A pestis a mostani covid-dal ellentétben miért szedett
annyival drasztikusan több áldozatot a középkorban?
Figyelt kérdés
Mert ugye a covid-ot egészséges ember simán legyőzi a saját immunrendszerével, de a középkorban meg a pestis kiirtotta fél Európát. Ez azt jelenti, hogy akkoriban mindenkinek sz** volt az immunrendszere? Pedig gazdag nemesek is jócskán haltak bele miközben ők jól étkeztek és vigyáztak magukra.
Kérdező, akkor te igazából arra vagy kíváncsi, hogy az akkor embereknek vajon mekkora része halt volna bele a most terjedő koronavírusba, ha akkor kezd el terjedni? Meg esetleg hogy most mennyien halnának bele a pestisbe, ha ugyanúgy terjedne és nem lenne antibiotikum, tehát az immunrendszeren múlna minden?
Ezek szerintem érdekes kérdések és lehetne rajtuk gondolkozni. Egy csomó befolyásoló tényezőt figyelembe lehet venni. Például hogy akkoriban nagyon kevesen érték meg azt a kort, ami most az elhunytak medián életkora. Ugyanakkor fölmerült ma is, hogy a szennyezett levegőjű helyeken élő emberek nagyobb valószínűséggel lesznek a koronavírus áldozatai, de régen gyakoriak voltak a lakásokban a nyitott tűzhelyek, ami szintén elég rossz levegőt csinált. Ma egy csomó embert a jó kórházi ellátás életben tart, amíg a szervezete leküzdi a betegséget, és túlélik, ha nincs kórház (vagy most majd ha betelik), az növeli a halálozást. Sok szempontot kéne még meggondolni, hogy becslést tudjunk tenni.
2020. dec. 1. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
22/27 anonim válasza:
21eshez csatlakozva kb megítélhetetetlen milyen volt az akkori emberek ellenálló képessége a betegségekkel szemben a mostaniakhoz képest. Ezt csak akkor lehetne megítélni ha visszautazhatna egy orvoscsoport vizsgáltokat végezni abba a korba. Masrészt az ellenálló képesség sok dolgon múlik. Pl az egyén alkalmazkodásán a környezezéhez. Abban a korban mások voltak a körülmények. Azok az embetek ahhoz alkalmazkodtak. A mai ember meg a maihoz. Ha visszaröppennél az időben jó esellyel előbb múlnál ki az időjárás viszontagságai és a rossz hihiénia miatt mint az benne élők akik valamelyest megszokták. Nem véltlen hogy sok az adott populációra árzalmatlan betegség egy másik populációra áthurcolva kiírtja azt. Számtalan izoláltan élő törzs halt ki mindenféle betegségekben amit a hittérítők vagy felfedezők hurvoltak közéjük. Az ő szervezetük számára még ismeretlen volt az adott korokozó és nem tudták legyőzni. Persze ez fordítva is igaz. Bonyolultabb kérdés ez annál hogy pár mondatban választ lehessen adni rá. Egyebként a pestis elleni ellenálló képesség a vétcsoporton is múlt. Már nem melékszem melyik vércsoport de az egyikre levesbé volt veszélyes a kór.
2020. dec. 1. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
23/27 A kérdező kommentje:
#21: Pontosan! Lényegében ezt akartam kinyögni a kérdésemmel. Hogy a középkori és mostani ember hogyan reagálna akkor és most a pestisre és a covid-ra? Mik lennének a különbségek, hasonlóságok és miért?
2020. dec. 1. 17:09
24/27 anonim válasza:
Rosszabbul reagáltak volna a COVID-ra. Igaz, kevés volt az elhízott, és a krónikus beteg, de a higiénia rossz volt. Úgy gondolták, hogy a bűz terjeszti a betegséget. Nem tudták, hogy mit csináljanak.
2020. dec. 1. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
25/27 anonim válasza:
A pestis neme gy natha volt.
2020. dec. 1. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
26/27 anonim válasza:
25. A covid sem egy nátha. De akkoriban egy nathában is könnyebbem meghalt valaki így valószínű a covidot sem gyűrnék le olyan könnyen. De a pestis durvább volt. A spanyol nátha 1918-19ben volt. Sokkal többen haltak meg mint a covidban. Pedig az egy influenza vírus volt. Rengetegen fiatalok is. A pestisben meg nem halna meg annyi ember ma az orvostudomány miatt.
2020. dec. 1. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
27/27 anonim válasza:
Mert az tényleg egy veszélyes fertőzés volt, ellentétben a coviddal.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!