Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A felnőtt gyermek ilyen...

A felnőtt gyermek ilyen esetekben is köteles gondoskodni idős szüleiről?

Figyelt kérdés
A szülők eladták a házukat évekkel ezelőtt, a pénzt egyszerűen elköltötték, felélték anélkül, hogy a gyermeknek 1 ft-ot is adtak volna. (Hatni rájuk nem lehetett, minden könyörgés hiábavaló volt.) Mostmár nem tudnak dolgozni, pénzt keresni, hogy fizessék az albérletet, a nyugdíjuk pedig éhenhaláshoz is kevés (2× 28 ezer forint), úgy néz ki, hogy az utcára kerülnek. Kérdés: egy saját családját is éppen csak eltartani tudó férjnek (szülők számára: gyermeknek) mi ilyenkor a törvényi és mi az erkölcsi felelőssége?
2017. szept. 23. 11:22
1 2 3 4
 1/37 anonim válasza:
17%
Ez a pár mondta ahhoz nagyon kevés, hogy erre felvetésre felelősséggel lehessen reflektálni! Azonban erkölcsileg mind az, amit a saját lelkiismereted diktál! Mégis csak felébredt benned a lelkiismeret, ha nem őrlődnél miatta, nem is kérdeznéd!
2017. szept. 23. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 anonim ***** válasza:
39%
"felélték anélkül, hogy a gyermeknek 1 ft-ot is adtak volna" És miért kellett volna a gyereknek adni a ház árából? Nyilván nem azért váltak meg azok az idős emberek az otthonuktól mert éppen olyan kedvük volt. Ilyet csak komoly okkal tesz az ember.
2017. szept. 23. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 anonim ***** válasza:
98%
Ez voltaképpen rokontartás lenne, azt viszont a saját tartása rovására nem kell fizetnie senkinek (a szülőnek sem a gyermek felé, ha olyanok a körülményei). A kiskorú gyermekek tartása pedig mindent megelőz a jogban sorrendileg, az ő ellátásuk prioritást élvez, azt a szülő, vagy a nagykorú gyermek tartása(rokontartás) nem veszélyezetetheti. Megvizsgálják az anyagi helyzetet, az előzményeket, az esetlegesen érdemteklenséget kimerítő körülményeket és gyakran ha bele is fér a kötelezett büdzséjébe, ez elenyésző összeg, megélni belőle nem lehet. Teljesen más szempontok alapján vizsgálják az elbírálás során, mint a gyermektartást. Ha pedig az összbevételed a saját gyermekeid és jómagad tartására is éppen hogy elég, elutasítják a kérelmet. Nem fogják a gyermekeidet a szüleid mögé sorolni. Ismerek olyat, akinek megítélték, a kvázi normál fizetésű gyereke (szintén családdal) 10 ezer ft havi rokontartásra kötelezett és ezt is felül lehet vizsgáltatni pár évente, vagy ha megváltoznak a körülmények. Továbbá az első és legfontosabb szempont, hogy a rokontartásra igényt tartó szülő, önhibáján kívűl kell kerüljön szorult helyzetbe, az eladtam a házam és elvertem az árát nem éppen az. Viszont ha azért adták el, hogy a megélhetésüket fedezze, az már megint csak más kérdés, továbbá a saját vagyonukból még életükben nem kötelesek juttatni neked semennyit már felnőtt korodban, avval maguk rendelkeznek, örökölni a haláluk után lehet (már ha van mit, jelen esetben ugye ez nem érvényes). Normál esetben persze segíti a szülő és a gyermek kölcsönösen egymást, de mindenki helyzete más, van olyan bizony gyakran, hogy egyik fél sem érdemli meg én meg nem vallom azt, hogy pusztán vérségi kötelékre hivatkozva tartanom kéne bárkit is, aki arra érdemtelen (kiskorú persze itt is kivétel). Szóval ez soktényezős dolog, ennyiből infó alapján válaszolni nem lehet.
2017. szept. 23. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 A kérdező kommentje:

Az eladás oka, hogy vidékről Pest közelébe költözzenek, arrafelé akartak házat venni, de a pénz kevés volt ahhoz, hogy Pest közvetlen közelében élhető ingatlant kapjanak, messzebbről pedig macerás lett volna bejárni dolgozni. Így inkább albérletben laktak, a régi házért kapott pénz pedig szép lassan elfogyott, nem betegségre, nem nélkülözhetetlen dolgokra, csak úgy erre-arra, utazgatásokra.

