Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Mi lehet a sikertelen véradás...

Mi lehet a sikertelen véradás oka?

Figyelt kérdés
Érdemes újból próbálkozni vagy hagyjam a fenébe?
aug. 13. 11:01
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem lett jó valamilyen eredményed? Semmit sem mondtak? Én azért szeretném tudni.
aug. 13. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
27%
Csak tipp, de talán nem megfelelően tárolták.
aug. 13. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%
Meg az is lehet amit az egyes ír, hogy ha utólag vizsgálták akkor lehet valamit találtak benne ami miatt alkalmatlannak minősítették
aug. 13. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Szennyeződött a vér? Túl híg volt, túl sűrű, fals eredményt adott? Nem tárolták jól? Passz.
aug. 13. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%

Az első és legfontosabb véradást kizáró ok a nem megfelelő egészségi állapot. Nem adhat vért, akinek 37,5 fokot meghaladó hőemelkedése van, vagy az elmúlt három hétben 38 fokot meghaladó lázas megbetegedése volt. Szintén nem adhat vért, aki bármilyen transzfúzióval átvihető, fertőző betegségben szenved, mint például a fertőző májgyulladás, HIV, Chagas-betegség, különböző gyermekbetegségek, stb.


Különböző krónikus betegségek, a közelmúltban lezajlott akut fertőzések is kizárhatnak valakit a véradásból:


Például a szív-, az érrendszer- és a keringési rendszer betegségei véradást kizáró okok, de kivételt képez egy gyógyszerrel karbantartott magas vérnyomás, vagy egy több mint két éve meggyógyult szívizomgyulladás. A légzőszervi, alsó és felső légúti megbetegedések esetében a teljes gyógyulást követően 14, illetve 30 nappal később már lehet vért adni.

Nem adhat vért, aki gyulladásos bélbetegségben vagy Crohn-betegségben szenved, ugyanakkor az sem adhat vért, akinek 1-es típusú cukorbetegsége van és inzulin kezelésre szorul. A vese betegségei, a húgyúti fertőzések és a prosztata különböző megbetegedései is kizáró okok lehetnek a véradásnál, ugyanúgy, mint az olyan csontrendszeri megbetegedések, mint a súlyos csontritkulás, vagy a reumás megbetegedés.

Ha valakinél autoimmun betegséget vagy immunhiányos állapotot diagnosztizáltak, akkor az az illető nem adhat vért. Érdekes módon szintén nem adhat vért, akinek élete során súlyos, életet veszélyeztető túlérzékenységi (anafilaxiás) reakciója volt rovarcsípéstől, ételtől, gyógyszertől.

A pszichiátriai vagy hangulati betegségek nem véradást kizáró okok. A figyelemzavar, a hiperaktivitás, a hangulati megbetegedések és a depresszió esetében a kezelés során felírt gyógyszerek jelenthetnek kizáró okot a véradásnál, maga az állapot nem. Viszont nem adhat vért, aki skizofréniában vagy olyan betegségben szenved, ami téveszmékkel, hallucinációval, a valóság hibás értelmezésével jár együtt.

Az idegrendszer betegségeinek nagy része, mint az Alzheimer-betegség, a Huntington-kór, a Parkinson-kór, vagy a Sclerosis multiplex véradást kizáró ok, és az sem adhat vért, akinek valaha stroke-ja volt.

Nem adhat vért az a nő sem, akinek az elmúlt fél évben megszakadt a terhessége, vagy éppen állapotos, vagy fél éven belül szült. A menstruáció, a szoptatás vagy a fogamzásgátló szerek használata ugyanakkor nem befolyásolja az alkalmasságot.


Fontos megjegyezni, hogy az a személy is kizárható a véradásból, akivel szemben a kivizsgáló szakemberben kétség merül fel a válaszok megbízhatóságával kapcsolatban. Szintén nem adhat vért, aki alkoholos, vagy pszichoaktív szerek befolyása alatt áll. A tudatmódosító szerek használata esetében a kizárás az állapot rendeződéséig tart, azaz ha valaki rendszeresen használ ilyen szereket, nem adhat vért akkor sem, ha a véradás pillanatában éppen tiszta.


A fogyatékkal élők nincsenek kizárva a véradásból, a hallási vagy látási fogyatékkal élők adhatnak vért, ha a kommunikáció velük zavartalan. A mozgásban korlátozottak is adhatnak vért, ha fel tudnak ülni az ágyra; kerekesszékből biztonsági okok miatt nem lehet vért adni. Az értelmi fogyatékkal élők csak akkor adhatnak vért, ha erről tisztán tudnak nyilatkozni.


Nem adhat vért, aki a véradás napján, a véradást követő 12 órán belül magasban vagy veszélyes helyen tervez munkavégzést, például a pilóta, a busz- vagy a mozdonyvezető, a rendőrségi vagy a mentő sofőr, a búvár, a darukezelő, a tűzoltó stb.) vagy aki extrém sportolást tervez (pl. siklóernyő, hegymászás, búvárkodás). A véradásból való kizárás természetesen csak az adott napra vonatkozik.


Nem vehet részt véradásban, akit állat harapott meg (háziállat esetében a seb teljes gyógyulásáig, míg ismeretlen vagy vadállat esetében egy évig). Az sem, akiből kullancsot távolítottak el az elmúlt 30 napban, vagy aki trópusi országokban járt a közelmúltban és ott csípte meg szúnyog.


Sokak számára meglepő lehet, hogy nemcsak nagyműtétek után fél évig nem adható vér, hanem fogászati kezelések után is átmeneti kizárás várható. A kezelés súlyosságától függően 1-14 napnak kell eltelni a véradásig. Az endoszkópos vizsgálatok után fél évig, míg kontrasztanyagos vizsgálat után pedig két hónapig nem lehet véradásra menni.


A legmeglepőbbek talán a következő véradás kizáró okok: tetoválás, testékszer, tartós sminktetoválás csináltatása és az akupunktúrás kezelés után fél évig nem adható vér.


Az egészségügyi okok mellett sok esetben a szedett gyógyszerek is befolyásolják, hogy ki adhat, illetve ki nem adhat vért, ezért véradáskor mindig pontosan be kell ezekről a szerekről számolni az előzetes vizsgálatot végző orvosnak. Például vannak olyan gyógyszerek, amelyek mellett adható vér, de abból bizonyos vérkészítmények nem állíthatóak elő. Az egyik ilyen gyógyszer az aszpirin, amelynek szedését követően két hétig nem állítható össze konkrét vérkészítmény; viszont maga a vér ettől még levehető és felhasználható.

aug. 13. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Elnézést!Túl lassan kezdett folyni úgyhogy pár perc után követték a tűt és kész,mehettem a dolgomra..
aug. 13. 11:37
 7/20 A kérdező kommentje:
Bocsánat #5# jó sokat kellett írnod😒
aug. 13. 11:38
 8/20 A kérdező kommentje:
Meg vagyok ijedve egy kicsit. 1,3 L folyadékot ittam,2 órával a vérvétel előtt kezdtem az ivást.
aug. 13. 11:39
 9/20 anonim ***** válasza:
Hát menj el a házi orvoshoz, csináltass egy vérképet. Ártani nem árt, de az is lehet, hogy, aki vette a vért ügyetlen volt, nem jó helyen volt/nem jól a tű.
aug. 13. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Nézték a másik karomat is,azt nem szúrták meg végül mert még rosszabbnak tűnt.

Nagyon csúnya kép,sok vérrel,csak erős idegzetűeknek.

[link]

aug. 13. 11:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!