Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Mik az elektromos cigaretta...

Mik az elektromos cigaretta élettani hatásai?

Figyelt kérdés

NEM a hírportálok cikkei érdekelnek, ahol a dietilén-glikolt és a propilén-glikolt is összekeverik a funkcionális analfabéta újságírók, hanem valami tudományos publikáció lehetőleg első kézből, ferdítések nélkül. Olyan, ahol a különböző liquidek és patronok tartalmát vizsgálják típus alapján, egyfajta tesztként.


Tehát ahol meg is nevezik, hogy például VGO 808i, Joye 510, Joye Ego-T vagy E-Health.



2012. márc. 21. 17:03
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

30-40 napja tértem át az elektromosra: de előtte alaposan tájékozódtam. A propilén-glikol valóban az egyik leggyakoribb (ízhordozóként használt, a nikotint jól oldó) vegyület. De az emberek egy (kis)része erre allergiás lehet. Potenciális "vetélytársa" a növényi glicerin, ami valamivel sűrűbb, az aroma ízét nem annyira emeli ki, viszont nagyobb "füstöt", igazából gőzpárát produkál.(A gyakorlatban - egyéni ízléstől függően - ezeket összekeverik.) Az inhaláció folytán való felhasználásnak orvosilag megalapozott vizsgálatai még nem történtek meg, illetve csak angol és német szakvélemények léteznek. A patronokat (főleg a kínaiakat) nem vizsgálták be tudományosan, csak az utántöltő anyagok esetében vannak leírások.

Én sokszor magam keverem a liquidjeimet, a reggeli köhögésem elmúlt, jobban érzem a szagokat és az ízeket.

2012. márc. 22. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Három hónapja tértem át az e cigir, egy eGo szettet vettem. Alaposan tájékozódtam én is, így gondolom te is tudod, hogy az E-Healthot gyorsan ki is lehet húzni a sorból.

A hírportálok valóban sok sületlenséget hordanak össze.

Én személy szerint fizikailag sokkal jobban érzem magam, nem fulladok ki olyan hamar, jobb lett az állóképességem. Nem kapkodok levegő után, ha lépcsőznöm kell és lelkileg is sokat segít a tudat, hogy már nem viszem be magamba a több ezer károsanyagot. Mindjárt bemásolok pár namzetközi tanulmányt, amelyekről nem esik szó a médiában.

38/F

2012. márc. 22. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Az elektromos cigarettákban használt PG alapű e-liquidek fő összetevőjének, a propilén-glikolnak a szervezetre gyakorolt hatását vizsgálták meg Michael S Werley, Paddy McDonald, Patrick Lilly, Daniel Kirkpatrick, Jeffrey Wallery, Peter Byron és Jürgen Venitz kutatók a Toxicology folyóiratban megjelent publikációjukban.


A 28 napig tartó folyamatos vizsgálatot patkányokon és kutyákon végezték különböző koncentrációjú PG (propilén-glikol) aeroszol belélegeztetésével azzal a céllal, hogy az első emberen végzett (ICH szerinti) tudományos vizsgálatok számára előzetes adatokkal szolgáljanak.


"A tanulmány igazolta a PG (propilén-glikol) alacsony toxicitását a szervezetbe történő bevitel módjától függetlenül (beleértve ebbe a belégzéssel történő "fogyasztást" is). A gége, légcső és a tüdő szöveteiben semmiféle kórszövettani elváltozás nem volt kimutatható. Végeredményben a kutyákon és a patkanyokon végzett vizsgálatok annyira korlátozottan csekély mértékű toxikológiai hatást mutattak, hogy a PG-vel végzett, belégzés útján történő, embereken végzett vizsgálatok biztonsággal elvégezhetők." - monta Werley, a publikáció egyik szerzője.


A tanulmány ugyan a PG belégzésének csak a rövidtávű hatásait vizsgálta, de az már mindenképpen megállapítható, hogy a PG belégzése még magas koncentrációban sem okozott kimutatható károsodást, ami egybevág az FDA azon besorolásával, miszerint a PG (propilén-glikol) élelmiszer adalékként biztonságosan használható anyag. Ugyanennyire fontos az is, hogy a "passzív" elektromos cigarettázókra nézve sincs káros hatása a környezetükbe jutott porlasztott anyagnak.