Nem kell a gyermeknek egyetlen forint sem, nem is kellett soha, csak ő a szüleivel ellentétben minden forintnak megnézte a helyét, kemény munkával egy kisebb lakást is tudott venni hitelre (épp akkortájt, amikor a szülők is eladták a házat, mégsem lett 1 fillér sem felajánlva segítségbe, hogy több legyen az önerő) és most egy hatalmas keserűség van benne, hogy nagy gyermekeivel kell egy szobába költöznie, (neki és a feleségének, tehát 4 embernek) ahhoz, hogy a szülei ne a híd alá menjenek aludni.

2017. szept. 23. 12:06
 5/37 anonim ***** válasza:
89%
Egyetlen gyerek van? Nem lehetne a szülőket vmilyen államilag támogatott idősotthonba beköltöztetni?
2017. szept. 23. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 A kérdező kommentje:
Szerintem ha lenne ilyen, akkor nem lennének öreg hajléktalanok az utcákon. Ennyi nyugdíjjal sehová nem veszik fel őket. Még ha tripla ennyi lenne, akkor sem.
2017. szept. 23. 12:29
 7/37 anonim ***** válasza:
14%

Ja, persze. Pótoltak volna az önerődbe, akkor még hamarabb elfogyott volna a pénzük és csak korábban jöttél volna ide sírni.


De megnyugodhatsz, nem fognak törvényileg kötelezni, mert a saját vagy gyermekeid kárára nem ítélnek meg tartást.


De nem lennének csak azért érdemtelenek rá, mert nem rád szórták el a házuk árát.


Erkölcsileg pedig: nekem nem férne bele, hogy magára hagyjam a szüleimet. Akkor sem, ha összébb kell húznunk magunkat miatta.

2017. szept. 23. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 A kérdező kommentje:

7-es, engem hiába sértegetsz, mert ez nem az én családom sztorija. Viszont ismerem az ügy minden érintettjét, igaz a helyzetet csak a fiatalok szemszögéből hallottam, ha a szülők is elmesélnék, lehet, hogy kissé másképp hangzana.

Ha kapok válaszokat ítélkezés nélkül, ezt nem is tartottam volna fontosnak közölni. De erre a hangnemre itt semmi szükség.

2017. szept. 23. 12:48
 9/37 anonim ***** válasza:
68%

Miért ilyen kevés a nyugdíjuk?

Ennek nem lehet utánajárni?

Ez talán nem is nyugdíj, csak valami szociális ellátás.

Még nincsenek 65 évesek? Akkor mért nem tudnak dolgozni?

Vissza lehet menni falura, olyan elöregedő falukba talán kapnak egy szobát házimunkáért cserébe.

Szerintem ezt a nyugdíj dolgot kellene először intézni.


Nagyon sajnálom a gyereküket és szégyellje magát az ilyen szülő, aki ilyen helyzetbe képes hozni a gyerekét.

2017. szept. 23. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 anonim ***** válasza:
62%

Senki sem felelős egy másik felnőtt ember döntéseiért. Akkor sem, ha azok a szüleink. Vannak hajléktalanszállók is, nappali melegedők, oda is mehetnek, nem kell a híd alatt lenniük.

Törvényileg nem kötelezhető egy olyan ember szülőtartásra, sem arra, hogy magához vegye a szüleit, akinek a saját családjára is alig jut. Az más lenne, ha jómódú lenne a felnőtt gyerek.

Erkölcsileg kb. annyit illik segíteni, hogy zuhanyzási, mosási lehetőséget biztosítani lehet a szülőknek. Van erre lehetőség ugyan a hajléktalanszállókon, de azért egy kis extra segítséget lehet biztosítani ilyen téren.

2017. szept. 23. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!