Sclerosis multiplex és fogorvosi szakma? Le kell mondanom az egész jövőmről?
Leszogeznem, nincs még semmi fix diagnózisom, csak furcsa tüneteim vannak augusztus óta, erőltetés után izommerevség, izomfájdalmak, gyengeség, most járok neurológiára meg ilyen olyan kivizsgálásra. Az orvos még nem említette konkrétan az sm-et, de szerintem arra (is) hajaznak a tüneteim.
És hat 18 éves vagyok, idén kezdtem a fogorvosi egyetemet, és igen csak depis tudok lenni, ha belegondolok, hogy lehet, hogy ez az egész most vet véget a "karrieremnek" amiből még nincs is semmi. Fogalmam sincs mihez kezdjek, ha a rossz forgatókönyv bekovetkezik (mármint az SM diagnózisa). Menjek általános orvosira? Vagy hagyjam ezt a pályát és legyek valami egyszerű irodai munkás amíg le nem benulok? És mindenképp garantált a rokkantság, tolószék? Annyira kétségbe vagyok esve, minden nap sírok, nem tudok a tanulásra sem koncentrálni
Istenem, imádom ahogy az emberek hergelik magukat ritka betegségekkel...
"És mindenképp garantált a rokkantság, tolószék"
Van ismerősöm aki 15 éve SM-es, nem rokkant, nem tolószékes, annyi van jelenleg, hogy nehezen tesz meg 2-300 méternél nagyobb sétát egyszerre. Ha leülhet közben, akkor oké.
Fogorvosként válaszolok.
Egyrészről nincs is diagnózisod még, nem is mondtak neked ilyesmit, hogy ebbe az irányba terelődik a kivizsgálás. Mivel ebben a szakmában valóban rohadtul nem mindegy, hogy végeredményben mi a diagnózisod, ezért érdemes lenne rákérdezned az orvosnál és elmondani, hogy fogorvosnak tanulsz, felmerült-e bármi nem gyógyítható betegség, ami kicsit is ronthatja a motoros vagy érzô funkcióidat.
Ha a diagnózisod SM, valóban váltanod kellene. Ez nem az a szakma, ahol elfogadható, hogy ma egy kicsit rosszabbul látsz, vagy kicsit remeg a kezed. Itt vagy minden 100%on funkcionál, vagy nem mész be dolgozni. Mikrosebészeti beavatkozásokat végzünk nap, mint nap, a biztos kéz és a jó látás mellett fontos az is, hogy egyszerre tudjunk reagálni, ha a páciens elrántja a fejét. Ha nem vagy elég ügyes, már keresztül is fúrtad a buccáját. Nem mindegy. Nekem van több SM-es betegem amúgy, elég változatos állapotban, de ha opció az ÁOK amúgy is, és tényleg SM-ed van, én biztos nem kockáztatnám meg, hogy nagy nehezen megszerzem a diplomát, még nehezebben a szakvizsgát, majd pár évre rá kiderül, hogy ja nem is dolgozhatok így. És ott váltani már nem olyan egyszerű, mint most.
Ismerek olyat, aki kézremegés miatt hagyta ott a FOK-ot, pathológus lett belőle. De ÁOK-n vagy egy csomó szakvizsga, ami nem manuális, radiológia, hematológia, maradhatsz egyetemen oktatni is, reumatológia és akkor esetleg specializálódhatsz SM-es betegekre. Ne ess még kétségbe, ha tényleg véletlenül ez a diagnózisod, amire egyelőre azért én nem látok annyi esélyt, még bőven van időd más irányba haladni.
"Le kell mondanom az egész jövőmről?
...
18 éves vagyok, idén kezdtem a fogorvosi egyetemet"
Az a jövő még nem a tied, épp csak most indultál el azon az úton. Ha nem sikerül azon végigmenni, akkor majd mész másikon, úgy is oda fogsz érni a jövődhöz, arról nem tudsz lemaradni. :)
Nincs még diagnózisod, ne parázz!
Köszi a válaszokat.
Update: tegnap mentem vissza a neurológiára kontrollra, miután az eddigi vizsgálatokon (2 féle vérvételen és emg,eng vizsgálaton voltam) nem találtak semmi eltérést.
Azt is mondtam , hogy fogorvosnak tanulok és hogy esetleg szóba jöhet-e az sm vagy hasonló idegrendszeri betegségek mert én ezektől tartok. Az orvos ilyenekre nem gondol egyébként egyáltalán, azt mondta, ha egy sm-és beteg jönne izomgyengeséggel, akkor már reflexekben, funkciókban stb lennének eltérések, amik nálam nincsenek,az én esetemben valamilyen anyagcsere-zavarral kapcsolatos izombetegségre gyanakszik inkább. De csak hogy én meggyugodjak, most beutalt MRI-re is. Valamint hozzátette, hogy az sm miatt nem kellene otthagynom a fogorvosit sem, mert ma sokkal jobbak a kilátások, mint akár 10-20 évvel ezelőtt.
Szóval, igazán kétes ez a helyzet, mert még az mri-ből bármi kiderulhet, amitől félek, valamint az #5 fogorvos válaszoló a kilátásokat igazán máshogy festette le. De még semmi sem biztos, bár a tegnapi után kicsit már megjott az életkedvem a tanuláshoz :D A tüneteim amúgy eléggé valósak, nem gondolnám beképzeltnek.
"azt mondta, ha egy sm-és beteg jönne izomgyengeséggel, akkor már reflexekben, funkciókban stb lennének eltérések, amik nálam nincsenek,az én esetemben valamilyen anyagcsere-zavarral kapcsolatos izombetegségre gyanakszik inkább. De csak hogy én meggyugodjak, most beutalt MRI-re is. Valamint hozzátette, hogy az sm miatt nem kellene otthagynom a fogorvosit sem, mert ma sokkal jobbak a kilátások, mint akár 10-20 évvel ezelőtt.
Szóval, igazán kétes ez a helyzet..."
Nem, nem kétes, hanem hipochonder vagy. :)
Szia!
Megkérdezhetem, hogy ez az erőltetés utáni izommerevség, izomfájdalom pontosan mit jelent? Hol jelentkezik nálad, a karodban/lábadban, és csak egy helyen?
Nekem csak az egyik alkaromnál fordul elő már teljesen hétköznapi, minimális terhelés után is, hogy izommerevséget tapasztalok, mert nem tudom három ujjamat behajítani, kiegyenesíteni. Mintha az alkarom beállt volna. Persze hogy ez most izom vagy ín probléma azt nem tudom. Egy neurológus nálam is metabolikus izomműködési zavarra gondolt, de ahova irányítottak, ott azt mondta a oki, hogy annak nem csak helyileg kellene megjelennie, hanem más tüneteket is kellene produkálnom. Márpedig az elég alapos fizikai vizsgálata után ő ilyeneket nem tapasztalt.
Ha nálad több helyen is előfordul ez, akkor ki tudja, lehet ilyen húzódik meg a háttérben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!