Ez normális, hogy ilyen idősen már ennyi bajom van? És mit javasoltok ellenük?
Magamról: 20 éves nő vagyok. 172 cm és 70 kg. Egészen 19 éves koromig rendszeresen sportoltam (csak hobbiszerűen): futás, úszás, biciklizés, lovaglás. Még ma is szoktam néha futni és edzőtermezni. Nem vagyok kövér, de azért van rajtam némi felesleg. Viszonylag egészséges életmódot folytatok, szóval nem dohányzok, nem iszok alkoholt, és kávét sem. Sok gyümölcsöt eszek, mindenfélét, és multivitamint is szedek. A vérlabor eredményeim mindig rendben szoktak lenni. Viszont sajnos egész eddigi életemben nagyon kevés vizet ittam csak (napi 3-4 pohár kb.), nem fájt a fejem, meg jól voltam, egyszerűen csak nem voltam szomjas, meg úgy nem jutott eszembe inni sosem, vagy nem volt rá épp lehetőségem amikor akartam volna; de most ezen próbálok változtatni, már van, hogy 1-1,5 liter víz is elfogy naponta.
A problémáim:
-a derekam nagyon fáj már évek óta, sokszor úgy beáll, hogy alig bírok felállni
-rengeteg visszér van a lábaimon, mindkét combtőnél (piros színűek), és néha fájnak is
-minden ízületemmel gond van- akadnak, kattognak (legfőképp a csuklóim), és sokszor fájnak is (főként a térdeim és a csuklóim)
-a vérnyomásom általában alacsony (98/56 körül), mozgás hatására viszont olyannyira felmegy hogy utána kb. 1 óráig nem áll vissza normálisra. Pulzus szintén ugyanígy, nyugalmi állapotban 48-54 körül van. (Iskolai 2 km futás után a védőnők mérték a vérnyomásunkat. Az én értékeim még 15 perccel futás után is olyan rettentő magasak voltak mindig, hogy aggódtak értem, pedig nem éreztem magam különösebben rosszul.)
-futáskor amúgy mindig nagyon kipirulok, és van hogy elég rosszul is érzem magam utána (pl. hányinger). Nem szoktam pedig futás előtt bezabálni. Futás után rendszerint napokig fáj a torkom, pedig csak az orromon veszek levegőt mindig
-bármilyen hétköznapi mozdulat okozhat fájdalmakat (pl. járás közben egyszer csak úgy elkezdett fájni valamelyik izom az egyik lábfejemben hogy hónapokig fájt, bármivel is kentem; ha a könyököm sokáig be van hajlítva, és utána ki akarom nyújtani, akkor rendszerint becsípődik)
-a kezeim gyakran remegnek, pedig nem vagyok stresszes (12 évig zongoráztam versenyszerűen, nem tudom, hogy ennek köze lehet-e ehhez. De ismerek más ilyen személyeket is- pl. nővérem is- és nekik nincsenek ilyen gondjaik.)
-mostanában a gyomrom is szokott néha fájni, mintha fekélyem lenne
-még évekkel ezelőtt szívzörejt állapítottak meg nálam, de nem kell kezelni
-illetve néhány éve kiderült hogy autoimmun pajzsmirigybetegségem is van, amire viszont gyógyszert kapok, amit örökre szednem kell majd
-állandóan álmos vagyok, pedig van hogy 12 órákat is alszok, és még ezután is úgy kelek föl mint a mosott rongy
-nagyon fáradékony vagyok (az úszás edzéseken már 10 perc után nem bírtam tartani a tempót a többiekkel, hiába úsztam amúgy jobban a legtöbbjüknél; és néhány emeletnyi lépcsőzéstől már rosszul vagyok, csak úgy ver a szívem és majd' elájulok
-az utóbbi hónapokban vettem észre, hogy nem fog az agyam szinte egyáltalán (kitűnő voltam végig a gimnáziumban, régebben elég volt valamit egyszer átolvasni óra előtt, és már minden szót megjegyeztem belőle; mostanában meg órákat ülök a könyv fölött, és semmit nem tudok megtanulni)- pedig szellőztetek mindig, és szüneteket is tartok
-szokott fájni a fejem is, és nem tudom miért
-a bőröm sok helyen száraz, és hullik (a fejbőröm is); de ez gondolom a kevés vízivás miatt is lehet
-és ráadásul nemrég kaptam egy övsömört is, de hál' istennek nem olyan vészes mint azt másoktól hallottam :)
Hirtelen ennyi jutott eszembe, de biztos hogy van néhány amit kifelejtettem.