Az eredeti tanulmány letölthető:

[link]

2012. márc. 22. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Dr Berndt Mayer, a Grazi Orvostudományi Egyetem professzora vizsgálatában megállapította, hogy az elektromos cigaretta propilén-glikol tartalmának élettani hatása toxikológiai értelemben elhanyagolható, és vizsgálatának eredményét így foglalta össze: Mint más nikotin helyettesítő készítmények esetében, az elektromos cigaretta toxicitása a nikotin hatásaira korlátozódik. Mivel itt semmilyen égési folyamat nem játszódik le, ezért használata során mentesülünk a dohányfüst (gázfázisában jelenlévő 500-féle anyag, és a füstben lebegő szilárd fázisú részecskék 4000-féle vegyi anyagának, amiből 69 súlyosan rákkeltő) hatásától. Ezért az egészségügyi kockázat lényegesen alacsonyabb, mint a dohánytermékek fogyasztása esetében. A nikotintartalomtól eltekintve az elektromos cigaretta toxikológiailag ártalmatlannak tekinthető.


A tanulmány teljes, német nyelvű szövege itt érhető el:

[link]



Az Új-Zélandi Helath New Zealand vizsgálata hasonló eredménnyel zárult, és megállapítása szerint az e-liquid folyadékokban csak mennyiségileg alig mérhető nyomokban vagy egyáltalán nem mutathatók ki egyes, a dohányban jelentős mértékben jelenlévő rákkeltő anyagok.


A tanulmány teljes, angol nyelvű szövege itt érhető el.

[link]

2012. márc. 22. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
95%

A Bostoni Egyetem (Boston University School of Public Health - BUSPH) új (2010 decemberi) tanulmánya szerint az elektromos cigaretták - ezek olyan, akkumulátorral működő elektromos eszközök, melyek dohány és égéstermék nélkül termelnek porlasztott nikotintartalmú (vagy nikotinmentes) párát - használata sokkal biztonságosabb a hagyományos cigarettánál.


Zachary Cahn a Berkeley Egyetem kutatója és Michael Siegel a Bostoni Egyetem kutatója szerint ez a tanulmány az eddigi legátfogóbb tudományos vizsgálat az elektromos cigarettákkal kapcsolatban.


A két kutató megállapítása szerint az elektromos cigarettákban használt anyagok közül kevés (ha egyáltalán van ilyen) vegyi összetevő adhat okot az aggodalomra. Bár az eddigi kutatások nem garantálják az elektromos cigaretták teljesen abszolút biztonságos voltát, az eddigi tudományos tények, bizonyítékok azt támasztják alá, hogy használatuk sokkal biztonságosabb a hagyományos cigarettánál.


Azzal kapcsolatban, hogy egy régebbi, FDA által végeztetett vizsgálat során káros dietilén-glikolt (DEG) találtak egy elektromos cigaretta patronjának folyadékmintájában a vizsgált 18-ból, a mostani tanulmány megállapítja, hogy a 15 másik vizsgálat során egyiknél sem fordult elő másik ilyen eset, az egy mintában előforduló csekély DEG tartalom valószínúleg annak tudható be, hogy az adott folyadék gyártásához nem elég tiszta (vagy szennyezett) propilén-glikolt (PG-t) használt az elektromos cigaretta gyártója.


A tanulmány elkészítéséhez a kutatók 16 laboratórium viszgálatának eredményeit tanulmányozátk át, ezek a vizsgálatok az elektronikus cigarettákban használt folyadékokban (e-liquid) és a termelt párában lévő anyagokat azonosították. A tanulmány szerzői megállapítják, hogy az elektronikus cigaretták karcinogén (rákkeltő) anyagtartalma csak nyomokban volt mérhető,1000-ed része a hagyományos cigarettákénak.


