Mi a cukorbetegseg kialakulasanak oka? Hogyan lehet megelozni?
Az 1-es típusúnál a hasnyálmirigy béta sejtjeit megtámadja egy vírus, ennek következtében azok elpusztulnak és nem tudnak többé inzulint termelni. Az inzulin az a hormon, ami a vérből a test sejtjeibe juttatja a glükózt (cukrot) hogy azok azt fel tudják használni. Ha nincs inzulin vagy nincs elég, a sejtek nem kapják meg a cukrot, ezért az a vérben marad, és magas lesz a vércukorszint. A veszélyesen magas vércukorszint rövid távon akár kómához, halálhoz is vezethet, de az állandóan megemelkedett szint is roncsolja a szervezetet: főleg az erekben rakódik le, érelmeszesedést okoz. Magas vércukorszint következményei lehetnek: látásromlás, vakság, szív-érrendszeri problémák, lassú sebgyógyulás, kiszáradt bőr, végtag (főleg láb) amputációja. Az 1-es típusú cukorbetegség általában gyerekkorban vagy fiatal korban jelentkezik, de van egy 1.5. típusúnak nevezett is, ami kicsit lassabb lefolyású, és fiatal felnőtt korban jön elő. Nem gyógyítható, nem megelőzhető betegség. Folyamatos inzulin injekciókra és vércukormérésre van szükség az életben maradáshoz.
A 2-es típusúnál gyakran nincsenek felismerhető jelek, csak már akkor ha szövődményei vannak a dolognak. E mögött a betegség mögött általában valamilyen genetikai hajlam áll. A béta sejtek itt tudnak elég inzulint termelni, sőt túl sokat is termelnek, mert a test sejtjei inzulin rezisztensek. Ez azt jelenti, hogy nem "látják" az inzulint, hiába visz nekik cukrot, nem veszik fel vagy legalábbis nem vesznek fel eleget és elég gyorsan. Ezért hosszú ideig magas marad a vércukorszint, a test pedig még több inzulint kezd el termelni, hogy megszabaduljon a vérben lévő cukortól, és magas lesz az inzulin szint is, ami szintén károsítja az ereket. Ha évekig nem fedezik fel az inzulin rezisztenciát, és nem kezelik (gyógyszer+diéta+sport) akkor egy idő után elkezdenek elhalni a béta sejtek, mert már nem bírják a rengeteg inzulin előállítását, és ekkor már inzulin injekcióra is szükség lehet a gyógyszer, a sport és diéta mellett. Ez a típus legtöbbször idősebbeknél jelentkezik, de manapság a sok cukor és mozgásszegény életmód miatt már egészen fiataloknál is gyakran előfordul. Ha valakinél még nagyon korán felfedezik, hogy a sejtjei inzulin rezisztensek (ami egyébként általában nem szokott megtörténni, mert nem vizsgálják, csak ha már erre utaló tüneteid vannak, akkor meg már késő), akkor diétával és sporttal elvileg lehet javítani a helyzeten, vissza lehet még fordítani, illetve le lehet lassítani a betegség lefolyását. De valószínű az illető így is élete végéig diétára fog szorulni, úgyhogy véglegesen meggyógyulni ebből sem lehet, tehát ezzel igazából csak a szövődményeket tudja elodázni, amik ugyanazok, mint az 1-es típusúnál.
Van még egy harmadik típus, a terhesség alatt fellépő cukorbetegség. Ezt maga a terhesség hozza elő (persze nem mindenkinél) és általában szülés után megszűnik magától. Viszont ha valakinél előjött terhesen, annak dupla akkora esélye van, hogy később az élete során majd cukorbeteg lesz, mint annak akinek nem jött elő.
Remélem ez így érthető volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!