Amúgy a visszér és a derékfájás öröklött, és a pajzsmirigy probléma is, de nem hittem volna, hogy már tini korban előjöhetnek ezek.
Szerintetek van még remény számomra, vagy intézhetem a temetést? :/
Köszönöm a választ!
A pajzsmirigy terápiája alatt mit értesz? Gyógyszert szedek rá, mit tehetnék még?
Egyébként tényleg nem látom magam kövérnek, kissé combos vagyok meg nagy feneket örököltem, az igaz, de a felső testemen meg zsír alig van, inkább csak izom. Felül férfi testalkatom van, hatalmas nagy vállakkal. :/
Azt leírtad, hogy miket nem fogyasztasz, arra viszont nem igazán térél ki, hogy milyen táplálkozást folytatsz.
Önmagában annyi, hogy sok gyümölcsöt szoktál fogyasztani, nem éppen sokatmondó, szerintem célszerű lenne, ha részletesebben vázolnád az étrendedet.
Kenyér, rizs, krumpli, tészta, süti, kristálycukor, szénhidrát, fehér liszt? Junk food?
A bőr szárazságát okozhatják a nem alkatodnak megfelelő fűszerek is. A fűszerek fogyasztása nagyon jó tud lenni, de tudni kell, hogy azoknak van hatóanyagtartalma és nem mindegyik hasznos bárkinek.
A nagymértékű gyümölcsfogyasztás sem mindenkinek javallt (én is imádom a gyümiket, félre ne érts! :-))!
Milyen fűszereket, gyógynövényeket szoktál enni, inni? Gyógynövényteákat esetleg?
Vannak olyan herbateák, amik száríthatnak. Neked azokat érdemes kerülni vagy csökkenteni azok adagját. (Vannak nedvesítő gyógynövényteák is, azokat érdemes lenne felkutatnod és használni.)
Írtad, hogy sok a visszered. Úgy érted, hogy visszértágulat? Visszere mindenkinek van, az nem betegség! ;-)
Túl sokat ülsz esetleg?
Az is lehet, hogy gyenge a kötőszöveted vagy megerőltetted magadat.
Nézz utána azoknak a tornáknak, amiket kifejezetten visszértágulat esetére javallnak.
A fejfájás oka ezerféle lehet.
Írtad, hogy nem vagy stresszes. Ez biztos? Fejfájás, kézremegés, gyomorfájás? Biztos, hogy nem vagy feszült vagy nem fojtod el? Csak kérdezem, gondold át.
Szerintem sok problémádat nem kellene úgy elkönyvelni, hogy azok megváltoztathatatlanok! Táplálkozásra odafigyeléssel nagyon sok mindenen lehet(ne) javítanod.
Az kevés, hogy nem alkoholizálsz vagy nem dohányzol.
A fáradékonyságot is okozhatja, ha olyan kajákat eszel, amit nem bír a tested!
A pajzsmirigy témával is lehet még kezdeni valamit.
"autoimmun pajzsmirigybetegség" - pontosabban?
"Autoimmun pajzsmirigybetegség és glutén
Az autoimmun betegségek kialakulásának egyik útja, hogy bizonyos élelmi anyagok hatására a bél áteresztővé válik, melyen át olyan fehérjék jutnak be a keringésbe, amelyek hasonlítanak saját sejtjeink valamelyikéhez, és az aktiválódó immunrendszer mind az idegen fehérjét, mind a hozzá hasonlatos saját fehérjét támadni kezdi. Az egyik ilyen autoimmun folyamatokat provokáló élelmi anyag a glutén, melynek pajzsmirigybetegségben játszott szerepét alátámasztja, hogy pajzsmirigybetegek jelentős arányában kimutathatóak gluténellenes antitestek. Az autoimmun pajzsmirigybetegség kialakulásában a gluténérzékenységnek tehát igen nagy szerepe van, ám a bél áteresztővé válásával számos egyéb idegen fehérje is bejut a keringésbe, mely provokálhatja az immunrendszert.
...úgy tűnik, hogy a provokáló élelmi anyagok étrendből való kivonásával a betegség visszafordítható, vagy legalábbis mérsékelhető. A javuláshoz az optimális étrenden kívül nagyon fontos a megfelelő D-vitaminellátottság is."
Abszolút van remény! :-) Valószínűleg egy nagy életmódváltás vár rád. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!