A szappan mitől antibakteriális?
Tegnap nézegettem a folyékony szappanokat és amelyikre rá volt írva h antibakteriális, annak az összetevői gyakorlatilag ugyanazok voltak mint pl az aloe verásnak vagy a kézkímélőnek...
Mi a helyzet a kemény kézmosó szappanokkal? Melyik összetevő öli meg a bacikat? Vagy maga a szappan az?
Ha kézműves szappant veszek, az is antibakteriális?
Amelyik erősebb, pl. kórházi fertőtlenítő szappan (de gyógyszertárban is kapható), abba tesznek kórokozó elleni adalékot. Egyéb antibakteriális szappanokban gyengebb hatóanyag van, vagy nincs is. De léteznek természetes baktériumokölő anyagok is, mint például a teafa olaj, ha azt tartalmaz a folyékony szappan, annak valószínűleg van baktériumölő hatása. Bár, függhet a beletett hatóanyag tartalmától.
Én személy szerint annak a hatékonyságában bízom csak, amelyikre írnak behatási időt, ezek általában elég hatékonyak (baktericid, virucid, fungicid).
Sokan feleslegesnek tartják a kézfertőtlenítést, de egy piszkos munka után, vagy ha végigfogdostad a kapaszkodókat a villamoson, vagy a bevásárló kocsik fogantyúját, vagy ha összeszedtedt a kutyakakit az udvaron, vagy levágtad a gombás lábkörmét valakinek, akkor bizony nem felesleges.
Sokaknak az agyára ment az okos mosópor reklámok.
Nincs okos adalék ami megkérdezi a sejtet, hogy te baktérium sejt vagy vagy emlős?
Van a hipó, mint erős lúg és ezt használják a korházakba is.
Lehet elkeserítő, de más nincs. Tavaly próbálkoztak a kalapácsal és a vízbe fullasztással de nem volt hatásos.
A mikroorganizmusok világát nagyon nehéz számszerűsíteni, mert alapvetően csak elektronikus készülékekkel lehet megszámlálni a baktériumokat (ha nagyobb mennyiségben vannak jelen), a mikrobiológiai tenyésztés során pedig a táptalajon adott feltételek mellett kitenyésző telepek számából lehet következtetni a kiindulási mennyiségre (az összefüggés viszont nem lineáris).
Elvben minden felületaktív anyag (így maga a szappannak nevezett, vízben oldható amfoter vegyület is) képes a sejtmembrán meggyengítésére, így a baktérium elölésére, de a hatás függ a koncentrációtól, a behatási időtől és egyéb tényezőktől is. Mivel az egyszerű gyors kézmosás, lemosakodás általában nagyon rövid ideig tart (hiszen a bőr saját anyagainak megbontása más nem kívánatos), ezért pl. kézmosási feltételek mellett a szappan antibakteriális hatékonysága hozzáadott antibakteriális szerekkel fokozható. Ennek mértéke már mikrobiológiai tenyésztési módszerekkel is igazolható. A kézmosás hatékonyságát növelő kézmosási módszereket azonban már kisgyerekeknek is meg lehet tanítani, sokszor még szappan sem kell, hiszen körömkefe is megfelelő lehet.
Más kategória a marketing, azaz reklám, aminek nem szabad bedőlni. Arra ugyanis a legritkább esetben van szükség, hogy egy kutyaközönséges szappan fokozottan antibakteriális legyen, mert az már az emberi bőr normális működéséhez szükséges bőrbaktériumokat is elpusztítja és akkor bizony a szappan "visszanyal" és jönnek a bőrfertőzések, mert a normál bőrflórát meggyengítő, a "savköpenyt" lemosó szappan után könnyebben fertőznek a bőrt megtámadó kórokozó baktériumok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!