Van megoldás az IBS pszichés tüneteinek enyhítésére?
Tudom, már rengeteg ilyen témájú kérdés volt, de Én most azokhoz tenném fel a kérdést, akik az IBS-en belül konkrétan ezzel a problémával találkoztak: Akiknek erősebb a pszichés zavar, mint maga a fizikai tünetek.
Egyszóval: Erős hasmenés, ha el kell indulni vásárolni, hivatalos ügyet intézni, autóba ülni stb. Pánikszerű félelem, hogy a közelben nincs wc. Minden evés után félelem, hogy hasmenés fog rám jönni. A sok stressz következtében nem ritka, hogy megszédülök...
Egyszerűen csak megkeseríti a mindennapokat ez a „pszichés zavar”, mert ez az. Ha otthon vagyok és nem kell mennem sehová, soha nem jelentkezik semmilyen probléma.
Így hát ebből következően: Nem segített semmilyen IBS-re ajánlott gyógyszerkészítmény, probiotikum. Más alternatív módszerként, 2x próbálkoztam a Bach-virágterápia cseppjeit is, de a kezdeti javulás után sajnos abba maradt a jótékony hatás.
Minden ötlet, javaslat, tapasztalat, felvetés érdekelne. Nyitott vagyok az alternatív orvoslásra, a diétás étrendre. Egyszóval bármire, ami segíthet, de legalábbis enyhítheti a tünetet. Tudom, hogy az agyra kellene hatni. Csak azt nem tudom, hogy mivel és hogyan :)
Válaszaitokat előre is köszönöm!
Üdv!
Nekem is volt IBS-em.
Ajurvédával hoztak ki belőle.
Ott kaptam rá a jógázásra. Pontosabban az ászanázásra, de mos tmár a többit is igyekszem bevezetni.
A kezelői persze a nyugati orvoslás szakemberei is voltak, és itteni módszerekkel is, alapos kivizsgálással és figyelemmel kísérték a kúrát.
Csak azért mondom, mert az internetes öngyógyításnak megvannak azért a veszélyei, és orvosi vagy egyéb szakértői felügyelet nélkül nem ajánlok beavatkozásokat.
Ezzel szemben a jógához nem kell orvosi recept vagy jóváhagyás... de JÓ tanár igen.
Igazán rendszeresen (heti 3-4 alkalom) közel egy éve gyakorlom, és ez alapján bátran állítom neked, hogy ha elérsz bizonyos szintet pl. alap ászanákat alaposan elsajátítasz jó oktatói kontoroll mellet magadtól is tudod művelni. Az Iyengar jógát ajánlom. A mesterneak vannak nagyon jó könyvei, amivel még alaposabbá és mélyebbé teheted tudásod (B.K.S. Iyengar: Jóga új megvilágításban stb)
A központi idegrendszer és a vegetatív idegrendszer folyamatosan hat egymásra. A belek állapota, mozgása a vegetatív rendszer által irányított. A "pánikbetegséges" központi idegrendszer zavara. Ha jógázni kezdesz az összes tüneted kezelése szempontjából talán mindegy is, melyik volt az eredeti kiváltó ok: beleid miatt lettél ideges, vagy az idegességed miatt mondtak fel a beleid.
A végleges gyógyulás szempontjából persze meg kell majd találni a kiváltó okot, hogy ne ess vissza.
Az ászanák szabályos ritmusú légzéssel kísérve egyensúlyozni fogják idegrendszeredet, és közvetlenül az beslő szervek elrendezését is korrigálják, azaz serkentik és javítják működésüket. Tehát mindkét irányból kezelik az IBS panaszait. A testieket és az idegieket is.
A megfelelő szint, a szabályos ritmusos légzéssel kísért gyakorlatok és a rendszeresség elérése persze időt igényel (elszántság és szorgalomtól függően több mint egy év), de a jótékony hatások már az elejétől folyamatosan, gyarapodni erősödni fognak.
A hatást fokozná a jógához illő táplálkozás (vega). Ez közvetlenül a belek terhelését is csökkenti, az ászanákban való fejlődéshez is hozzájárul és ezeken keresztül (de a hagyomány szerint közvetlenül is) az idegrendszerre pozitívan hat.
Gyakorlásra fel!
Üdv!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!