Álmatlanság [ insomnia ] ellen mit lehet tenni?
Elálmosodni elálmosodok, el is alszok este 10 óra környékén, de éjjelente változóan 1, 2, 3 órakor felkelek már két hónapja, és csak 2-3 órával később tudok visszaludni valamikor, valamikor meg már nem.
Van úgy is, hogy 4, fél ötkor kelek. Kétszer előfordult az utóbbi két hónapban, hogy tudtam egyfolytában aludni 9 és fél órát, este 8-tól másnap reggel fél hatig.
Probléma még az is, hogy úgy igazán álmosodni már este fél 7-kor elkezdem. Ez elég korán van hozzá, ahhoz képest, hogy régebben este 11-re álmosodtam el olyan szinten mint most ilyen korai időpontban.
24-48 munkarendben vagyok biztonsági őr.
Ha dolgozni megyek, akkor már vissza sem alhatok. Ha melóból jövök, akkor itthon alszom, de mostanában amióta alvásproblémám van, azóta általában 11 órakor már kelek. Régebben meg ha nagyon kimerült voltam, volt, hogy csak délután négy órakor keltem fel, vagy délután kettőkor.
Már eléggé kimerültnek érzem magam. Lelki betegséget is kaptam már miatta. Depressziós lettem.
Régebben általában 8 órákat aludtam egyhuzamban. 26 éves vagyok.
Háziorvos melatonin tablettát írt fel, de azt nem vettem meg, mert hirtelen csak a 7000 forintos méregdrága árat láttam meg.
Másfél hónapja szedek Frontin 0,25 mg nyugtatót, 3x1 adagolással, neurológus receptjére. Voltak idegrángásaim is - rángatóztak az idegek a testem különböző részein - azért mentem el oda is.
Nem használ a Frontin, ezért mostanában csak este lefekvés előtt veszek be kettőt, azaz 0,50 mg adagot, de úgyanúgy kelek általában éjjel 2-kor.
Úgy döntöttem nem is szedek többet a Frontinból.
Lehet ki kéne próbálni a Melatonin gyógyszert?
Lehet a bioritmusom borult fel?
Az alvási elégtelenségek kezelése zömmel családorvosi rendelőkben, továbbá pszichiátriai és neurológiai szakrendeléseken történik. A ritka, speciális jártasságot igénylő primer alváselégtelenségek kutatását és kezelését rendszerint ún. alvás-centrumokban végzik.
Az átmeneti és rövid ideig tartó insomniák gyakori előidézője a stresszes szituáció, kedvezőtlen események kiváltotta szorongás és kedélyzavar, amelyek az esetek többségében jól szűnnek olyan egyszerű változtatásokra, mint pl. relaxáló tevékenységek vagy sportolás beiktatása. Jelentős szenvedést okozó alvási elégtelenség esetén azonban szorongásoldó (anxiolitikum) vagy altatószer átmeneti, rövid ideig tartó adása is szükséges lehet, tekintve, hogy a súlyos fokú insomnia korai és adekvát kezelése segít megelőzni, legalábbis csökkenteni a major depresszió kialakulásának kockázatát, amely tovább súlyosbítaná, illetve fenntartaná az alvásproblémákat.
A tartósan fennálló insomnia okai leggyakrabban mentális és testi betegségek, életmódbeli zavarok, a primer alvásbetegség igen ritka. Krónikus alvászavar észlelésekor alapos fizikális és mentális vizsgálatra, továbbá a páciens életmódbeli szokásainak felderítésére is szükség van, mivel a krónikus alvászavar kezelésének lehetőség szerint oki terápiának kell lennie, amely közvetetten egyúttal az alvászavart is rendezi. A depresszió és szorongásos betegségek okozta alvászavarok oki terápiáját képezik az antidepresszívumok, az alvászavar szimptomás (tüneti) kezelésére pedig a benzodiazepin-receptorra ható altatószerek szolgálnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!