A pestis a mostani covid-dal ellentétben miért szedett annyival drasztikusan több áldozatot a középkorban?
Mert az egy másik kórokozó volt. De most is vannak hasonló arányú halálozást előidéző kórságok, gondolj pl. az ebolára. Azzal az volt a szerencse, hogy akkor fertőz igazán, mikor a betegnek már tünetei is vannak, olyankor pedig már nagyon beteg az illető, nemigen mászkál sehova. Ha már a tünetek megjelenése előtti napokban fertőzne....
Összetehetjük kezünket-lábunkat, hogy nem egy ilyen kezdett intenzíven terjedni.
A COVID-ot sem gyozi le mindenki...
A pestis tobbek kozott a kor higieniai viszonyai miatt tudott annyira terjedni, meg mert fogalma sem volt senkinek hogy hogyan lehetne vedekezni ellene vagy epp gyogyitani. Tele voltak a varosok, falvak patkanyokkal, amik majdhogynem akadalytalanul ozonlottek mindenhova es a bolhakon keresztul vittek a fertozest. Mindamellett a pestisbakterium(ok) fertozokepessege es halalozasi rataja is messze felulmulja a SARS-CoV2-et.
Almát hasonlítasz körtével. A pestist egy baktérium okozza. Ma labdába se tudna rúgni, mert már vannak antibiotikumjaink.
Másrészt azért se tudna terjedni, amiért a már említett ebola sem tud a fejlett országokban: sokkal jobbak a higiéniai körülmények.
Majd ha időd engedi, nézd meg az Orvosdoktor című filmet.
Hosszú film, de sok kérdésedre fogsz választ kapni.
"A COVID-ot sem gyozi le mindenki..."
Csak a betegek nem. 62,8 millió a világszerte diagnosztizáltak száma (ennél jóval több lehet akiken tünet nélkül átment vagy nem tesztelték) és "csak" 1,46 millió ember halt meg. A pestis miatt meg kvázi kipusztult fél Európa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!