyag alkalmazási előírása megengedi az egy fecskendőbe összeszívást.

Az élővírus tartalmú vakcinák nem adhatók immunglobulinnal együtt. Gamma-globulin oltást követően minimálisan 3 hónapnak kell eltelnie."

2013. okt. 3. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
26%
Elméletben tényleg kellett volna papírt kapnotok,sőt a betegnek vagy gondviselőjének alá is kéne írnia. Ez minden beavatkozásra még egy injekcióra is igaz,de szinte sehol nem tartják be.
2013. okt. 3. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Nézzétek meg az oltási könyvet.Abba benne kell lenni.Egyébként én sem kaptam róla sosem papírt,csak az oltási kis könyvbe írták be.
2013. okt. 4. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Nyugi, nem lesz baja a hugodnak. Alapból a hatodikos oltásokkal nem kell már izgulnod a leírt betegségeivel.(MMR, Di-TE) Igen kellet volna papírt kapnotok, de mivel azt sok gyerek "elfelejti" megmutatni otthon,így kénytelenek a bevitt leletei és az aktuális állapota, meg a három éves korától vezetett iskolai kartonjából tájékozódni az oltások előtt. Ez elég is szokott lenni.

Ha nem akarsz izgulni, akkor a friss leletekkel jó ha megkeresed a suli védőnőjét a tanév elején. Többnyire nem kérnek másolatot, csak az őket érintő részeket kijegyzetelik. Bár gondolom a testnevelés csoport besoroláshoz amúgy is vittetek már leleteket a sulidokihoz/védőnőhöz.

2013. okt. 4. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"Az önrendelkezési jog az ember alapvető személyiségi joga, mely az egészségügyben, diagnosztikus és a gyógyító eljárásokkal kapcsolatban is érvényesül.


Az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény , valamint a Ptk. 75.�, valamint a 76.� alapján a beteg minden testi-lelki ártalmának (betegségének, kóros állapotának) kezelését (megelőzését, megszüntetését, javítását) - a pontosan meghatározott jogszabályi kivételekkel - az érdekelt egyetértő beleegyezésével szükséges elvégezni ahhoz, hogy bármi jogi felelősség e tekintetben kizárható legyen.


Jogszabályban rögzített kötelező forma nélkül is célszerű a beleegyezés írásbeli rögzítése, amellyel az orvos tevékenységének jogszerűsége pontosan dokumentálható."


És ebbe bizony beletartozik egy injekció vagy oltás beadása is. Csak sokan nem tudják.

tehát, ez akár alap lehet arra is feljelentést tegyenek.

2013. okt. 4. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"A védőoltás ugyanolyan egészségügyi beavatkozás mint bármely más ellátás – így az egészségügyi törvényben megfogalmazott betegjogok az oltás beadása során is érvényesek. Így a beavatkozást ebben az esetben is tájékoztatásnak kell megelőznie, amelyet az életkorhoz kötött oltások természetéből fakadóan legtöbbször a törvényes képviselőnek, a szülőnek kell címezni. De az egészségügyi törvény azt is előírja, hogy még akkor is személyre szabott tájékoztatást kell adni az érintett részére, ha a konkrét döntés meghozataláról nem dönthet önállóan. Tehát egy hetedikes gyereket, akinek a Hepatitis B védőoltás beadása esedékes, a szüleihez hasonlóan tájékoztatni kell az oltás indokáról, esetleges veszélyeiről, az elmaradásának kockázatairól.

A tájékozott beleegyezés elve és a védőoltások kötelező jellege azonban ellentmondásban van egymással. Ahogyan az Alkotmánybíróság is megállapította a 39/2007. (VI. 20.) határozatában: „Az Alkotmánybíróság megítélése szerint a kötelező védőoltásokat intézményesítő és annak feltételeit meghatározó jogi szabályozás a testi integritáshoz való jog korlátozását jelenti.” Az AB szerint az életkorhoz kötötten kötelező védőoltások szabályozása két alkotmányos jogot korlátoz: a gyermek személyiségének integritásához való jogát és a szülők azon jogát, hogy a gyermekeikről világnézetük szerint gondoskodhassanak. Ebben a határozatában mondta ki a bíróság, hogy alkotmányellenes az a korlátozás, amely során nem biztosított a hatékony jogorvoslati lehetőség a kötelező védőoltás alóli mentesítés megtagadásával szemben. Azonban a kötelező védőoltások rendszerét az alapjogok szükséges korlátozásának ismerték el a bírák."

2013. okt. 4. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
az oltási könyv a háziorvosunknál van, direkt e miatt. Minden oltást meg szokott kapni, de nem a suliban, hanem tőle, és ezt ott is tudják. Az iskolában pedig minden betegségéről tudnak.
2013. okt. 5. 20:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!