Apám nem büszke rám, amiért egyetemre megyek tanulni pedagógusnak? Miert? Azt mondta, hogy legszívesebben pénzt se adna a tandíjra.
Azta, de nagy hiba. Elmondom az eredetét.
Egyrészt tájszólás, másrészt pedig, mivel a személyes névmások tárgyas alakjában helyes az, hogy engemet meg, hogy tégedet, ezért az emberek automatikusan hozzáteszik az őt-höz is. Nem csak én használom így.
Hat, én orvostanhallgató vagyok, de egy pedagógus jóval többet keres, mint én fogok :D ahogy elnézem az oktatás színvonalát (az ismerettségi körben sok a tanító/tanár), elég sok pénzt lapnak a pedagógusok azért, hogy befogják a szájukat. A helyi általános iskolában flottán belül még autót is ekdvezményesen vehetnek, a telefon ingen van, laptopot kapnak, több száz ezer forintos fizetést, meg a két és fél hónap nyári szünetről ne is beszéljünk.
Nem sajnálom attól, aki szívből végzi ezt a szakmát és ért is hozzá, de nagyon kevés ilyen pedgaógust ismerek. Sokan a fent említett dolgokért választják ezt a pályát, illetve sajnos egy pedagógus a közoktatásban simán ellébecolhat úgy évekig, hogy egyáltalán nem képzi magát tovább, plusz még a gyerekekkel sem tud bánni.
Keresztanyám is tanító, hihetetlenül agresszív a gyerekekkel, nem tud tanítani, plusz az ő sulijukban még mindig sokan főiskolai végzetséggel dolgoznak (vagy azzal se) és a legtöbben egy idegen nyelvet sem beszélnek. Szerintem ez 2917-ben ultragáz.
Szóval apukád nézőpontját is megértem, mert ma pedagógusnak
lenni már-már ciki. Nincs meg az a presztízsértéke a szakmának, mint régen. Mert mind az oktatást, mind az oktatókat reformálni kellene, a magyar közoktatás színvonala megrekedt valahol a rendszerváltás idején, egyáltalán nem adaptálódott az új generációk igényeihez, és ez látszik is.
Ha te szívből szeretnéd ezt a szakmát csinálni, céljaid vannak vele, akkor csinald! De ha nem, akkor egyetértek apáddal.
Egy tanító ne a tájnyelvi kiejtés szerint fogalmazzon, írjon, hanem a köznyelvi kiejtés és helyesírás szerint.
Hát, apádnak igaza van.
Aki nem tud magyarul helyesen írni, fogalmazni, akinek az írásában hemzsegnek a nyelvhelyességi hibák, az menjen el a "mekibe hambit" árusítani.
Jelzem a kérdezőnek, hogy nem levelezem magánban.
Amúgy megerősítem a véleményemet. Aki nem tud magyarul fogalmazni és helyesen írni, az ne akarjon tanítani.
Az apádnak igaza van.
23-asnak!
"a két és fél hónap nyári szünetről ne is beszéljünk."
Ezt felejtsd el! Mindig is legenda volt.
A pedagógus közalkalmazott, és ugyanannyi évi szabadság jár neki, mint bárki közalkalmazottnak.
Az utolsó tanítási nap után még egy hétig bejárnak:
1.
-magántanulók vizsgáinak időszaka;
-ez alatt napközis ügyelet;
-osztályozó értekezletek, munkaközösségi értekezletek (egy tanár több munkaközösségben is érintett lehet, mint pl. szaktárgyi, osztályfőnöki, évfolyam);
-szaktárgyi leltár
-bizonyítvány írás, anyakönyv írás, ezek összeolvasása (három személy olvassa össze, egyik a naplót, a másik a bizonyítványt, a harmadik az anyakönyvet nézi; aztán erről jegyzőkönyv készül)
-felkészülés az évzáró-ballagásra, bizonyítvány osztásra
- évzáró után tantestületi évzáró értekezlet.
Tehát ez már majdnem június hónap vége. Idén kb. 22-23. lehetett.
2.
Nyáron mindenki köteles 2 hetet valamilyen szolgálatban tölteni.
Ez lehet táboroztatás (sporttábor, túratábor), honi vagy külföldi nyaraltatás, szolgálat a helyi és/vagy kerületi napközis táborban.
3.
A bejárási időszak általában augusztus 20. utáni első munkanap. Ez az előkészítő időszak.
A pótvizsgák időszaka.
Tantestületi munkaértekezlet, éves terv, beosztások, szervezések, munkaközösségi értekezletek (mint év végén, most is több munkaközösségben érdekelt minden pedagógus), tankönyvek, eszközök átvétele, eszközleltár; szakleletár; tanmenetek megírása; tantermek átvétele; éves beosztások; tanfolyamok és szakkörök előkészítése - tanmenetek;
tantestületi évnyitó értekezlet, az évnyitó ünnepség megszervezése, lebonyolítása stb.
Ha az évközi összes szünetet megvizsgálod, akkor ki tudod számítani, hogy alig van bennük munkanap, mivel mindegyik egy-egy ünnephez kapcsolódik: halottak napja, Karácsony, Húsvét. És akkor is van napközis ügyelet!
Aztán van, amikor szorgalmi időben a gyerekeknek 1-1 nap szünet, de a pedagógusnak értekezlet, kerületi továbbképzés. Tehát ők azokon a napokon dolgoznak.
Aki azt hiszi, hogy a pedagógus egész nyáron malmozik, sütteti a hasát, pihen, az téved.
Eleve nem lehet három hónap, mivel jó esetben június harmadik hetének végén kezdődik a szünet, és augusztus utolsó hetében már végig dolgozik. Nyáron meg kötelező a két hét, és lehet, hogy még ráhúz legalább két hetet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!