Le lehet szokni a cigiről vagy ez csak egy tévhit?
Én meg tudom, hogy egy ostoba védőnővel beszélt az ismerősöd.
/Egy volt dohányos./
Nagyon nehéz leszokni, mert ez NEM akarat kérdése!
Függ attól is, hogy mióta, mennyit dohányzik? Mennyire stresszesek a körülményei stb.
Nagyon kevés az, aki le tud szokni könnyen
A védőnő jól tudja.
Nagyon okos az ismerősöd. A babának most fejlődnek a belső szervei, ő pedig tudatosan akadályozza ezt füsttel és nikotinnal, bravó.
Édesanyám 60 évesen, majd' 40 évnyi dohányzás után tette le a cigit aznap, amikor megtudta, hogy a szintén láncdohányos húgánál tüdőrákot diagnosztizáltak. Soha többet nem gyújtott rá.
Ritka az ilyen ostoba kérdés.
A cigiről már számosan leszoktak, sokan vannak leszokóban és még sokan fognak leszokni ezután is.
Az ilyen személyek, mint a te ismerősöd, elképesztő mennyire megvezethetőek és korlátoltak abból a szempontból, hogy bárkinek a szavát készpénznek veszik ( ráadásul itt egy vezetőnőről beszélünk ). De ugyanez érvényes rád is mondjuk.
A kétségek garantált eloszlatása érdekében forduljatok a dokihoz bizalommal és kérjétek ki az ő véleményét ezzel kapcsolatban, bár igaz, hogy az orvosok nem örülnek az ilyen szintű értetlenkedésnek, de remélhetőleg felsorol nektek pár kockázatot , amely a terhességre nézve visszafordíthatatlan következményekkel járhat, attól majd felébredtek végre , hogy mivel játszotok.
Addiktológiai értelemben "leszokni" valóban nem lehet, ha az ember egyszer rászokott. Függő marad, viszont azt meg tudja tenni, hogy nem dohányzik többé. Ettől még, ha egyszer újra rágyújtana, az nem olyan lenne, mintha korábban sosem dohányzott volna, hamar visszaállna a függősége az eredeti intenzitásra. Ez épp olyan, mint hogy az alkoholisták is alkoholisták maradnak akkor is, ha már nem isznak. És pont ebben van a lényeg: ők utána már NEM isznak egyáltalán, mert tudják, hogy egy-két pohár ital után visszaesnének.
A nikotinfüggőkre ez ugyanúgy igaz. De azt természetesen meg tudja tenni egy dohányos, hogy abbahagyja a cigizést, főleg, ha babát vár (rengeteg nő képes rá ilyenkor, tehát nem kellenek hozzá olyan nagyon különleges képességek, nem ritka eset, hogy ezt valaki meg tudja tenni).
Már közepesen erős függésnél (kb napi egy doboz, 10 éves dohányzás után) is olyan komoly megvonási tünetek léphetnek fel, hogy az embert szinte a normális életvitelében, munkavégzésében akadályozza. Ez orvosi tény, ugyanolyan addiktív szerről beszélünk mint a heroin vagy mint a kokain, mert a nikotin is a központi idegrendszerre ható alkaloid stimuláns. Allen Carr-nek jó ötletei vannak, viszont azt ő is elismeri, hogy elvonási TESTI tünetek léteznek. Ha ezt nehezen viseled, az a normális, hiszen az agyadat zavarod meg. Ha valaki azon pöffeszkedik, hogy neki egy percig se hiányzott, nem is volt valódi fizikai függő. Magyarázd el egy reszkető heroinistának, hogy szedje össze magát és ne rinyáljon.
Nos: niktonpótlással kell csinálni, ez tiszta sor, aztán fokozatosan csökkenteni a nikotinbevitelt. A pszichikai függőség így is komoly, de legalább a testi megvonási tüneteket csökkentjük, tehát emberi állapotban lehet átvészelni a legrosszabb első pár hetet, 1-2 hónapot. Aztán át lehet térni sima rágóra placebo hatás tekintetében. Nem kell szenvedni fölöslegesen. Sok sikert minden leszokónak!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!