"Az elektronikus cigaretták használatát ellenzők azt állítják, hogy semmit nem tudunk ezekről az eszközökről, az igazság az, hogy nagyságrendekkel többet tudunk ezekről az eszközökről mint a hagyományos cigarettákról", mondja Siegel.


A tanulmány azt is megállapítja, hogy az e-cigaretták hatásosan tudják csillapítani a dohányzás iránti késztetést, mivel a hagyományos dohányzást szimulálják minden látható és érezhető tekintetben. A szerzők azt állítják továbbá, hogy az eddigi nikotinhelyettesítő megoldásokkal (tapasz, rágógumi) ellentétben az elektromos cigaretták esetében a dohányzásról leszokni kivánók elvonási tüneteinek enyhítése sokkal hatásosabb.



Az eredeti tanulmány a Harvard Egyetem weboldaláról.

[link]

2012. márc. 22. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem én kértem választ, de köszönöm, kár, hogy nem minden tudományos témához így állnak hozzá a válaszadók!
2012. márc. 22. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Az "első szóló" vagyok, gratulálok a 66661-es rajtszámú kollégának, magam sem tudtam volna részletesebben összeszedni, illetve ugyanezeket olvastam én is. Egy kiegészítés: amikor "patronokról" szóltam, az egyszer használatos, alapvetően nem utántölthető (általában kínai) gagyikra gondoltam. Az 501-es akkukhoz kapható integrált, kerámia stb. patronok az élettani hatás szempontjából közömbösek, mert az attól függ, mit töltünk bele. A Joye termékeket ismerem, azon belül is az EGO terméklistát, ezek megbízhatók. Az E-Health-ot kipróbáltam, alkalmatlan az e-dohányzásra.
2012. márc. 22. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Kb. egy hónapja szívom az e-cigit. Első próbálkozásra nem éreztem különösebb hatást, a második "slukkot" már kicsit bátrabban eresztettem - "hmmm, ez nem is rossz", a harmadikba beleadtam apait-anyait, majd kétmarokkal szedtem össze a tüdőmet :D

Kiderült, hogy a legerősebb liqidet kaptam az e-cigivel, MBH jelzésűt, amiről kiderült, hogy MarlBoro Hight, azaz 24-es nikotintartalmú... ehhez képest én 1/0,1-es "rendes" cigit szívtam. Gyorsan vettem nikotinmentes "levest", és azzal is kipróbáltam, no az meg olyan volt, hogy állandóan "cumiztam". Rendeltem 6-os nikotin tartalmút, azóta azt használom, (egyébként a 0,5/0,05 ciginél gyengébb), és ez már kielégíti a nikotinéhségemet. És ami fölöttébb érdekes: itt van a megmaradt cigim és csak enyhe undorral tudok ránézni...

Negyven évig dohányoztam, (55 éves vagyok), és többszöri próbálkozásra sem sikerült letennem a cigit, most meg egyik pillanatról a másikra sikerült. A liqid nikotintartalma miatt egyáltalán nincs bűntudatom, mert amennyit én belélegzem, az orvosok gyógyszerként a többszörösét szokták adagolni.

Wikipédia:

"A nikotin a vegetatív, szimpatikus idegekből noradrenalint, a mellékveséből adrenalint, az agyalapi mirigy hátulsó lebenyéből antidiuretikus hormont tesz szabaddá. Ezekből eredő perifériás hatásai: a vérnyomás, a szívfrekvencia növelése, verejtékezés, a vizeletelválasztás csökkenése, a vér szabadzsírsav-szintjének növekedése. A gyomor-bélmozgások általában lassulnak, ugyanakkor a székelési reflex megindulhat. Központi idegrendszeri hatásai: mérsékelt adagokban általában javítja a szellemi funkciókat, gyorsítja a reakciókat, csökkenti az álmosságot és az étvágyat. Túladagolása számos kedvezőtlen hatást vált ki, részben a receptorok túlzott ingerlése, részben viszont deszenzibilizáció útján való gátlása miatt."

2015. okt. 16. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!